Son Haberler

Ekim Ayı ve Uzun Vadeli Yatırımcı Olmak

Mayıs ayında başladığımız “çocuğumuzun geleceğine yatırım yapmak” konulu yazı dizisinin her sayısında öncelikle uzun vadeli olarak portföyümüze aldığımız hisselerin genel bir değerlendirmesini yapıyoruz. Sonra uzun vadeli yatırım yol haritamızı çıkarıyoruz.

Dergimizi bu ay almış olanlara dört aydır devam eden bu yazı dizisi için kısa bir açıklama yapayım. Konumuz çocuklarımızın geleceği için yatırım yapmak. Bunu bir eğitim konusu olarak ele aldım ve yatırımcı olmak, ya da yatırımcılık eğitimi adını verebileceğimiz bu yazı dizisinde örnek bir portföy oluşturuyoruz. Bu portföyü hep birlikte izliyoruz. Genel kuralımız, bugünkü piyasa koşullarında her ay 100 TL’lik hisse senedi aldığımızı varsaymak. Her ay bir hisse öneriyorum.
Mayıs 2012’den bu yana, vermiş olduğumuz önerilerle oluşan portföyümüzün tablosu şu şekilde;

………

Şu ana kadar portföyümüze değişik tarihlerde Mardin çimento (MRDIN), Federal Moğul İzmit Motor Piston (FMIZP) ve Pınar Et ve Un (PETUN) hisseleri aldık. Elimizde toplam 55 tane MRDIN, 6 tane FMIZP ve Eylül’de portföye dahil ettiğimiz 20 adet PETUN hissesi var. Her ay ortalama olarak 100 T’Lik alım yaptığımızı varsayıyoruz. Bu tabloya göre şu ana kadar aldığımız hisse senetlerinin toplam maliyeti (komisyonlar dahil) 498.80 TL olurken, bu portföyün 28 Eylül 2012 tarihteki kapanışlara göre toplam değeri 477.70 TL. Yani toplam portföyümüz, alış maliyetimize göre yüzde 4.23 aşağıda.
Yatırımcılıkta en önemli şey, hisseler ucuz iken alıp orta ve uzun vadede kazançlı çıkmak. Bu bağlamda çocuklarımız için oluşturduğumuz bu eğitsel portföy tablosu örneği şu an zarar etmiş durumda. Bu duruma gerçekten seviniyorum.

çünkü, bundan belirli bir süre sonra, portföyümüzün geçmişine bakmak ve bu günleri hatırlatmak istiyorum. önemli olanın sabır ve akıllı analiz olduğunu gerçek uygulamayla göstermek ve bilimsel çalışmanın önemini vurgulamak istiyorum. Eğer portföyümüz değer kazanmış olsa, o zaman uzun vadenin ve çocukların geleceğine yatırımın pek anlamı kalmayacaktı. Bu sayede, kısa vadede kâr etmek isteyenler ve sabredemeyenler zaten izlemeyecekler, gerçek yatırımcı adayları bu uygulamayı takip edecekler.
Geçen ayki sayıda aşağıdaki tabloyu vermiş ve bu tablodaki hisselerden biri önerdiğimiz fiyat aralığına gerilerse 100 TL’lik alımımızı bu hissede yapabileceğimizi belirtmiştik. Tablo şöyleydi;

Geçen ay içinde sadece PETUN belirttiğimiz fiyat aralığına geriledi. Bu hissede 18 Eylül tarihinde ortalama olarak 5.05 seviyesinden 20 Lot alım yaptığımızı varsayıyoruz. Yani 19 lot hisse daha aldık.
Bu ayın hisse önerisi: Bu ay yeni bir hisse önermiyorum. Ama öneri listesinden şimdilik FROTO hissesini çıkarıyorum.

Yukarıdaki hisseler eğer verilen alım aralığına gelirse alım yapılabilir. Eğer iki veya üç hisse birden alım aralıklarına gerilerse, 100 TL’yi üçe bölerek alım yapılabilir. Eğer hiçbir hisse alım aralığına gelmezse, bu durumda 100 TL gelecek aya devredecek.

YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

2 Yorum

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 • Avatar
  AHMET BULUT
  4 Ekim 2012 10:20 -

  Hocam Bu portföye Pınar sütü de eklemeyi düşünürmüsünüz.Çünkü temettü verimliliği çok iyi.görüşünüzü şimdiden merak ediyorum.sağlıkla kalın.

 • Avatar
  ŞEFİK CANAY
  14 Ekim 2012 00:10 -

  Merhaba,yıllar önce Alkim Kimya hisse senedi için de uzun vadede çok iyi getireceğine dair bir yorum ve beklentiniz vardı.sanırım 2007 yılı idi.bu hisse senedi hakkındaki görüşleriniz neden değişti?öğrenebilir miyim?

 • Site Haritası