Son Haberler

İlk ‘Türkiye Lezzetleri Merkezi’ Almanya’da

Bir ülke özellikle lezzetlerini dünyaya yaydığı, tanıttığı, sevdirdiği ve kabul ettirdiği oranda tanınır, sevilir ve sayılır. Turizm’de, uluslararası ticarette önem kazanır, ziyaretçisi artar, ekonomisine ve pazarladığı ürünlere ilgi artar. Hamdolsun Türkiye, lezzet kaynaklarının bolluğu açısından hala dünyanın en zengin ülkelerinden biridir.

Türkiye; hiçbir ülkede, bir arada bulunamayan lezzet kaynaklarına sahiptir. Batısında ayrı, doğusunda ayrı, güneyinde ayrı, kuzeyinde ayrı, ortasında ayrı, kıyısında ayrı lezzetleri yaşatan mutfaklara sahiptir. Toprağında ayrı, suyunda ayrı, havasında ayrı canlı hayvan ve bitki türleri barındıran, olağanüstü bir coğrafi konumda bulunan ve geçmişindeki medeniyetlerin binlerce yıllık mutfak & lezzet mirasına sahiptir.

Bir ülke dünyaya lezzetlerini yaydığı ölçüde sevilir ve sayılır

 Bir ülke özellikle lezzetlerini dünyaya yaydığı, tanıttığı, sevdirdiği ve kabul ettirdiği oranda tanınır, sevilir ve sayılır. Turizm’de, uluslararası ticarette önem kazanır, ziyaretçisi artar, ekonomisine ve pazarladığı ürünlere ilgi artar. Hamdolsun Türkiye, lezzet kaynaklarının bolluğu açısından hala dünyanın en zengin ülkelerinden biridir. Temellerini 80’li yılların ikinci yarısında attığımız sabırla ve dirayetle, ilmek ilmek örerek, yurt içinde ve dışında düzenlediğimiz etkinlikler ve yaydığımız fikirlerle oluşturduğumuz  ‘Türkiye Lezzet Hareketi’ bugün, ‘Lezzet Dernekleri Federasyonu’ oldu ve ülkemiz lezzetlerinin yurt içinde, çatısı altında buluşulan yuvası, yurt dışında ise dünyaya açılan penceresi oldu.

‘En iyi lobby, yemekle yapılır yemekte yapılır’

“En iyi Lobby, yemekle yapılır yemekte yapılır” fikrimizle, dünyadaki en güçlü diaspora örgütümüz ( Dünya Türk İş Konseyi ) DTİK’de kabul gördük. Türkçe dili ve edebiyatı başta olmak üzere bize has sanat ve kültür değerlerini, dünya ülkelerinde yapılanarak tanıtan ve öğreten büyük ve milli organizasyon ( Yunus Emre Enstitüsü ) YEE’de “Yaşayan Mutfak Kültürümüze ait Lezzetleri” diğer ülkelerde tatbiki olarak sunma, sergileme ve tanıtma görevleri üstlendik ve devam ettiriyoruz. Çok değil daha 3 ay önce, bilgi, tecrübe ve çevre birikimlerimizi; Türkiye’yi ve gastronomisini dünyaya tanıtmak, tadımızı yaymak için birleştirdik. Bu konuda yine bir ilke imza attık. Turizm, Sanayii ve Gastronomi üçgeninde buluşan inovatif performans ve lobicilik hedefli bir sivil toplum kuruluşunu ülkemize kazandırdık. 2005’te kurulan Lezzet Profesyonelleri Derneği’ni, 2010 da kurulan Lezzet Markaları Derneği’ni, 2013’te kurulan Lezzet Dostları Derneği’ni, 2015’te kurulan Lezzet Yazarları ve Bloggerlar Derneği ile Lezzet İşletmeleri ve İş adamları Derneği’ni hep birlikte kurduğumuz Lezzet Dernekleri Federasyonu çatısı altına topladık. Oluşturduğumuz güç birliği ile 3.kez Almanya’da yapılan ve dünyanın en büyük gastronomik etkinliği olan İKA/Dünya Aşçılar Olimpiyatları’na katıldık. 2007’de Berlin’de kurduğumuz EUROTURK CHEFS CULİNARY TEAM ile 20’yi aşkın Altın, Gümüş ve Bronz madalyayı aşçılarımızın boynuna taktık.

Müjde! ‘Türkiye Lezzetleri Merkezi’ kuruluyor

 

Türkiye için, lezzetlerimiz için,  hazırlayan ve sunan insanlarımız için, mutfak ve ağırlama makina ve ekipmanlarını üreten sanayicilerimiz için, gıda üretim sektöründe tarladan fabrikaya, perakendeden ihracata, sofra’da önümüze gelene kadar emeği geçen tüm eğitimci, yatırımcı, işletmeci, tüccar ve profesyoneller hatta tüm lezzet sever insanlar için bir müjdemiz var! Artık Türkiyenin tüm gastronomik zenginliklerini, Avrupa kıtasında duyuracak, tanıtacak, tattıracak, öğretecek ve pazarlayacak bir ” Türkiye Lezzetleri Merkezi ” kuruluyor. Konuyu Lezzet Dernekleri Federasyonu yönlendiriyor ve destekliyor. Lezzet, gıda, gastronomi, turizm, aşçılık, mutfak, züccaciye ve diğer bağlantılı tüm Sivil Toplum Kuruluşlarını, basın yayın organlarını, resmi ve özel kurum ve kuruluşları da bu projeye katılmaya davet ediyorum.  Almanya Belçika ve Hollanda sınırlarına en yakın konumdaki NRW eyaletinin Duisburg / Moers kent merkezinde HS Kranich GmbH Y.K.Bşk. Hıdır Serin tarafından kurulan ve Türkiyenin Lezzet Dünyası’nı dünyaya açacak olan özel yapım, 2 katlı toplam 3 bin metrekarelik bina, içinde gerçekleştirilecek bu muhteşem projeye; ülkemiz Endüstriyel Mutfak Sanayicileri örgütü TUSİD üyeleri de enterese olmuştur. Bunu konuyla bağlantılı diğer örgütlerin, resmi ve özel kuruluşlarında takip edeceğine inanıyor, hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.

 

M.Vasfi PAKMAN

 

Lezzet Dernekleri Federasyonu Yön.Kur.Bşk.

 

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası