Son Haberler

Gözler, kritik Turkcell Genel Kurulu’nda

Turkcell 21 Ekim Çarşamba günü şirket Genel Müdürlüğü’nde Olağan Genel Kurul toplantısını gerçekleştirecek.

Turkcell’in 21 Ekim 2020 tarihinde şirket genel müdürlüğünde gerçekleştireceği olağan genel kurul toplantısı şirketin ortaklık yapısının şekillenmesi ve ileride izleyeceği yol açısından önem arzediyor.

Türkiye Varlık Fonu ‘nun (TVF) Turkcell hisselerinin yüzde 26.2’sini alarak şirketin ana hissedarı olmasıyla sonuçlanacak hisse devri için, ana sözleşmedeki 19 maddede yapılması planlanan değişiklikler 21 Ekim’deki Genel Kurul toplantısında görüşülecek.

İsveçli Telia ve Rus LetterOne’ın yanısıra Borsadaki halka açık hisseleri temsil eden hissedarların genel kuruldaki oyunun rengi, Turkcell’in yeni rotasını da çizecek.

Genel Kurul’da hissedarlardan olağan toplantı gündeminin yanı sıra TVF, Telia Company, LetterOne, Çukurova Holding ve Ziraat Bankası arasında imzalanan işlem sözleşmeleri kapsamında yapılması öngörülen şirket ana sözleşme değişikliklerini de oylamaları istenecek.

Hisse devir işleminin Turkcell’in Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda Şirket Ana Sözleşmesindeki bu değişikliklerinin onaylanması şartının tamamlanmasının ardından gerçekleşmesi bekleniyor. Turkcell’in esas sözleşmesinde yapılması planlanan sözkonusu değişikliklerle ilgili Sermaye Piyasaları Kurulu’ndan 3 Eylül 2020 tarihinde onay alındı. Ancak mevzuata göre bu değişikliklerin hayata geçirilebilmesi için şirketin genel kurulunda hissedarlar tarafından da onaylanması gerekiyor.

Haberturk’ten Necdet Çalışkan’a göre, şirket ana sözleşmesinde gerçekleştirilmesi planlanan değişikliklerle Turkcell’de temel olarak şu gelişmeler olacak;

– Şirket’in çıkarılmış sermayesini temsil eden toplam 2.2 milyar adet pay, A Grubu Paylar ve B Grubu Paylar olarak iki gruba ayrılıyor.

– Halihazırda Turkcell Holding’in sahip olduğu ve şirketin çıkarılmış sermayesinin yüzde 15’ine denk gelen 330 milyon adet pay, A Grubu pay olarak tanımlanıyor.

– Yönetim Kurulu, Genel Kurul tarafından seçilecek 9 üyeden oluşacak. Yönetim Kurulunun bağımsız üyeler haricindeki 4 üyesi A Grubu pay sahibinin göstereceği adaylar arasından seçilecek.

– Yönetim Kurulu’nda görev alacak olan bağımsız üyelerin sayısı ve nitelikleri SPK ilkeleri ve buna göre Yönetim Kurulu tarafından kabul edilecek olan esaslar uyarınca belirlenecek.

– Yönetim Kurulu Başkanı, A Grubu paylara tanınan imtiyazlarla seçilmiş Yönetim kurulu üyeleri arasından seçilecek.

– Turkcell Holding ortak girişimi sona erecek. Çukurova Holding dolaylı hisselerini satarak Turkcell’den çıkacak.

– TVF, toplam yüzde 26.2 içerisindeki yüzde 15’lik imtiyazlı hisseleriyle Turkcell Yönetim Kurulu’ndaki 9 üyeden 5’ini belirleyebilecek ve şirketin yönetim kontrolüne sahip en büyük hissedarı olacak.

– Telia, Turkcell’deki yüzde 24.02’lik dolaylı hisselerinin tamamını 530 milyon dolar karşılığında satarak Turkcell’den çıkış yapacak. LetterOne ise şirketteki payını toplamda yüzde 24.8’e çıkararak en büyük azınlık hissedar haline gelecek.

Mevcut durumda Turkcell’in yüzde 51’i Turkcell Holding’in, yüzde 0.05’i Çukurova Holding’in ve yüzde 48.95’i ise halka açık hisselerden oluşuyor. Turkcell Holding’te ise İsveçli Telia’nın yüzde 47.09, Rus LetterOne’ın (L1) yüzde 25.92, Çukurova Grubu da yüzde 26.98 oranında hisseye sahip. Bu şirketlerin Turkcell’deki dolaylı payları ise şöyle: Telia yüzde 24.02, LetterOne (L1) yüzde 13.22, Çukurova Grubu yüzde 13.76.

Sürecin resmi olarak tamamlanmasının ardından Turkcell’de yeni ortaklık yapısı şu şekilde gerçekleşecek: TVF yüzde 26.2, LetterOne yüzde 24.8, halka açık yüzde 49.

Söz konusu hisse devrinin gerçekleşmesi, hissedarlar arasında geçmişten süregelen hukuki davaların sona erdirilmesi, azınlık hissedar haklarının güçlendirilmesi, kurumsal yönetim prensiplerinin geliştirilmesi, Turkcell’in mevcut temettü politikasının desteklenmesi ve temettü öngörülebilirliğinin sağlanması konularında büyük bir fırsat olarak görülüyor.

Habertürk

 

Yorum yok

Yorum Yazın

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

*

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Site Haritası