Son Haberler

DÜNYADA 2.İSLAMİ BANKAYIZ

1978 yılında kurulan Kuwait Finance House, Kuveyt’in ilk İslami bankası, dünyada ise ikinci İslami bankadır. Dünya çapında 300 şubemiz ve 10.000 çalışanımız var. Şubelerimiz Türkiye, Malezya, Bahreyn, Suudi Arabistan ve Kuwait’te faaliyet gösteriyorlar. Avrupa ve Körfez ülkelerinde Kuveyt Türk şubelerini açacağız.

Birçok ürünümüz var. Her türlü İslami finansman ürününün, gayrimenkul finansmanının yanı sıra, her türlü pasif hesabı sunabiliyoruz, bir başka deyişle kâr paylaşımını mümkün kılan mevduat hesabımız da var.

Ayrıca, Kuwait Investment House Company aracılığıyla yatırım alanında da faaliyet gösteriyoruz. Portföyümüzü onlar yönetiyorlar. Sahibi olduğumuz kurumlar arasında hastaneler, ilaç şirketi, uçak kiralama şirketini sayabiliriz, uçak filoları için kiralama hizmeti veriyoruz. IT şirketlerimiz var, ayrıca Şerjah’daki İslami Banka’nın bir kısmı bize ait. Bankaları çoğunlukla sıfırdan kuruyoruz. O yüzden banka satın almıyoruz, kuruyoruz. Kuveyt’te çok güçlü bir müşteri portföyümüz var. Gücün ya da mevduatın çoğunluğu Kuveyt’te. Bu ülkedeki bankaların, mevduatın yüzde otuzundan fazlası bizde. Daha da yüksek olabilir, sadece Kuveytlilere bakacak olursanız yüzde 35-40’tan fazlasına sahibiz.

İslami bankacılık sektöründe büyümenin daha hızlı olduğunu gözlemliyoruz çünkü geçmişten bugüne ticari bankalarla karşılaştırıldığında İslami bankacılık yılda ortalama yüzde 18 büyüyor. İslami bankacılık sektörünün dünya genelinde toplam hacmi 2 trilyon ABD doları. Biz de ilk üç banka içinde yer alıyoruz. Varlık açısından baktığımızda, yaklaşık 52 milyar Amerikan doları olduğunu söyleyebilirim.

Bankamızın 1980’li yıllardan itibaren Türkiye’de faaliyet gösteriyor olmasından çok memnunuz. Uzun yıllar önce kurduğumuz bankamız iyi bir yatırım olmanın yanı sıra, Türkiye’yle birlikte hareket etiğimiz bir ortaklığımızdır. Türkiye’deki eski CEO’muz Sayın Murat çetinkaya bugün Türkiye Merkez Bankası’nda Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyor. çok iş yapıyoruz, Kuveyt Türk’ün Dubai’de Türk işadamlarına ticaret finansmanı alanında hizmet veren bir şubesi var.

Türk pazarı yüksek performans sergiliyor, Türkiye’den iyi geri dönüş alıyoruz. Banka yüzde 20-25 kâr artışı açıkladı. Türkiye’deki ilk İslami banka Kuveyt Türk’tür, bugün bu alanda hizmet veren daha fazla banka var ve ticari bankalar bile İslami bankacılık yapmak istiyorlar çünkü bu sektör iyi gelir getiriyor. özel iznimiz sayesinde alım satım, müşterilere kredi verme gibi istediğimiz her şeyi yapabiliyoruz. Türkiye’de Marmara Denizi’nin altından geçecek ikinci tünelin finansmanını biz sağlıyoruz. Türkiye’de, Türk ekonomisinin asıl itici gücü olan orta ölçekli işadamlarına odaklanıyoruz.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası