Son Haberler

ERP Ne Zaman Aklımıza Geliyor?

Ülkemizde daha ziyade, organize olmamış ekipler ve sıradışı metodlar ile hayatta kalma mücadelesi veren kurumlarla karşılaşabiliyoruz. Bu tarzı bir mücadele sürdürülürken, gündemdeki teknolojileri içermeyen iş yapma modelleri ile şirketlerde verimlilik maalesef sağlanamıyor. Bu yüzden işletmedeki yönetim araçlarınızı güncellemek, kurumun yönetimini temel ERP kurgusu üzerine taşımak verimi artıracak bir yöntemdir. Kurumlar hangi sektörde faaliyet gösterirse göstersinler, günümüzde rekabet gücüne sahip olmanın temelinde rakip firmalardan daha etkin ve verimli çalışabilmek yatmaktadır. Bu kavram aynı zamanda ERP sistemlerinin de çıkış noktasıdır. Bu sistemler, dünya genelinde kullanım yaygınlığına ulaşmış ve standart olarak da kabullenilmiş durumdayken Türkiye’de henüz büyük şirketlerimizin tamamında bile kullanılmıyor olması ERP sistemlerini yalnızca bir yazılım olarak değerlendirip, sunduğu stratejik önemi gözden kaçırdığımızı açıkça gösteriyor.

KURUMSALLIK VE PROFESYONELLİK

ERP’nin kurulumu, kullanımı, ve yaygınlaştırılması sırasında şeffaflık, kurumsallık ve profesyonellik gösterilmesi gerekir. Bizler ise değişen ortamlara çabuk uyum sağlayabilen, az kaynakla çok iş yapmaya alışık, büyük riskler alan, pratik zekalı, şeffaflıktan hoşlanmayan, hesap vermeyi ve denetlenmeyi sevmeyen, hesap sormasını tam olarak beceremeyen, amatörlüğü ve bireyselliği ön plana çıkartan ve sabırsız bireyleriz. Halbuki ERP projeleri için, satın alma aşamasından başlayarak, şirket yönetiminin, yöneticilerinin ve çalışanların ekip ruhuyla çalışması, standartize edilmiş, denetlenebilir yapıların kurulması ve yaşatılması çok önemlidir. Rekabet dünyasında organize olmamış ekipler ve sıradışı metodlar ile hayatta kalma mücadelesi verilirken, ERP’nin de aklımıza gelmesi tabiki gittikçe güçleşiyor.

Peki, ERP Ne Zaman Aklımıza Geliyor?

ERP sistemleri, daha çok bulunduğumuz pazarda veya sektörde kârlılığımız azaldığı zaman aklımıza geliyor.

Bu durumda ERP’lerden envanterimizi azaltmasını, verimliliğimizi artırmasını bekliyoruz.

ERP sistemleri, işletmemizde kayıplar yaşamaya başladığımız zaman aklımıza geliyor.

Bu durumda ERP’lerden takibi sağlamasını ve kolaylaştırmasını bekliyoruz.

ERP, ana veya büyük müşterimiz bize ERP kullanıp kullanmadığımızı sorduğu zaman aklımıza geliyor.

Bu durumda ERP’lerden sihirli bir değnek bekliyoruz.

ERP, Yabancı ortaklık söz konusu olduğu zaman aklımıza geliyor.

Böyle bir sistem, tek bir veritabanında mali, üretim, insan kaynakları ve müşteri yönetimi gibi bilgileri birlikte tutar. Kurum hafızası, ortaklıklar söz konusu olduğunda önemli yer tutar.

İşletmemizi 2. veya 3. nesle devredeceğimiz zaman aklımıza ERP geliyor.

Yeni nesiller devraldıkları kurumların rekabetçi olabilmeleri için operasyonel etkinlik ve daha iyi karar verebilmek amacıyla doğru bilgiye hızlı ve anlık erişim yapmaya ihtiyaç duyarlar.

ERP sistemleri, büyük hedefler ve beklentilerle işe yeni başlayan yönetici veya genç bir eleman dile getirdiği zaman aklımıza geliyor.

Artık çalışanlar, ya okulda, yada önceki işyerlerinde gördükleri kullandıkları sistemleri, işe yeni başladıkları kurumlarda da görmek istiyorlar ve bunu dile getiriyorlar.

Gönül isterki, girişimlerin yatırım aşamasında veya büyüme geçtikleri aşamada yumurta kapıya dayanmadan, başkası hatırlatmadan veya zorlamadan önce ERP akla gelsin ancak maalesef öyle değil.

ERP Olmazsa!

Eğer, şirketler herhangi bir kurumsal sistem kullanmadan günlük yaşamlarına bu şekilde devam ederlerse, bir süre sonra müşterilerine zamanında ve doğru bilgiyle geri dönüş yapmakta sıkıntı yaşayacaklar, gerçekleşen maliyetlerini anında izleyemeyecekler, stoklarını sağlıklı olarak takip edememeye başlayacaklar ve verimlilikleri de maalesef giderek azalacak. Mükerrer veri girişleri ve rapor hazırlıkları zaman kayıplarına yol açacak. Finansal durumun sorgulanan anda gerçek zamanlı olarak takip edilebilmesi zorlaşacak, nakit akışı yönetiminde problemler yaşanacak, tedarikçiler ve işletmedeki malzemelerin çevrimi izlenemeyecek hale gelecek, şirket içinde yapılan fazla mesailer artacak, hızlı ve zamanında karar alınması iyice zorlaşacak, kısaca kör dövüşü devam edecektir. Kör dövüşü olmaması için ERP’nin zamanında aklınıza gelmesi dileklerimle…

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası