Son Haberler

Erdoğan o ülkeleri tek tek sıraladı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan İslam İşbirliği Teşkilatı’nın kapanış oturumunda aidat borcu olan ülkelere kızarak “Aidatlarda sıkıntı var. Bu rakamın ödenmemesi durumunda nasıl aktif olacaksınız.” dedi.

İslam İşbirliği Teşkilatı‘nın kapanış oturumunda, Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın başkanlığında İslam İşbirliği Teşkilatı için destek bağışları yapılıyor. Liderler kendi ülkeleri adına bağış miktarlarını müzakere etti.

“BİZ 2 MİLYON DOLAR BAĞIŞLAYACAĞIZ”

Konuşmalar sırasında Türkiye‘nin bağışlayacağı rakamı Erdoğan şöyle açıkladı:

Türkiye olarak biz 2 milyon dolarlık bir katkıyla İslam İşbirliği Teşkilatı‘na böyle bir bağışta bulunacağız. Bunun 1,8 milyon doları Genel Sekreterliğe, 100 bin doları İnsan Hakları Komisyonuna, 100 bin doları İslami Dayanışma Fonuna olmak üzere teşkilata, toplam 2 milyon dolar gönüllü katkı taahhüdümüzü açıklıyoruz.

“BU PARA BİLE ÖDENEMİYORSA NE DENLİ AKTİF OLABİLİRSİNİZ?”

Bazı liderlerin bağış miktarları hakkında rakam vermeyip, miktarları ikili görüşmelerde istişare etme isteği üzerine ise Erdoğan:

“İnancımızda nafile ibadetler gizlidir, farz olan açıktır ki diğerlerini de teşvik etsin. Ya bu bağış sistemi tamamiyle ortadan kaldırılabilir, aidat sistemiyle yürütülebilir. Bakın 56 ülkeden borcu olmayan ülkeleri okuyorum: Afganistan, Cezayir, Azerbaycan, Bahreyn, Endonezya, Irak, Kazakistan, Kuveyt, Malezya, Fas, Umman, Katar, Tunus, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Türkiye…Toplam 20 ülke.

Diğer ülkelerin aidat ödemelerinde sıkıntısı var. Genel Sekreterliğe ödenmesi gereken rakam 163 milyon dolar. Bu rakamın ödenmemesi durumunda ne denli aktif olabilirsiniz? Görünen o ki başka açıklamak isteyen ülke yok.”

İSTANBUL BİLDİRGESİ KABUL EDİLDİ

İİT Toplantısı’nın sonunda İstanbul Bildirgesi kabul edildi. Kabul kararının ardındanCumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi:

İstanbul bildirgesinin İslam dünyasına hayırlı olmasını umuyoruz. Nasıl daha huzurlu bir dünya inşa edebileceğimiz konusunda fikir alışverişinde bulunduk.

Önümüzdeki 10 yıl için üye ülkelere hedefler belirleyen Eylem programı Belgesi de ekonomik kalkınma yolunda önemli bir adımdır. Belgenin kabulu önemli olsa da asıl önemli olan etkin bir şekilde uygulanmasıdır.

Teşkilat üyesi olmayan ülkelerdeki Müslüman toplumların ihtiyaçları konusunda duruşumuzu ortaya koyduk.

Gözlerini İstanbul‘a çeviren islam aliminin zor şartlarının aşılmasında ihtiyaç duyduğumuz en önemli şey birlik, beraberlik ve dayanışmadır. Zirvedeki kardeşlik tablosuyla önemli mesajlar verdik. Aldığımız kararlar milyarlarca insana umut vermiştir.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası