Son Haberler

Enflasyon, son 24 yılın rekorunu kırdı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Temmuz ayına ilişkin tüketici ve üretici fiyat endekslerini yayımladı. Verilere göre yıllık enflasyon yüzde 79,6; aylık enflasyon ise yüzde 2,37 oldu. Veriler yıllık enflasyonda yükseliş serisinin 14. aya ulaştığını gösterdi.

Tüketici fiyatları Temmuz’da bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 79,60 artış kaydetti. Böylelikle yıllık tüketici enflasyonu 1998 yılından bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

TÜİK verilerine göre aylık fiyat artışı Temmuz’da yüzde 2,37 oldu. Çekirdek enflasyon göstergesi ise yüzde 61,69’a yükseldi.

Üretici fiyatlarında yükseliş ivmesi de Temmuz’da hız kesmedi. Üretici fiyat endeksi Temmuz’da bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 144,61 arttı. Üretici fiyatlarında aylık artış ise yüzde 5,17 olarak kaydedildi.

Verilerin ardından enflasyonla politika faizi arasındaki makas bir miktar daha açıldı. Söz konusu makas 65,6 puanla rekor seviyeye yükseldi.

En hızlı artış ulaştırma grubunda

Enerji fiyatlarındaki artışın etkisiyle Temmuz’da yıllık bazda en hızlı artış yaşayan ana harcama grubu yüzde 119,11 ile ulaştırma oldu. Ulaştırma grubunu yüzde 94,65 ile gıda ve alkolsüz içecekler, yüzde 88,35 ile ev eşyası takip etti.

Aylık bazda bakıldığında en yüksek artış yüzde 6,98 ile sağlık, yüzde 6,85 ile alkollü içecekler ve tütün ve yüzde 4,50 ile eğlence ve kültür grubunda yaşandı.

G-20 ülkelerinde enflasyon liderliği

G-20 ülkeleri arasında Türkiye’nin enflasyondaki açık ara liderliği de devam etti. G-20 ülkeleri içinde Temmuz ya da en son açıklanan verilere göre Türkiye ilk sırada yer alırken, Türkiye’yi Arjantin izledi.

1965’e uzanan veri setinin en uzun yükseliş serisi

Yıllık enflasyonda yükseliş serisi Temmuz ayında 14. aya ulaştı. Böylelikle 1965 yılına kadar uzanan veri setine göre enflasyonda en uzun yükseliş serisine erişildi.

Bundan önce en uzun yükseliş serisi 11 ay ile 1977-1978 döneminde yaşanmıştı.

TÜİK verilerine göre Haziran’da yıllık tüketici enflasyonu yüzde 78,62’ye yükselmiş, aylık artış yüzde 4,95 olmuştu. Üretici fiyat endeksi aylık yüzde 6,77, yıllık yüzde 138,31 artmıştı.

Öncü göstergelerde artış ivmesi devam etti

Enflasyon açısından öncü gösterge olarak kabul edilen fiyat endekslerinde de yükseliş ivmesi Temmuz’da devam etmişti.

İTO’nun yayımladığı perakende fiyat endeksi Temmuz’da yıllık bazda yüzde 99,11 artış gösterdi. Böylelikle bu endekste yıllık değişim Şubat 1998’den bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

Aylık değişim ise yüzde 4,09 olarak kaydedildi.

Benzer şekilde Türk-İş’in Ankara gıda enflasyonu göstergesi de yükselmeye devam etti.

Konfederasyonun araştırmasına göre, Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarındaki artış bir önceki aya göre yüzde 7,01 oranında gerçekleşti. Son on iki ay itibariyle artış oranı yüzde 128,44 olarak hesaplandı. Yedi aylık değişim oranı ise yüzde 66,90 oranında oldu.E

“Enflasyon aylık olarak beklenti artışının tabanında geldi”

Bloomberg HT’ye bir değerlendirme yapan Eski IMF Ekonomisti Dr. Burcu Aydın Özüdoğru Temmuz ayı enflasyon rakamlarını şöyle yorumladı:“Enflasyon şu an beklenti aralığının en düşük seviyesine gelmiş oldu. Yıllık enflasyon yüzde 79,6 aylık olarak da enflasyon yüzde 2,37 olarak geldi. Aylık olarak enflasyon beklentisi temmuz ayı için yüzde 2’lik enflasyon en düşük beklenti biriydi. TÜİK’in bugün açıklamış olduğu tüketici enflasyonu aylık olarak beklenti artışının tabanında gelmiş oldu. Aslında temmuz ayında da aylık bazda nispeten bir rahatlama olması ben de bekliyordum. Bu gelecek olan rahatlamanın biraz enerji fiyatlarında, akaryakıt fiyatlarında aylık olarak temmuz ayı rakamlarının haziran ayı rakamlarına göre iyimser olmasından kaynaklıydı”

ENAG’A GÖRE YILLIK ENFLASYON YÜZDE 176

Akademisyenlerin ve ekonomistlerin bağımsız bir şekilde oluşturduğu Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) ise yıllık enflasyonu yüzde 176 olarak açıkladı. ENAG’a göre aylık bazda enflasyon yüzde 5,03 oldu.

TÜİK-ENAG arasındaki makas açıldı

Kaynak: AA, Bloomberg HT, BBC

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası