Son Haberler

FED, piyasalara moral enjekte etti

Küresel piyasalar güçlü petrol fiyatları ve FED’in güvercin açıklamaları sonrası zayıflayan dolarla yön buluyor.

Çarşamba akşam yapılan açıklama sonrası hızla düşüşe geçen dolar/TL kuru bugüne de 2,85’in altında başladı.

BIST 100 endeksi ise 82 bin 250 puanı görerek 21 Ocak’tan bu yana yüzde 20 artışla boğa piyasasına girdi. Endeks günü yüzde 1,9 artışla 82 bin 943 seviyesinde tamamladı.

Yükseliş öğleden sonra Türkiye ile Avrupa ülkelerinin Avrupa’ya giden göçmen sayısının azaltılması karşılığında Türkiye’ye mali yardım ve siyasi süreçlerin hızlandırılması üzerinde anlaşmasının ardından hızlandı.

 

Strateji Portföy Yönetimi fon yöneticisi Burak Çetiner, “AMB ve Fed’in büyüme yanlısı kararlarının ardından Türk hisseleri yatırımcıların artan risk iştahından faydalanıyor. Geçen yılki düşüşlerin ardından değerlemeler çok düşük ve şimdi bu durum daha fazla ilgi uyandırıyor gözüküyor” dedi.

Deutsche Bank analistleri Kazım Andaç ve Erol Danış bugün yayınladıkları raporda, güvercin Fed açıklamalarının kısa vadede riskli Türk varlıklarını desteklemeye devam etmesinin beklendiğini belirtti.

Analistlere göre, “dolarda güçlenme riskinin azalması,” “düşen yüksek tahvil faizi riskleri,” ve “ılımlı faiz ortamı ve enflasyon trendlerindeki düşüş nedeniyle likidite koşullarında görülebilecek gevşeme” nedeniyle varlıklar destek bulacak.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası