Son Haberler

Firmada maaşları ödeyen kişi, müşteridir

Artan rekabet ortamında tüketiciler her kanaldan sayısız ve çok çeşitli benzer ürün arzıyla karşılaşıyor. Burada kendimize şu soruyu sormalıyız: Neden benim sattığım ürünü alsın? önemli olan, satıcının ürünün farklılığını ve benzerlerinden üstünlüğünü ifade edebilme becerisidir.

Piyasalarda rekabetin gün geçtikçe arttığı ortamda tüketicinin kim olduğunu ve nasıl davrandığını analiz etmek gittikçe önem kazanıyor. Bu nedenle firmalar, ürünlerini satın alacak potansiyel müşterilerinin kim olacağı konusu üzerine yoğunlaşmalı. Klasik söylemde, “müşteri kraldır”. Oysa yeni yaklaşımda “bir firmada maaşları ödeyen kişi müşteridir.”

Satıcılara tavsiyemiz, müşterilerine özel önem göstermeleri ve mümkünse her bir müşteriye sanki tek müşterisi oymuş gibi davranmalarıdır.

Yeni dönem müşteri internet vasıtasıyla ve iletişim kanallarındaki gelişmelerden ötürü satın alacağı ürünü satıcıdan daha iyi tanıyor. Bu nedenle satıcı ürün konusunda ileri düzeyde bilgi sahibi olmalı. Diğer bir deyişle tanımadığı ürünün satışında başarılı olunamaz.

Günümüz yaşam koşturmacasında müşterilerimiz, çok sınırlı zamana sahip. Eğer bizim ürünümüze vakit ayırıyorlarsa, süreyi en verimli şekilde değerlendirerek kendimizi ve ürünümüzü ifade edebilmeliyiz.

Artan rekabet ortamında tüketiciler her kanaldan sayısız ve çok çeşitli benzer ürün arzıyla karşılaşıyor. Burada kendimize şu soruyu sormalıyız: Neden benim sattığım ürünü alsın? önemli olan, satıcının ürünün farklılığını ve benzerlerinden üstünlüğünü ifade edebilme becerisidir.

Gözönünde bulundurulması gereken bir diğer konu şu. çağımızın tüketicisi alışveriş yapmaktan çok çabuk sıkılabiliyor. önemli olan, satış esnasında müşterimizi olayın içinde tutabilecek faaliyetlerde bulunmak. Başka bir deyişle sıkmadan eğlendirmek de gerekebilir. Ne yaparsak yapalım mutlaka içine eğlence katmaya gayret edelim. Elbet de burada satış ortamının rahatlığı ,müzik ,ortam kokusu gibi faktörleri gözönünde bulunduralım. İnsanların artık daha çok hobi ve kişisel gelişim gibi faktörlere önem verdiğini dikkate alalım.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu kalite standartları. Artık teknolojik gelişmeyle birlikte tüketicinin kalite standardı ileri düzeyde yükseld. Artık kimse temel kalite standartlarından vazgeçemiyor.

Marka konusuna bakarsak müşteri dünyanın neresine giderse gitsin belirlediği markadan aynı hizmet ve kaliteyi bekliyor. Başka bir deyişle konsept bütünlüğü ve kurumsal kimlik çok önemli.

özellikle genç tüketiciler, sosyal sorumluluk ve çevre konusunda çok duyarlı. Tüm markalar sürdürülebilirlik açısından sosyal sorumluluk ve çevre konularındaki duyarlılıklarını kararlı bir şekilde ürünleri ve hizmetlerine de yansıtmalı.

Yeni tüketicinin en hassas olduğu ve takip ettiği konuların başında sosyal medya geliyor. Rekabette geri kalmamak için sosyal medya çok iyi yönetilmelidir.

Görüldüğü gibi yeni çağ tüketicisiyle ilgili çok fazla değişkeni yönetmek zorundayız , gözardı edilmemesi gereken bir konu tüketicinin sadakatsiz olduğu ve hatayı affetmayeceğidir.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası