Son Haberler

İnovatif üretime geçmek şart!

Gelişmiş ülkeler inovasyonu en iyi şekilde kullanarak süper ekonomik güç haline geliyor. Amerika’da Apple, G.Kore’de ise Samsung sadece ürettikleri patentlerle milyar dolarlık ekonomilere sahipler.

ülkemizde ekonomik olarak sevindirici gelişmeler yaşanırken, 2023 hedeflerimizdeki yol haritamız da iyice netleşti. Sanayi ve ihracatımıza yönelik yapılan çalışmalar 2023 ekonomik hedeflerimizdeki en önemli gelişmeler olarak öne çıkıyor. özellikle son dönemde uygulanan destek ve teşviklerle sanayici ve üreticilerimize büyük imkanlar sağlanıyor. Sanayicilerimizin Ar–Ge ve yeniliğe daha fazla zaman ayırarak, katma değeri yüksek üretim modeline geçmesi 2023 hedeflerimizdeki en önemli avantajlarımızdan olacak.

Dünyada güçlü ekonomiler; teknolojiyi kullanıyor, pazarlıyor ve mantıkla yeni üretimler meydana getirerek sürekli yenilik yapma düşüncesinde ilerliyor. Amerika, Almanya başta olmak üzere Avrupa ülkeleri ve Uzakdoğu’da Güney Kore inovasyonu en iyi şekilde kullanarak süper ekonomik güç haline gelmiştir. Bugün Amerika’da Apple, G.Kore’de Samsung sadece ürettikleri patentlerle milyar dolarlık ekonomilere sahipler.

Türkiye olarak kararlı bir şekilde patent üretimi ve yenilik odaklı çalışmalara ağırlık vermemiz şart! Yazılarımızda her zaman vurguladığımız gibi; sonunda patent üretilmeyen Ar– Ge çalışmaları sadece zaman kaybıdır. Yapılan yatırımların sonunda mutlaka patente konu olarak bir üretim elde edilmeli.
Biliyoruz ki; Cumhuriyetimizin 100. yılında hedeflenen ekonomik başarıya ulaşmanın yolu geleneksel üretim modelinden, inovatif üretim modeline geçişe dayanıyor. Bu anlamda ülkemizdeki Ar-Ge çalışmaları yapan firmaların inovatif üretimi dikkate alarak adım atması gerekiyor. Zira dünya geneline hakim olan gerçekler göz önünde tutulduğunda başarının, ancak bu şekilde elde edilebileceğini görüyoruz.

Güzel günler dileklerimle.

Kemal Yamankaradeniz
Destek Patent AŞ. Yönetim Kurulu başkanı

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası