Son Haberler

Enerji Bakanı Albayrak Çin’e gidecek

Türkiye, ihracat hamlesi gerçekleştirmek, yabancı yatırımcıları çekmek amacıyla seferberlik ilan etti. Bu kapsamda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, enerji alanında işbirliği ve yatırım imkanlarını görüşmek için 22-25 Mart tarihlerinde Çin’e gidecek.

Türkiye’nin yeni dönemdeki hedeflerini, projelerini ve işbirliklerini Çinlilerle paylaşacak olan Albayrak’ın, görüşme listesinde finanstan yenilenebilir enerjiye, madencilikten termik santrale pek çok alanda yatırım yapan dünya devi Çin firmaları yer alacak.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, 4 gün boyunca Çin’de üst düzey temaslarda bulunacak. Albayrak’ın Çin ziyareti 3 ayaktan oluşacak. Albayrak Çin ziyaretinin ilk ayağında başkent Pekin olacak. Albayrak ayağının tozu ile Pekin’de Rüzgar Merkezi’ni gezecek, dünyanın en önemli Rüzgar Enerjisi firmaları ile bir araya gelecek. Albayrak daha sonra Pekin’de, Çin Kalkınma Bankası ve bazı finans kuruluşları ile görüşmelerde bulunacak. Burada Türkiye ekonomisi hakkında bilgi verecek ve Türkiye’deki projelere yatırım çağrısı yapacak. Daha sonra, Çin Enerji İdaresi Direktörü (Enerji Bakanı) Nur Bekri ile görüşecek olan Albayrak, Çinli mevkidaşı ile iki ülke arasında enerji alanındaki işbirliğini masaya yatıracak. Albayrak, Pekin’deki programının son ayağında Çinli kömür devleri ile bir araya gelecek.

Nükleer santralını inceleyecek

Berat Albayrak’ın, Çin ziyaretinin önemli gündemlerinden birisi de nükleer olacak. Pekin’den sonra Weihai şehrine geçecek olan Albayrak, bu şehirde faaliyet gösteren ve Çin’in milli nükleer teknoloji şirketi SNPTC’nin 3. Nesil Nükleer Santral olarak bilinen CAP 1000  Nükleer Santrali’nde incelemelerde bulunacak. Yetkililerden santral hakkında bilgi alacak, nükleer alanındaki son teknolojileri Çinli uzmanlardan dinleyecek. Albayrak buradan Şangay’a geçecek ve Nükleer Mühendislik Araştırma ve Dizayn Enstitüsünü de ziyaret edecek.

Yenilenebilir enerji gündemde

Albayrak’ın Çin çıkarmasının son durağı ise Şangay olacak. Albayrak Şangay’da Termik Santral ve Yenilenebilir enerji alanında faaliyet gösteren dünyanın önde gelen firmalarıyla görüşmeler yapacak. Türkiye’nin kömür ve yenilenebilir enerji alanlarındaki potansiyelini, yeni dönemde hayata geçirmek istedikleri projeleri anlatacak. Pekin’de rüzgar enerjisi alanında faaliyet gösteren şirketler ile görüşecek olan Albayrak, Şangay’da ise Güneş enerjisi alanının devleri ile bir araya gelecek.

 

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası