Son Haberler

İş Bankası’ndan TMSF açıklaması

İş Bankası, sahibi olduğu Dışbank hisseleri ile ilişkili TMSF’nin kendilerinden yaptığı tahsilat ile ilgili bir açıklama yayınladı.

Açıklamada Dışbank hisselerinin devri işleminde TMSF’ye ödenmesi gereken meblağın hukuki işlemler sürmesine rağmen tahsil edildiği belirtildi. Buna göre 25 Mart 2016’da gecikme zammıyla birlikte TMSF bankada 298,5 milyon TL tahsil etti.

Banka, bu tutar için geçmiş yıllarda ayırdığı 160 milyon TL’lik karşılığa ek olarak 138,5 milyon TL karşılık ayıracağını belirtti.

BANKANIN AÇIKLAMASI

Banka yönetimi KAP’a şu açıklamayı yaptı:

Bankamızın sahip olduğu Dışbank A.Ş. hisseleri 1993 yılında Lapis Holding A.Ş.’ye satılmıştır. Satışa ilişkin sözleşme kapsamında peşinat olarak ödenmiş olan tutarın 52,6 milyon ABD Dolarlık kısmının, alıcı tarafından müflis TYT Bank A.Ş. kaynaklarından karşılanmış olduğu iddiasıyla, söz konusu tutarın hesaplanacak faizle birlikte Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) ödenmesi 2008 yılında talep edilmiştir.

TMSF tarafından 2008 yılında başlatılan işlemler Bankamızın başvurusu üzerine Danıştay 13. Dairesi tarafından iptal edilmiştir. Danıştay 13. Dairesi tarafından Bankamız lehine verilen bu kararlar TMSF’nin temyizi üzerine Dava Daireleri Kurulu tarafından bozulmuştur. Danıştay 13. Dairesi, bozma kararlarına uymak zorunda olması nedeniyle, 2016 yılı Ocak ayında bozma kararına uyarak Bankamızın başvurularının reddine karar vermiştir.

Söz konusu yargı kararları üzerine, henüz yasal süreç tamamlanmamış olmasına rağmen tahsil sürecinin 6183 sayılı yasaya göre yürütülmesi suretiyle 25 Mart 2016 tarihinde gecikme zammıyla birlikte 298,5 milyon TL TMSF tarafından Bankamızdan tahsil edilmiştir.

Yasal süreç içinde, Bankamızca Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulunulmuş olup, başvurunun sonuçlanması beklenmektedir. Sürmekte olan davalar ve halen açık olan diğer kanun yolları çerçevesinde hukuki süreç devam ettirilmektedir.

TMSF tarafından tahsil edilmiş olan söz konusu tutar için muhasebe kuralları çerçevesinde geçmiş yıllarda ayrılmış olan yaklaşık 160 milyon TL karşılığa ilave olarak 138,5 milyon TL karşılık ayrılacaktır.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası