Son Haberler

Ekonomistlere göre dolar yıl sonunda…

ABD Doları, yıl sonunda kaç lira olacak? Herkesin kafasını kurcalayan bu soruya ekonomistlerden tahminler geldi. Finans Invest Baş Ekonomisti Burak Kanlı, Türk Lirası’nın yıl sonuna doğru değer kaybedebileceğini belirterek, kurum olarak yıl sonu Dolar/TL tahminlerinin 3.08 olduğunu söyledi.

Kanlı, Merkez Bankası‘nın Ağustos 2015’te duyurduğu ve geçen hafta faiz koridorunun üst bandında 25 baz puanlık indirimle başladığı sadeleşme sürecinin devam edeceğini söyledi.

Bloomberg HT yayınına katılan Kanlı, Merkez’in sadeleşme sürecine başlamasının altında yatan nedenin piyasalarda ekonomide sıkılığa yol açan yüzde 10,75’lik gecelik borç verme oranını indirme niyeti olduğu söyledi. Merkez Bankası geçtiğimiz Perşembe günü gecelik borç verme oranını yüzde 10,75’e indirmişti. Kanlı’ya göre Merkez üst bandı yüzde 9,5’e kadar indirebilir.

Bir dönem Merkez Bankası’nda ekonomist olarak görev yapan Kanlı “Merkez Bankası Türkiye’de güvercin bir yapıya sahip. Merkez Bankası’nın gerçekten enflasyona etki edip edemeyeceğiyle ilgili ciddi soru işaretleri var. Bu durumda da Merkez kuru rahatsız etmeden faizleri mümkün olduğunca düşük tutma yönünde bir görüşe sahip” diye konuştu.

“İŞLER TERSİNE DÖNERSE PİYASA DÜŞÜK FAİZİ CEZALANDIRABİLİR”

Küresel koşulların elverişli olduğu dönemlerde Merkez Bankası’nın faiz indirmeye meyilli olduğunu kaydeden Kanlı “Piyasa şimdilik faiz indirimlerini teşvik ediyor. Ancak işler tersine dönerse piyasa düşük faizi cezalandırır. Şimdi de öyle bir döneme giriyoruz” dedi.

 

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası