Son Haberler

İş dünyası büyümeden memnun

Türkiye’nin ilk çeyrekte yüzde 5 büyümesinden memnun olan iş dünyası temsilcileri önümüzdeki dönemde de bu rakamın korunmasını bekliyor.
Türkiye ekonomisi, yılın ilk çeyreğinde 2016’nın aynı dönemine göre yüzde 5 büyüyerek piyasa beklentisinin üzerinde güçlü artış gösterdi. İş dünyası büyüme rakamından memnun. Yapılan değerlendirmelerde sanayideki büyümeye vurgu var. Öte yandan gelecek için de güçlü büyüme performansının sürmesi bekleniyor.

‘Dört alt kırılım önemli’

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik: İlk çeyrekte yüzde 5 büyüme haberini aldığımız zaman biz de iş dünyası olarak memnuniyet duyduk. Yalnız burada bizim için son derece güzel sürprizlerin de olduğu bazı alt kırılımlar var. Dört tane alt kırılım önemli. İhracatta yüzde 10,6 büyümenin gelmesi, hükümet harcamalarında büyümenin yüzde 9,4 olması, tüketimin yüzde 5,1 olması, yatırımların ise yüzde 2,2’de kalması…

bayrak-int

‘İstikrarı açıkça gösteriyor’

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD): Türkiye ekonomisinin 2017 yılının ilk çeyreğinde göstermiş olduğu 5 puanlık bu gelişim, ekonomideki istikrar ortamının sürdüğünü açıkça göstermektedir. Ayrıca bu gelişmeyi hükümetin yılsonu büyüme hedefi olan yüzde 4,4’e ulaşabilmek ve hatta bu hedefi aşabilmek için önemli bir motivasyon olarak yorumluyor ve Türkiye’nin 2017 yılında göstereceği performansla gelişmekte olan ülkelerden pozitif olarak ayrışacağını tahmin ediyoruz.

‘Dış ticaret tekrar pozitif katkı verdi’

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi: Net dış ticaret, beklentiler dahilinde büyümeye 2,2 puanlık katkı sağladı. Böylelikle, 2015’in son çeyreğinden itibaren, yani 5 çeyrekten beri büyümeye etkisi negatif olan net dış ticaret, tekrar büyümeye pozitif katkı vermiş oldu. Tüketimde yaşanan artışların yanı sıra yatırımlarda da ilk çeyrekte yüzde 2,2’lik bir artış yaşandı. Hükümetin ihracatçılara sunduğu desteklerin de etkisiyle, 2017’nin geri kalanında net dış ticaretin büyümeye daha fazla katkı vereceğine inanıyorum.

‘Türk ekonomisi olumlu yönde ayrıştı’

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu: Türkiye ekonomisinin olumlu yönde ayrıştığını, tüm bu coğrafyada lider ülke olarak öne çıktığını gösteriyor. Büyümenin tüm sektörlere yayılması, kapsayıcı bir büyüme performansı elde edilmesi de ekonomi politikaları açısından ayrıca önemli bir başarıdır. Bu başarının altında hükümetimizin özel sektöre verdiği desteklerin yanısıra dünyanın dört bir yanına açılan cesur sanayicilerimizin ve müteşebbislerimizin alın terleri bulunuyor.

‘Sanayi büyümenin motoru oldu’

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan: Sanayi teşvik ve desteklerin hakkını vererek ilk çeyrek büyümesinin motoru oldu. Sanayi büyümesinin yüzde 5,3 ile toplam büyümenin üzerinde olması sevindirici.

‘Zamanında alınan kararlar sayesinde’

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir: Büyüme hükümetin zamanında ve yerinde aldığı kararlarla gerçekleşti. Türkiye bu performansını devam ettirecek.

basari1

‘Yaşanan olumsuzluklara rağmen…’

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran: Reel sektöre verilen destek karşılık buldu. Coğrafyasında yaşanan olumsuzluklara, Rusya başta olmak üzere ihracat pazarlarındaki sıkıntılara rağmen Türkiye ekonomisinin büyüme sağlaması çok sevindirici bir gelişmedir.

‘Büyüme moralleri düzeltti’

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu: Türkiye ekonomisi için memnuniyet verici bir büyüme oranını yakaladık. Moralleri düzeltti. Bu oran yılın devamı için de olumlu bir sinyal veriyor.

‘İhracat pozitif katkı sağladı, bu daha önemli’

Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) başkanı Ali Yücelen: Uzun süre sonra ilk defa ihracat büyümeye pozitif katkı sağladı. Bu büyüme rakamının kendisinden daha önemli. İhracattaki artışa AB ülkelerindeki toparlanmanın katkısı büyük. Bu trendin sürmesi halinde 2017 sonunda büyüme rakamlarının yüzde 4’ün üzerine çıkması kimseyi şaşırtmamalı.

‘Türkiye ekonomisinde yeni bir dönem başladı’

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay: İstihdam, ihracat ve yatırım seferberliği meyvelerini vermeye başladı. Reform adımlarıyla birlikte çok daha güçlü bir büyüme yakalayacağımıza inanıyorum. Türkiye ekonomisinde yeni bir dönem başladı. Özellikle ihraç pazarlarımızdaki olumlu gelişmeler ve sanayi bazlı büyüme performansı oldukça anlamlı.

‘Sanayinin değerini anlamalıyız’

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu: Baktığımızda büyüme sanayiden geldi. O zaman sanayinin değerini çok iyi anlayıp bizim yatırımlarımıza devam etmemiz lazım. Türkiye sanayi ile büyümek mecburiyetindedir.

ihracat1

Önemli bir büyüme’

Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan: Önemli bir büyüme. Zaten Dünya Bankası ve IMF 2017 rakamlarını yüzde 4’e çıkardı. Ben, 2017 yılının tamamında Türkiye yine 4,5-5’ler büyüyecektir diye düşünüyorum.

‘Büyümenin sürmesi önemli bir olasılık’

Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar: Özellikle sektöre verilen bir takım finansal iyileşmelerin yanı sıra ihracata yönelik bazı siparişlerin daha etkin hale gelmesi piyasalardaki iyileşmeyi beraberinde getirdi. Gelecek çeyreklerde bu büyümenin devam etmesi önemli bir olasılık.

‘Türkiye büyüme trendine girmiştir’

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir: Bu yıl artık daha önceki yıllarda olduğu gibi Türkiye büyüme trendine girmiştir. Bu seneki ve bundan sonraki yıllarda hedefimiz Türkiye’nin her yıl yüzde 5’in üzerinde büyümesi.

‘Çarkların hızlanmaya başladığını gözlemlemiştik’

Albayrak Holding Üst Yöneticisi (CEO) Ömer Bolat: 2016 yılının son 2 ayında başta sanayide olmak üzere çarkların hızlanmaya başladığını gözlemlemiştik. Büyümede üretim yönünden bakıldığında sanayi ve hizmetler sektörünün yüzde 5’in üzerinde büyümüş olması etkili. (Dünya)

KDV-vergi-borcu-yapilandirma-640x360

Yorum yok

Yorum Yazın

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

*

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlgili Haberler

Site Haritası