Son Haberler

Elimizde binlerce Steve Jobs varken biz mucize bekliyoruz

üstün yetenekli çocuklarımız, öncelikle fark edilmedikleri ve doğru eğitilmedikleri için sıradanlaşmakla kalmıyor mutsuz, umutsuz ve doyumsuz çocuklara dönüşüyorlar. Biz de onlara ne istediğini bilmeyen hiperaktif çocuklar diyoruz. Oysa her biri Steve Jobs veya Einstein olabilme potansiyeline sahipler.

——-

Saf kan asaleti temsil ederken melezin gücü ve zekayı temsil ettiğini biliyor musunuz?

Savaşların başarısı, liderlerine bağlıyken, günümüzde kalkınmanın başarısı yüksek teknoloji üretimi ve satışın yarattığı ekonomiye bağlıdır.

Yıllardır girişimcileri destekleyen programların bir parçası oldum. Beni çok azı heyecanlandırdı. Birçok kurum ve kuruluşların hep aynı dil ve söylemle ellerinde sekreterlerinin yazdığı yazıları okumalarını dinledim. Ve yine aynı konuşmaları yapanların arsa almaktan da vaz geçemediklerini gördüm.

Farkettim ki aslında hepimiz bir mucize bekliyoruz. Bir gün biri elinde yüksek teknoloji içeren bir buluşla gelecek ve kurtulacağız. Evet aynen öyle olacak, ama önce bunun oluşması için gereken altyapıyı hazırlamamız ve en önemlisi bu mucitlerin ortaya çıkabilmesi için doğru gözlemleyen eğitmenleri de yetiştirmemiz gerekiyor.

Bu öyle kendiliğinden olan bir şey gibi görünse de ciddi bir alt yapı istiyor.

Bu bir seferberlik

üstün yetenekli çocuklarımız, öncelikle fark edilmedikleri ve doğru eğitilmedikleri için sıradanlaşmakla kalmıyor mutsuz, umutsuz ve doyumsuz çocuklara dönüşüyorlar. Biz de onlara ne istediğini bilmeyen hiperaktif çocuklar diyoruz.

Oysa her biri Steve Jobs veya Einstein olabilme potansiyeline sahipler. Bizde onbinlercesi mevcut. Evet yanlış duymadınız onbinlerce üstün yetenekli çocuklara sahip ülkem hala orta teknoloji bile üretememenin sıkıntısını yaşıyor. Amiyane tabirle un var, şeker var, yağ var.

Rabbim verdikçe veriyor. Tesbit edilmiş 32.000 üstün zekalı çocuğumuz doğru eğitilmedikleri için vasatlaşıyor, hiperaktif çocuklara dönüşüyorlar.

ülkenin gelişmesi, çağdaşlaşması, uygarlık düzeyine ulaşması en değerli serveti olan insan kaynaklarının verimli kullanılması ile ilgili. Bu nedenle bir toplumun gelişmesinde geleceğin en önemli insan kaynağı olan bugünün üstün yetenekli çocuklarını keşfedip eğiterek toplumsal gelişime katkıda bulunmalarını sağlamak, günümüz çağdaş eğitim sisteminin en önemli sorumluluklarından birisi olmalı.

Milli Eğitim Bakanlığı, üstün yetenekli çocuklar için farklı bir özen göstermesi ve bu çocukların bir üst eğitimlerine lise ve üniversiteleri için farklı çözümler üretmesi gerekiyor.

—————-

Günümüzde üstün yetenekli çocuklarımızın eğitim merkezleri bir elin parmakları kadar az olmakla kalmayıp bu çocukların eğitimlerinde süreklilikte mevcut değil. Lise ve üniversite seviyesine gelinceye kadar özel eğitim almış olsalar bile bu aşamalarda eğitimlerinin devamlılığı sınava tabi oluyor. Oysa dünyanın kabul ettiği gerçek bu çocukların sınavda başarı göstermemesi.

Henüz okul olmayan köylerimiz olabilir, toplumun okur yazar oranı istenilen seviyede olmayabilir. Ama Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu konuya farklı bir özen göstermesi ve bu çocukların bir üst eğitimlerine lise ve üniversiteleri için farklı çözümler gerekiyor.

Mümkünse tüm bilinen lise ve üniversitelerin üstün yetenekli çocuklar için ayrılmış, özellikle mühendislik bölümlerinde kadroları olmalı. Bu çocuklar için yaş tahdidi kaldırılmalı.

üstün yetenekli çocukların eğitimleri, diğer çocuklara göre daha pahalı olduğu için eğitim masrafları direkt devlet tarafından karşılanmalı.

üstün yeteneklilerin bir araya gelmeleri bilgi paylaşımı yapabilmeleri, kendi gibi düşünen diğer çocuklarla bir arada olmaları için;

Devlet özel yaz okulları, dil okulları, özel kamplar organize etmeli. Sırf bu iş için Eğitim Bakanlığı’nın üstün Yetenekliler il Müdürlükleri olmalı.

Bir madenci ve bir girişimci olarak gözlemlediğim yer altı doğal zengin kaynaklarımızın ancak ve ancak yüksek teknoloji ile değer kazanacağıdır. İşte tam da bu noktada bizim üstün yetenekli gelişmiş insan kaynaklarına ciddi ihtiyacımız var.

Şimdilerde 5-10 yaşlarında olan bu üstün yeteneklilere sahip çıkmalıyız. Onları teşvik etmeli ve yönlendirebilmeliyiz. Nano teknoloji ve mikro biyolojinin hakim olacağı geleceği üstün yeteneklilere tasarlamak üLKECE refaha kavuşmamızı sağlayacak. Tek yapmamız gereken onların varlıklarının hediye olduğunu kabul edip onları gerektiği gibi eğitmek.

Esen kalınız

Zuhal Mansfield

7 Yorum

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 • Avatar
  suzan güleyüpoğlu
  10 Temmuz 2015 01:18 -

  Zuhal hanım,ülkemizdeki en ihmal edilen ve çok önemli olan bir konuya değinmişiniz,kimbilir kaç Türk beyni değerlendirilemediği için araya gitmiştir.Inşallah bundan sonra meb ve üniversiteler bu konunun atlanılmaması gerektiğini anlar ve gereken hassasiyeti gosterirler.

 • Avatar
  Mr True
  10 Temmuz 2015 01:53 -

  10 yaşlarındaki çocuklar için evet bunları yapabiliriz, peki ya yaşı gelmiş ve geçmek üzere olanlar ne yapmalılar yada onlar için ne yapılabilir bunun da düşünülmesi gerekmez mi?

 • Avatar
  Nezire Kose
  10 Temmuz 2015 05:27 -

  Sayın Zuhal hanim,Ne kadar da güzel ifade etmişsiniz bu çoook önemli konuyu. Elinize, aklınıza ve ruhunu sağlık.

 • Avatar
  gökhan aldemir
  10 Temmuz 2015 07:39 -

  üstün zekalı çocuklara yönelik hassasiyetiniz ve de değerli katkılarınız için sonsuz teşekkürler…sizin gibi değerler var oldukça onlar için çok umutluyuz.

 • Avatar
  hüseyin çaybakan
  10 Temmuz 2015 12:31 -

  ülke yönetimini ele geçiren zihniyetin normal liseleri dahi imam hatip okuluna çevirme gayreti içindeyken maalesef yeniliğe açık bir hükümet görev alana kadar bu düşünce uygulama bulamayacaktır. ve maalesef çok yazık olmaktadır üstün zekalı çocuklarımıza.Arkadaşım yazılarını dikkatle takip ediyorum inan hepsi çok güzel ve değerli ben bu yazıların bir kitap haline gelmesini diliyorum .tecrübe ve deneyimin kuşaklara aktarılmalı.Selamlarımı ve senin için iyi dileklerimi sunuyorum.Tanrım seni korusun.

 • Avatar
  Cemal kuşakcı
  10 Temmuz 2015 22:57 -

  Tam isabetli görüşlerine bende Katılıyorum bilhassa çocuk eğitimi hepsinden önemli eğitimi bilinçle yapılırsa sonunç hem aileye hamde devletimize verimli olur diye düşünüyorum işte Örneği biricik kızım diye düşünüyorum tabiiki kendini ortama kabül ettirmesi bu mert ebeye gelmesi de çok önemli

 • Avatar
  leyla fatma güngör
  11 Temmuz 2015 03:14 -

  Merhaba öncelikle fikirlerinizi bilgilerinizi paylaştığınız için tesekkürler.üstün zekalı cocukların topluma katkıları büyüktür.Steve jacop sanlıymıs Amerika gibi bir ülkede bbüyümüş.Bizim ülkede önceden üstün zekalı cocukların egitimini önem verilmiyordu ama zannedersem şimdi öyle bir kanun çıkardılar tam bilememekteyim yavaş yavaş özümsemeye başladılar çünkü böyle çocuklar zaman geçtikçe farklı bir eğitim almadıkları sürece asosyal olabilmektedir.Bunun örneğini bizzat oğlumda yaşadım.Özelkle devletin yetiştirme yurdundaki çocuklara el atıp özel sınıflar açıp eğitmeleri gerekmektedir sadece toplum olarak değil tüm dünya olarak üstün zekalı çocuklara gelişmek amaçlı ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum,saygılar.

 • Site Haritası