Son Haberler

Habur Sınır Kapısı'nda binlerce paket kaçak sigaraya geçit verilmedi

ANKARA (AA) – Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekiplerince Habur Gümrük Sahası'ndaki 4 farklı olayda 15 bin 180 paket sigara, 2 bin 600 paket elektronik sigara ile 873 paket nargile tütünü ele geçirildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, ilk operasyonda, Türkiye'ye giriş yapmak üzere Habur Sınır Kapısı'na gelen 4 tır detaylı aramaya tabi tutuldu.

Aramalarda, araçların stepne içlerinde, su depolarında, çekicilerin üst ve yan duvarlarında, araç lastiklerinin içinde binlerce kaçak sigara tespit edildi. Gümrük Muhafaza ekiplerince 4 tırdaki toplam 9 bin 420 paket sigara, 2 bin 600 paket elektronik sigara ile 113 paket nargile tütününe el konuldu.

Diğer operasyonda ise Irak'tan Türkiye'ye giriş yapmaya çalışan minibüse yönelik kontrollerde, aracın yakıt deposunun müdahale sonucu genişletildiği fark edildi. Yapılan detaylı aramada, genişletilen yakıt deposunda ve sol kapı altı boşluğunda gizlenmiş 3 bin 930 paket kaçak sigara bulundu.

Irak'tan Türkiye'ye giriş yapmaya çalışan akaryakıt tankerinde yapılan kontrollerde de kaçakçıların farklı bir yöntem deneyerek tankerin tavan kapaklarına bağlı torbalar içindeki kaçak sigarayı ülkeye sokmaya çalıştığı tespit edildi. Yapılan aramada, 630 paket kaçak sigara ele geçirildi.

Başka bir tırda ise çekicinin yan duvarları ile tavan, ön sağ ve sol çamurluklarındaki doğal boşluklara gizlenmiş 1200 paket sigara ve 760 paket nargile tütünü tespit edildi.

Olaylara ilişkin soruşturmalara çok yönlü devam ediliyor.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası