Son Haberler

Gayrimenkul sektöründe bilgece yorumlar

Bilge Özdemir

Redac & Emlakchı Real Estate Proje Pazarlama Ve Danışmanlık CEO

bilge@emlakchi.com.tr

Çift karakterli yıl olmaya aday 2017’ de 1 milyon beşyüzbin adet konut satışı hedefinin yakalanabileceğini, yıllık satış rakamlarının özellikle 2014 ve 2015 proje satışları yansıması olarak öngörüyorum.

GAYRİMENKUL SATIŞLARI

bayrak-int2016 yılının  ilk 11 ayında ulaşılan toplam 1 milyon 199 bin adetlik satış rakamı, 2015’te gerçekleşen 1 milyon 289 bin adetlik toplam satış ile karşılaştırdığımızda siz, Turcomaney’i okurken 2016 yılını  yeni bir gayrimenkul satış rekoru yılı olarak tarih sayfalarına yazmış, inşaata dayalı büyüme modelinin sonuna gelinmediğini göstermiş olacağız. 2010 yılında 607.098 olan satış adedinin 2011 ve 2012’ de 700 binli rakamları görmesi  ve sonrasında son 4 yıldır her sene yeni rekorlara imza atarak 1.100 bininin üzerini test etmesine alıştık.

İNŞAAT SADECE,  KONUT ÜRETMEK VE SATMAK DEĞİLDİR

İnşaat sadece,  konut üretmek ve satmak değildir… İnşaat; bina, altyapı, endüstriyel sanayi yapıları gibi “insanoğlunun“  ihtiyaçlarına karşılık gelen, üretime dayalı her türlü yapının amacına uygun inşa sürecidir. Bu süreç içinde,İnşaat sektörü, kendisine bağlı 300’ e yakın  alt sektörün ürettiği mal ve hizmete talep, bankacılık ve finans sektörüne potansiyel oluşturmakla kalmayıp, İngiltere’de yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, ortalama yeni bir evde 150 farklı meslek kolunu ilgilendiren 23.000 parça bulunduğu tespit edilmiştir. Ekonominin Lokomotifi benzetmesinin altında yatan; hiçbir ekonomik faaliyet bu kadar çok doğrudan yada dolaylı etki doğurma gücü olmadığı gerçeğidir. Çift karekterli yıl olmaya aday 2017’ de 1 milyon beşyüzbin adet konut satışı hedefinin yakalanabileceğini, yıllık satış rakamlarının özellikle 2014 ve 2015 proje satışları yansıması olarak öngörüyorum.

YABANCI SERMAYE GİRİŞİ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası verilerine göre, Türkiye’de Doğrudan Yabancı Yatırımları’nın gayrimenkul faaliyetlerine yöneliminde; 300 milyon ABD doları seviyesininin 2011 yılında gerçekleştiğini, takip eden yıllarda 2014 yılında ki 227 milyon ABD doları seviyesi dışında rakamsal boyutun 128 ile 1 173 milyon ABD doları seviyesinde kaldığını görüyoruz.

İNŞAAT SEKTÖRÜ

asgari_1_0İnşaat sektöründe  ise; 2012 yılında sağlanan 1.427 milyon ABD Doları seviyesinde ki yönelimin son yıllarda  100 milyon ABD doları seviyelerinin altında kaldığını gözlemliyoruz. İnşaat ve Gayrimenkul Sektörüne giriş yapacak doğrudan yatırımların 2017 yılı ikinci yarısından itibaren Rusya, Asya ve Körfez Ülkeleri ile birlikte artmasını beklemekteyim. Yabancıların bireysel gayrimenkul alımlarında  getirilen yasal düzenlemeler ışığında 2 farklı periodu milat kabul edebiliriz.  2012 yılı öncesi ve sonrası. 2009 – 2012 yılları arasında yıllık 2 milyar dolar seviyelerinde gerçekleşen gayrimenkul alımlarının yıllık 4 milyar dolarlı seviyelere eriştiğini görüyoruz. Türkiye’nin toplam cari açığı 2005- 2016 yıllarında 457 milyar dolar olmuştur. Bu dönemdeki cari açığın yüzde 7.1’lik kısmı yabancılara gayrimenkul satışlarıyla karşılanmıştır.2015 yılında Yabancıların gayrimenkul alımlarının cari açığa oranı 2015’te yüzde 12.9’ dir. Cari açığın yaklaşık  yıllık 15% ’ine melhem olması hedefi ile hareket edebileceğimiz  yabancıların  gayrimenkul alımları ne yazik ki  Türkiye içinde her yıl rekor kırmaya aday satış adetleri yanında 2,5%’ ler seviyesinde yok denecek kadar az kalmaktadır. 2017 yılında Rusya ve Körfez ağırlıklı inşaat ve gayrimenkul sektöründe oluşacak doğrudan yatırımlar ve proje geliştirme trendi ile yabancıların gayrimenkul alımında Türkiye tercihinin artacağını ve yabancılara yönelik yapılacak yasal düzenlemeler ışığında,  yabancı gayrimenkul alımlarında satış adedi bazında rekor kırılmasını öngörüyorum.

İSTİHDAMA KATKISI

Sanayi ve istihdam kavramları birlikte ele alınsada, kasaba ölçeğinde geliştirilen projeler, dev kamu yatırımları, AVM / iş merkezi projeleri istihdamın gizli kahramanlarıdır. Demircisinden, boyacısına, sıvacısından, badanacısına, yer döşemecisinden, doğramacısına farklı farklı onlarca nitelikli ve/veya niteliksiz yüzbinlerce ……………..

devamını okumak için;

D&R’ın internet sitesinden

http://www.dr.com.tr/Dergi/Turcomoney/Kolektif/Ekonomi-Haber/Ekonomi-is-Dunyasi/urunno=0000000370911

Dijimecmua’dan (http://www.dijimecmua.com/turco-money/) okuyabilir, satın alabilir, abone olabilirsiniz

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası