Son Haberler

EN BÜYÜK YATIRIMI GENÇLERE YAPIYORUZ

Dünyanın birçok ülkesinde faaliyetleri bulunan Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MüSİAD), milyonlarca Türk’ün bulunduğu Almanya’da da hizmet sunuyor. Başkent’in göbeğinde merkez ofisi bulunan MüSİAD Berlin, 200 bin Türk kökenli göçmenin yaşadığı şehirde ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda çeşitli projeler geliştiriyor. 1960’lı yılların ardından Almanya’ya göç eden Türk nüfusunun bugün gelinen nokta itibariyle ekonomik anlamda daha güçlü hale geldiğini ifade eden MüSİAD Berlin Başkanı Veli Karakaya; Berlin’de 40 binin üstünde istihdam sağlayan 8.500 Türk kökenli işadamının bulunduğunu ifade ederek şu görüşleri paylaşıyor; “çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren işletmelerimiz, genelde küçük ve orta ölçekli işletmeler kategorisinde yer alıyor. Yaptığımız araştırmalar sonunda; sayıları giderek artan ve büyüyen bu işletmelerimizin, ekonomik ve sosyal alanda işlevlerini daha iyi yerine getirebilmeleri, rekabet güçlerini artırabilmeleri için kurumsal anlamda işbirliği içinde olmaları ve güçlü bir ağa sahip olmaları gerektiğini tespit ettik. İşte tüm bu talepleri karşılamak amacıyla MüSİAD Berlin 1994 yılında bir grup işadamının inisiyatifi ile kuruldu.
MUSIAD’s headquarters is in Berlin and it has got branch offices in Dortmund, Frankfurt, Hannover, Köln, Mannheim, Munich, Nurnberg and Stuttgart. Karakaya says that they have got approximately 400 active members operating in various sectors contributing to economy and adds that they have built sector-specific boards for food-gastronomy, automobile, construction, law, health and service. “Young MUSIAD is MUSIAD Berlin’s most important body. The Board of Merchants and Artisans that we have established so that SMEs operating in Berlin can also benefit from the services of MUSIAD Berlin carries out important work”.

MüSİAD‘IN üSSü BERLİN’İN KALBİNDE
1994 yılında Almanya’daki çalışmalarına başlayan MüSİAD Berlin özellikle 2010 yılından sonra ülkede etkili projeler yürütmeye başlıyor. 2010’da Berlin’in kalbinde yeni ve modern bir merkez ofis açan MüSİAD Berlin, yeni yönetim kurulu ve yeni vizyonuyla bu tarihten itibaren çalışmalarına hız vererek kabuğunu kırmayı başarıyor. Milat olarak kabul edilebilecek bu tarihten itibaren artan sosyal ve ekonomik sorumluluk anlayışı ile çok sayıda kamu kurum ve kuruluşuyla, STK ile ortaklıklar ve işbirlikleri oluşturuluyor. Bu bağlamda hızla atılan adımlar ve geliştirilen projelerin ardından MüSİAD Berlin, Almanya’nın en büyük göçmen kökenli işadamı kurumu haline dönüşmeyi başarıyor. Toplumun ekonomik, sosyal ve eğitim konularına hassasiyetle yaklaştıklarını belirten Karakaya; bu sebeple işsizlik ve eğitim problemleriyle de ciddi şekilde ilgilendiklerini söylüyor ve geniş kapsamlı çalışma ve işbirlikleri ile bu problemleri çözüp, toplumun sorunlarına çözüm sunmaya gayret ettiklerini ifade ediyor.

YüZLERCE üYE İLE HER ALANDA HİZMET üRETİLİYOR
Berlin’de merkez ofisi bulunan MüSİAD’ın Almanya genelinde; Dortmund, Frankfurd, Hannover, Köln, Mannheim, Münih, Nürnberg ve Stuttgart’ta şubeleri bulunuyor. çeşitli sektörlerde çalışan ve ekonomiye katkı sunan yaklaşık 400 aktif üyeye sahip olduklarını belirten Karakaya; gıda-gastronomi, otomobil, inşaat, hukuk, sağlık ve hizmet sektör kurulları oluşturduklarını dile getiriyor ve “MüSİAD Berlin’in en önemli bir parçası da Genç MüSİAD’dır. Ayrıca Berlin’de faaliyet gösteren küçük ölçekli işletmelerin MüSİAD Berlin’in hizmetlerinden yararlanması adına kurduğumuz, Esnaf ve Sanatkârlar Kurulu da önemli görevler yürütüyor” diyor.

GENçLER İçİN İŞBİRLİĞİ PLATFORMU
Almanya’da ekonomiye katkı sunmanın yanında MüSİAD Berlin olarak “geleceğin teminatı” olarak gördükleri gençlere sahip çıkmayı hedeflediklerini belirten Karakaya, genç girişimcilerin sayısını artırmak, yeteneklerini geliştirmek ve MüSİAD ahlakı doğrultusunda onları geleceğe hazırlamak amacıyla MüSİAD Berlin Gençlik Kurulu olarak, ‘Genç MüSİAD’ı kurduklarının altını çiziyor ve sözlerine şöyle devam ediyor: “Almanya’da üniversite okuyan gençlerimiz için önemli olduğunu düşündüğümüz programlar düzenliyoruz ve bu çalışmalarımız, üniversite yönetimi tarafından da takdir topluyor. Geleceğimizin olan gençlerimizin en iyi şekilde yetişmesi için her türlü desteği sağlamaya kararlıyız ‘‘Genç MüSİAD‘‘ lise ve üniversite öğrencilerinin, genç girişimcilerin ve bütün ilgi duyan gençlerin toplum adına çalışmak için biraraya geldiği bir platformdur. Genç MüSİAD‘ın öncelikli hedefi; gençleri aktif hale getirip, organize olmalarını, kimliklerini geliştirmelerini ve özgür bireyler olarak gelişmelerini sağlamaktır. Eleştiriye açık, sorumluluk üstlenen ve hürriyeti benimseyen gençler toplumumuzun vazgeçilmezidir. Genç MüSİAD farklı program ve projelerle bu minvalde çalışmalarını sürdürerek toplum için, bilgi, dayanışma ve işbirliği platformu oluşturuyor. Bu platform ile gençlerimiz, üniversitelerden, STK’lara, resmi kurum ve kuruluşlardan, dünyanın dört bir yanında kurumsallaşmış MüSİAD ağına birer köprü kurabiliyor.”

7 ADIMDA MüSİAD BERLİN
Almanya’da sosyo-ekonomik alanda toplumsal sorumluluk üstlenen MüSİAD Berlin, birçok faydalı çalışmaya imza atıyor. Bu çerçevede yapılan bazı işbirliklerini şu başlıklar altında özetlemek mümkün:

1-FEDERAL ALMANYA EKONOMİ BAKANLIĞI:
MüSİAD Berlin, Federal Ekonomi Bakanlığı ile yakın çalışma içerisinde. Türk ve Alman işadamlarımızı biraraya getiren ortak çalışmalarımız ile karşılıklı yatırım imkanları oluşturuyor. Meslek eğitimi alanında bakanlığın programlarına dahil olan MüSİAD Berlin ayrıca‚ “İşletme Devri” ve “Girişimcilik” programlarına da dahil oluyor.

2-SANAYİ VE TİCARET ODASI:V
Sanayi ve Ticaret Odası, MüSİAD Berlin’in en fazla işbirliği yaptığı kurum konumunda. Yabancı Kökenli İşletmeler çalışma Grubu başta olmak üzere birçok çalışma grubu ve projede ortak faaliyet yürütülüyor. CSR Programı ile işverenlerin sosyal alanlarda daha aktif olmasını ve sorumluluk üstlenmesini teşvik eden bir platformda da beraber çalışmalar yapılıyor.

3-BERLİN EKONOMİ, TEKNOLOJİ VE ARAŞTIRMA EYALET BAKANLIĞI:
BERLİN çALIŞMA VE UYUM EYALET BAKANLIĞI:
MüSİAD Berlin, Bakanlık‘lar ile çalışma ve istihdam konularına dair farklı danışma ve bilgilendirme projeleri yürütüyor. Bakanlıklar tarafından yürütülen son gelişmelerden üyeler haberdar edilirken, öte yandan aktüel teşvik programlarından faydalanmanın önü açılıyor.

4-BBE SİVİL TOPLUM PLATFORMU:
MüSİAD Berlin, siyasi iradeye her alanda görüş bildiren ve hükümet adına çeşitli araştırmalar yapan birçok üst düzey kurumunda üye olduğu bu oluşumun içerisinde yer alıyor. Oluşumun bilimsel çalışmalarına katkı sağlıyor.

5-üNİVERSİTELER:
Tüm çalışmalarını bilimsel zemine oturtan MüSİAD Berlin, üniversiteler ve eğitim kurumları ile işbirliğine büyük önem veriyor. üniversitelerde Türk ve yabancı kökenli işletmeler hakkında çalışmalar yapılıyor, bu yöndeki çalışmalar destekliyor. Ayrıca bu alanda yapılan çalışmaları teşvik amaçlı olarak, lisans, mastır ve doktora düzeyinde burslar veriliyor. Konunun müfradata alınması için şu an üniversiteler ile bir çalışma içerisine girilmiş durumda. MüSİAD Berlin, üniversitelerde yabancı kökenli öğrencilere ve bu öğrenciler ile iletişim konusunda öğretim üyelerine danışmanlık hizmeti de sunuluyor.

6-BWK KREUZBERG EĞİTİM KURUMU:
BWK Kreuzberg Eğitim Kurumu ile öncelikle gençlerin meslek eğitimi ve kalifiye elaman yetiştirme konusunda çalışmalar yapılıyor. Ayrıca yabancı kökenli işletmelerin meslek eğitimi vermelerinin önünü açacak çalışmalar ve projeler yapılmakta, bu konuda eğitimler sunuluyor.

7-BAK 07:Bak 07 Futbol Klübü, MüSİAD Berlin’in en yakın çalışma ortaklarından. Yapılan çalışmalar ve faaliyetler uyum bağlamında topluma büyük katkı sunuyor. BAK 07’nin stadı ‘’Poststadion’’da gerçekleştirilen gelenkesel MüSİAD Cup ve diğer sportif etkinlikler, iki kurumun birlikte yaptığı faaliyetlerin başında geliyor.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası