Son Haberler

İran ile yeni dönemde büyük fırsat

Uzun yıllar sonra ambargonun kaldırılması uyuyan dev İran’ı dünyada en önemli hedef pazar haline getirdi. İran’ı ziyaret eden Başbakan Ahmet Davutoğlu, “İki ülke arasındaki büyük potansiyeli değerlendirmeliyiz’ dedi. 

Başbakan Ahmet Davutoğlu, İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri ile düzenlediği basın toplantısında, iki ülkenin cografi olarak birbirini tamamlayan konumda olduğunu söyledi ve bölgenin gelişimi için iki ülkenin ikili ilişkilerdeki büyük potansiyeli değerlendirmesi gerektiğini söyledi.

Davutoğlu, resmi ziyarette bulunmak üzere gittiği İran’da, Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Cihangiri tarafından resmi törenle karşılandı. İki ülke ulusal marşlarının çalınmasının ardından Başbakan Davutoğlu, tören kıtasını selamladı.

Tokalaşarak gazetecilere poz veren Cihangiri ve Davutoğlu, daha sonra baş başa görüşmeye geçti.

Davutoğlu ve Cihangiri heyetler arası görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

‘Yaptırımların kalkmasına en fazla Türkiye sevindi’

İran’ın yeni dönemde dünyaya açılması, ekonomi üzerindeki baskıların, kısıtlamaların, yaptırımların kalkmasının en fazla Türkiye’yi sevindirdiğini vurgulayan Başbakan Davutoğlu, İran ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin 30 milyar dolara ulaşmasının önündeki en önemli engelin bu yaptırımlar olduğunu hatırlattı. Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şimdi bu yaptırımlardan kurtulmuş olmak 30 milyarın daha da ötesi hedefleri gerçekleştirebileceğimizi gösterir. Bazı konularda farklı görüşlere sahip olabiliriz ama tarihimizi ve coğrafyamızı değiştiremeyiz. Bu tarih, kadim bir komşuluk tarihidir. Coğrafyamız da birbirini tamamlayan coğrafyalardır ve gerek özel, baş başa görüşmemizde gerekse heyetlerarası görüşmede bu yeni dönemi nasıl şekillendireceğimiz konusunda önemli adımlar attık.”

‘Büyük potansiyeli değerlendirmeliyiz’

Türkiye ve İran arasındaki ilişkinin bölge içinde önemli olduğunun altını çizen Başbakan Davutoğlu şunları söyledi:

‘İkili ilişkilerdeki büyük potansiyeli değerlendirirsek, bölgemizde şu anda söz konusu olan istikrarsızlıkları, terör tehdidini ve kardeş kavgasını da engellemek üzere ortak bir zeminde buluşmamız kolaylaşır. Bölgemizdeki kardeş kavgasının sona ermesi, etnik ve mezhep çatışmalarının durması için Türkiye ve İran’ın ortak bazı perspektifler geliştirmesi büyük bir önem taşır’

‘Bu ziyaret bir dönüm noktasıdır’

“Bölgemiz çok karmaşık sorunlarla karşı karşıyadır” diyen Cihangiri de “İki ülkenin ortak çıkarı bölgede barışı gerektirmektedir” şeklinde konuştu.

İran’la ikili ilişkiler konusunda çok güzel sonuçlara varıldığını söyleyen İshak Cihangiri “Başbakan’ın ziyareti bir dönüm noktasıdır” dedi.

Karşılama törenine Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, AK Parti Genel Sekreteri Abdulhamit Gül ile AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan da katıldı.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ve İran Petrol Bakanı Bijen Zengene de törende yer aldı.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası