Son Haberler

Finans piyasalarına eğitim dopingi

TüRKİYE FİNANSAL DERİNLİK KAZANMALI

Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlayan İstanbul, coğrafi konumu, popülasyonu, dinamik finansal piyasaları ve altyapısı ile hem bölgesel, hem de global finans merkezi olma yolunda ilerliyor. Peki İstanbul, finans alanında donanımlı insan gücü olarak “Finans Merkezi” olmaya hazır mı?

Finans piyasalarındaki sektörde halen yetişmiş insan arzının yetersiz olduğu göz önüne alındığında, aslında İstanbul’un buna hazır olmadığı gerçeğiyle karşılaşıyoruz. Altyapısı henüz tamamlanamayan finans merkezi projesinde bu nedenle gelecekte nitelikli finans elemanı gereksinimi yüksek oranda görülecek ve bu insan gücü açığı piyasalarda daha fazla hissedilecek.

Bu gerçekten yola çıkarak 2010 yılında kurulan İstanbul Finans Enstütüsü (İFE), yaşam boyu okur-yazarlık sloganıyla eğitim projelerini hayata geçirmeye başladı. Kuruluş amaçları ve hedefleriyle ilgili Turcomoney’e özel açıklamada bulunan İFE Başkanı çetin Altay; “Finans piyasalarındaki derin boşluğu doldurmak amacıyla, finansın her alanıyla ilgili derinlemesine mesleki seminerler düzenliyoruz, hızla gelişen ve değişen finansal enstürmanlar üzerinde etkili insan gücünün yetişmesine, bilgilerin güncellenmesine katkı sağlıyoruz. Böylece finansal anlamda donanımlı insan sayısının artmasını hedefliyoruz” açıklamasında bulunuyor.
Altay, finansal alanda görev yapan ve yapacak olan insan kaynağına ulaşarak, kaliteli , rekabetçi, teori ile pratiğin birbirini tamamladığı seminerler düzenleyerek sektöre derinlik kazandırmayı amaçladıklarını söylüyor.


NEDEN İFE?

Finansal piyasaların ihtiyaç duyduğu donanımlı insan modeli hakkında konuşurken, yürüttükleri eğitim projelerinin önemine de değinen İFE Başkanı çetin Altay; bankalar, sigorta şirketleri, aracı kurumlar-yatırım ortaklıkları, fon ve GMYO’lardan oluşan yabancı sermaye yatırımlarında büyük artış olduğunu hatırlatıyor ve son 5 yılda yabancı sermaye yatırımlarının büyük bölümünün finansal piyasalara yapıldığının altını çiziyor.

Gerek reel sektörde, gerek finans sektöründe ciddi anlamda yetişmiş-uzman finans elamanına ihtiyaç olduğunu savunan Altay açıklamasını şöyle tamamlıyor, “Türkiye’nin vizyonu değişip, İstanbul Finans Merkezi olma yolunda ilerlerken finansal piyasalarla ilgili altyapı çalışmalarına büyük önem vermek gerekiyor. Finansal bilinç, çocukluk döneminden başlatılarak arttırılmalı. Artık hayatın her alanında varolan finansal enstrümanları bilen, bunları kavrayan ve kullanabilen, özetle finansal okur-yazar olan insan modeline geçiş yapmalıyız.”

Finansal piyasalara yapılan yatırımların sürdürülebilir olması için Türkiye’nin finansal derinlik kazanması gerektiğini belirten İFE Başkanı Altay: ‘Bu anlamda finansal okur-yazarlık eğitimi şart. Gerekli altyapı çalışmalarında yetişmiş insan gücü öncelikli hedef olmalı” açıklamasında bulundu.


finans_piyasalarina_egitim_dopingi_2.jpgFİNANSAL OKUR-YAZAR MISINIZ?

Avrupa Birliği ülkelerinde yapılan araştırmaların, Avrupalı insanların bile finansal okur-yazarlık alanında eksik olduğunu ortaya koyduğunu söyleyen İFE Başkanı Altay, Türkiye’deki durumun daha içler acısı olduğuna işaret ediyor.

Bileşik faizle, basit faiz arasındaki fark nedir? Sorusunun yanıtını veremeyen İstanbul’un, Finans Merkezi olma yolunda çok da hızlı ilerleyemeyeceğine dikkat çeken Altay; “İstanbul’da eğitim düzeyi yüksek bölgelerde sokağa çıkıp bu soruyu sorduğumuzda kaç kişi bu doğru yanıt verebilir, bu konuda bir fikre sahip miyiz” diyor ve aslında finansal okur-yazarlık projesinin ne denli önemli olduğunu ifade ediyor.

Türkiye’de sokaktaki insandan öğrencilere, şirketler sahiplerinden yönetici ve çalışanlara kadar bütün toplumun finansal piyasalar hakkında eğitime ihtiyacı olduğunu belirten ve İFE’nin bu ihtiyacı gidermek üzere projeler geliştirdiğini belirten Altay sözlerini şöyle sürdürüyor:

“İFE, halka açık eğitim seminerlerle her seviyeyi içine alan finansal araçlar için muhasebeden, kazanç eğrisine, finans matematiği ve finans mühendisliğine kadar pek çok konuyu kapsayan geniş temelde eğitici-öğretici programlar sunuyor. Alanında uzman olan eğitmenlerimiz tarafından verilen dersler, akademik titizlik içerisinde yürütülüyor.

İş dünyası ile finans hayatının nasıl bir ahenk ile yürütülmesi gerektiğinin öğretildiği bu programlar, dünya piyasalarıyla ilgili paralel bilgileri kapsıyor. Finansın her alanında mesleki seminerler düzenleyerek hızla gelişen ve değişen finansal enstrümanlar üzerinde etkili ve yetkili insan gücünün yetişmesine, bilgilerin güncellenmesine katkı sunuyoruz.”

finans_piyasalarina_egitim_dopingi_3.jpg

9 Yorum

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 • misafir
  9 Eylül 2011 16:22 -

  keşke geleceğimiz olan çocuklarımıza en iyi eğitimi vermenin önemini kavrayablisek. Anne babaların en önemli mirası budur sonuçta

 • Yeliz Susar
  9 Eylül 2011 16:23 -

  Eğitim şart derken boşa denmemiş yani bencede eğitim şart hemde çocuktan başlanmalı

 • Cem Bilgiç
  9 Eylül 2011 16:24 -

  Çocuklara temel parasal ve ekonomik konuları anlatan bu kitabı nereden temin edebiliriz?

 • Ulaş
  9 Eylül 2011 16:37 -

  Üniversite mezunu olup matetametik bilmeyen finans nedir bilmeyen çook mezunlar var. Maalesef

 • RUMUZSUZ
  9 Eylül 2011 17:06 -

  bu İFE kime bağlı, Türikye yemi yoksa yabancı kuruluşmu IMF’ye bağlı mı yoksa nedirbu tama olarak anlamadım ki?

 • UMAY ALTAY
  9 Eylül 2011 22:03 -

  Oncelikle,IFE Turkiye`ye bagli bir kurulustur ve CETIN ALTAY`a aittir.`Cocuklar Icin Para` adi altinda yayinlanan bu kitap;cocuklara kucuk yasta finansi,paranin ne demek oldugunu,para birimlerinden anlayabilecekleri dilde ekonomiye kadar bir cok bilgi icerir ve `D&R,Remzi Kitabevi,Pandora` da satilmaktadir.Simdiden TESEKKUR EDERIZ.

 • Misafir
  11 Eylül 2011 15:43 -

  kitabi gecen ay satinaldim, anlatim com iyi bizde com Şey ogrendik, elinize saglik

 • Misafir
  11 Eylül 2011 22:24 -

  Teşekkür ederim

 • Belma Sanier
  19 Eylül 2011 10:27 -

  yarınımız olan çocuklara şimdiden eğitim vermeyi hepimiz benimsemeliyizki bu ülke düze çıksın

 • Site Haritası