Son Haberler

IKB İLE TİCARİ İLİŞKİLER GELİŞİYOR

Türkiye ile Irak arasındaki ikili ticaret hacmi 2013 yılında 12 milyar ABD dolarını aştı. Bu rakamlara göre Irak, Almanya’dan sonra Türkiye’nin ikinci büyük ihracat ortağı konumunda. Türkiye ile Irak arasındaki ihracatın yaklaşık yüzde 70’i Irak Kürdistan Bölgesi’nde (IKB) cereyan ediyor. Bu da yaklaşık 8 milyar ABD dolarına tekabül ediyor. Yükselen bir seyir izleyen ticaret hacmimizin önümüzdeki yıllarda daha da artacağına inanıyoruz.

2013 yılı itibarıyla Erbil‘de 870, Dohuk‘ta 185 ve Süleymaniye‘de 171 olmak üzere IKB‘de toplam 1226 kayıtlı Türk firması bulunuyor. Sözkonusu rakam, IKB’de kayıtlı toplam yabancı firma sayısının (2656) yüzde 46’sına denk geliyor. Ağırlıklı olarak inşaat sektöründe faaliyet gösteren Türk firmaları; konuttan kamu binalarına, karayollarından hastane ve otellere kadar birçok alanda önemli ve büyük projelere imza atıyor. 2013 yılında firmalarımızca IKB’de üstlenilen projelerin yaklaşık değeri 900 milyon dolar seviyesine ulaştı. Bu meblağ, aynı yıl Irak’ın tamamında üstlenilen projelerin yüzde 43’üne denk geliyor. öte yandan, ülkemizin IKB’ye en fazla yatırım yapan ülkeler arasında da öncü bir konumda olduğunu belirtmekte fayda var. IKB’ye ihracatımızın büyük bir bölümünü müteahhitlik projesi üstlenen firmalarımızın malzeme, makine ve inşaat ürünleri ile temel gıda, temizlik malzemeleri ve elektrik-elektronik ürünler teşkil ediyor. İnşaat, tarım, enerji ve sağlık sektörü başta olmak üzere, ülkemizle bölge arasında önemli işbirliği potansiyelinin bulunduğuna inanıyoruz.
Bilindiği üzere Türkiye ve Irak arasında faal tek sınır kapısı Habur/İbrahim Halil Kara Hudut Kapısı’dır. Her gün 2500- 3000 aracın, binlerce vatandaşın karşılıklı geçiş yaptığı, 12 milyar Dolarlık ticarete geçiş sağlayan sözkonusu kapının ihtiyacı karşılamakta zorlandığı herkesin ortak düşüncesidir. Bu nedenle yeni kapıların açılması hususu esasen uzun süredir gündemde. Bu çerçevede gerek Aktepe, Ovaköy, üzümlü, Derecik ve Gülyazı’da yeni hudut kapılarının açılması, gerek Habur Hudut Kapısı’nda mevcut iki köprüye ilaveten üçüncü bir köprünün faaliyete sokulması amacıyla ilgili makamlar arasındaki temaslar sürüyor. Yeni kapıların ikili ticaretimize ciddi bir ivme kazandıracağına inanıyoruz.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası