Son Haberler

İş dünyası, yeni adımlar ve tedbirler için ne diyor?

İSTANBUL (AA) – İş dünyası, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin açıkladığı Türkiye Ekonomi Modeli Yeni Adımlar ve Enflasyon Tedbirleri memnuniyetle karşıladı.

Bakan Nebati’nin açıkladığı Türkiye Ekonomi Modeli Yeni Adımlar ve Enflasyon Tedbirlerine ilişkin değerlendirmede bulunan Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Orhan Aydın, söz konusu kararların, üretim ve ihracatı önceleyen birçok destek, tedbir ve teşvik paketi ile ekonomiye ayrı bir canlılık getireceğini bildirdi.

 

 

Bakan Nebati’nin, bütçe disiplininden taviz vermeden dengeli sürdürülebilir bir büyümenin hedeflenmesini de iş dünyası olarak önemseyerek memnuniyetle karşıladıklarını ifade eden Aydın, şunları kaydetti:

“Hükümetimizin ortaya koymuş olduğu Türkiye Ekonomi Modeli kapsamında kur korumalı TL mevduatlarından 10 milyar dolar civarına gelen bir döviz, toplamda da 312 milyar lirayı aşan ciddi bir mevduat oluşmuş durumda. Yastık altında bulunan yaklaşık 5 bin ton altının karşılığı olan 350 milyar TL’nin ekonomiye kazandırılması da ayrıca hazinemize ayrı bir güç katacaktır. Yatırım, ihracat ve işletme destekleri kapsamında KGF ile 60 milyar liralık destek bu ortamları güçlendirecek, ekonomimize daha da çok katkı sağlamalarına vesile olacaktır. Tabi bütün bunlarla birlikte katma değerli yatırımların öncelenmesi, yurt içi ve yurt dışı ticarette dengenin hedeflenmesi memnuniyetle karşıladığımız durumlardır. Alınan bu kararların ülkemizin refahı için hayırlı olmasını diliyoruz.”

 

– “KDV indirimi müjdesinin enflasyona çare olacağına inanıyorum”

İstanbul Ticaret Borsası (İSTİB) Başkanı Ali Kopuz ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın toplantıya video konferans yöntemiyle katılarak açıkladığı KDV indiriminin önemli olduğunu belirterek, “Hem sayın bakanımızın açıkladığı tedbirler, hem de özellikle sayın Cumhurbaşkanımızın temel gıda maddelerinin KDV’sinin yüzde 1’e indirilmesi müjdesinin enflasyona çare olacağına inanıyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın da belirttiği gibi, bu konuda iş dünyasının üzerine düşen görevler de var. İş dünyası olarak biz de KDV indirimi kadar feragatta bulunmalıyız. Böylece KDV indiriminin etkisi katlanmış olur.” ifadelerini kullandı.

Ali Kopuz, enflasyon gibi tüm ekonomik sorunlarla mücadelenin çok boyutlu çözümlere ihtiyaç duyduğuna inandığını belirterek, “Bu nedenle sayın bakanımız Nureddin Nebati’nin açıkladığı tedbirler de ekonomimizin yaşadığı sorunlara çare olacaktır. Şu anda özellikle KOBİ’lerin finansal sorunlarına çare olacak KGF destekli kredilerin ayrıntıları açıklandı. Kur korumalı mevduat sisteminin geliştirilmesiyle yastık altı birikimlerin de finansal sisteme dâhil edilmesi hedefleniyor. Ayrıca, 24 ay ödemesiz yatırım kredisi, kredilerin tüketime gitmesini engelleyecek düzenlemeler ve enflasyonla mücadele için geliştirilen yeni mekanizmalar, hem etkin olmasını umduğumuz tedbirler hem de birbirini tamamlayan parçalar. Devlet ve çalışanından işverenine kadar bütün millet üstüne düşeni inşallah yapacak ve bu zor zamanları atlatacağız” şeklinde konuştu.

– “Yüzde 1 KDV kararı çok yerinde ve doğru bir karar”

Türkiye Genç İş İnsanları Konfederasyonu (TÜGİK) Genel Başkanı Erkan Güral, yüzde 1 KDV uygulamasının KOBİ’ler başta olmak üzere birçok büyüklükteki işletmenin satışlarına ve mevcut iş hacimlerine olumlu katkıda bulunacağını belirtti.

Gıda başta olmak üzere türevleriyle birlikte birçok işletmeye olumlu yansımaları olan yüzde 1 KDV kararının çok yerinde ve doğru bir karar olduğunu ifade eden Güral, şunları kaydetti:

“Sadece işletmelere katkı olarak yansıyacağına değil vatandaşların alım gücünü artıracağı için kısa vadede enflasyonu da stabil hale getireceğine inanıyoruz. Türkiye Ekonomi Modeli Yeni Adımlar ve Enflasyon Tedbirleri Tanıtım Toplantısı’nda Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı yüzde 1 KDV müjdesi küçük ve orta büyüklükteki işletmelere adeta bir müjde niteliğinde. KOBİ’lere olumlu yansımaları olacak bu paketi büyük bir mutlulukla karşılıyoruz. KOBİ’lerin satışını artıracağı gibi vatandaşların da cebine olumlu şekilde yansıyacaktır. Tüm bunların yanı sıra ülkede enflasyonunun da KDV indirimi ile düşeceğini öngörüyoruz. Özetlemek gerekirse, yüzde 1 KDV Türk ekonomisine ve KOBİ’lere deyim yerindeyse can suyu olacak.”

 

“Atılan adımlardan memnuniyet duyuyoruz”

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, “İş dünyası olarak bugün, Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Nureddin Nebati’nin ev sahipliğinde düzenlenen ‘Türkiye Ekonomi Modeli Yeni Adımlar ve Enflasyon Tedbirleri Tanıtım Toplantısı’na katıldık.

Sayın Bakanımızın toplantıda açıkladığı; KGF kapsamındaki destek paketleri ile iş dünyamıza 60 milyar TL’lik TLREF endeksli ve uzun vadeli kefalet limiti açılmasının ayrıntıları, yastık altı altınların oluşturulacak yapı ile finans sistemine entegrasyonu ve enflasyonu düşürmek için uygulanacak tedbirleri, tüm dünyanın ekonomik olarak zorluklar çektiği bu dönemde, değerli buluyor ve atılan adımlardan memnuniyet duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan temel gıda ürünlerindeki KDV’nin düşürülmesini de değerlendiren Olpak, “Ayrıca, Sayın Cumhurbaşkanımızın bugün enflasyonla mücadele kapsamında açıkladığı temel gıda ürünlerindeki KDV’nin yüzde 8’den yüzde 1’e indirilmesini de memnuniyetle karşılıyoruz. Bu süreçte firmalarımızın da gerekli hassasiyeti göstereceğine inanıyoruz. Ülke olarak, gayretimiz ve özverimizle bu zorlu günleri de atlatacağımıza inanıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

“Ekonomimizi yeni bir döneme taşıyacak”

Türkiye Perakendeciler Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Düzgün de KDV indirimi ile en başta vatandaşın yükünün hafifleyeceğini belirtti.

KDV sisteminin sadeleştirilmesi programı ile vatandaşın tüm temel gıda ürünlerini yüzde 7 daha ucuza alacağını aktaran Düzgün, şöyle devam etti:

“Vatandaşımızın artık sepet nasıl dolacak endişeleri bir nebze azalacak. Enflasyonla topyekun mücadele karşısında gerçekleştirilen bu fedakarlığın, Türkiye Perakendeciler Federasyonu olarak hazine gelirlerini artıracağını düşünüyoruz. Başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Hazine ve Maliye Bakanımız Nureddin Nebati’ye ve hükümetimize vatandaşımızın omuzlarındaki yükü azalttıkları için teşekkür ederiz. Temel gıda ürünlerinde KDV’yi yüzde 1’e indiren Cumhurbaşkanlığı düzenlemesi Resmi Gazete’de yayımlanır yayımlanmaz indirimleri kısa sürede raflara yansıtacağız. Yerel zincirler olarak vatandaşımızın yanındayız.”

Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Genel Başkanı Yaşar Doğan da “Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Dr. Nureddin Nebati tarafından açıklanan Türkiye Ekonomi Modelini memnuniyetle karşılıyor ve ülkemiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum. 20 Aralık’tan itibaren Sayın Cumhurbaşkanımız tedbirler paketini sunmuştu. Bunun devamı niteliğindeki Türkiye Ekonomi Modelinin getirdiği proaktif yaklaşım, yeni finansal enstrümanlar ve destek paketleri ile piyasalara pozitif yansıyacağını ve Sayın Bakanımızın da ifade ettiği üzere dengeli ve sürdürülebilir büyüme hedefi için önemli bir adım olacağını değerlendiriyoruz.” açıklamasında bulundu.

TÜMSİAD olarak üretim, ihracat ve yurt içi tasarrufların ekonomiye kazandırılması konularının modelin merkezine oturtulmuş olmasını önemsediklerini dile getiren Doğan, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bununla birlikte teşvik ve desteklerin stratejik sektörlere ve yatırımlara yönlendirilmesi ve yine kullanılan desteklerin takibinin yapılacağı sistemin hayata geçirilmesini de ayrıca kıymetli buluyoruz. Yurt içi tasarrufların ekonomiye kazandırılması, destek paketleri ve 60 milyar liralık kefalet hacmi hayata geçirilecek yeni desteklerin ilk adımı. Eximbank ve Kalkınma Bankası’nın bütün imkanlarını seferber edecek olması ve yeni paketlerinin uygulamaya konulacak olması ekonomimizi yeni bir döneme taşıyacaktır. Bütün bu önemli adımların yanı sıra model kapsamında, Sayın Cumhurbaşkanımızın gıda maddelerindeki KDV oranının yüzde 8’den yüzde 1’e indirildiği müjdesi halkımızın cebine doğrudan etki edecek ve piyasadaki harekete katkı sağlayacak bir sürpriz oldu.”

“Yatırıma ve üretime teşvik eden bir ekonomi paketi”

ARMATÜR Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Turhan da açıklanan paketin, üretim, istihdam ve ihracatla büyümeyi odak noktasına alan Türkiye’nin sanayisi için önemli olduğunu belirterek “İhracatçı sektörlerimizin bel kemiği olan KOBİ’lerimizin finansmana kolay erişimi açısından önemli fırsatlar içeriyor. Üretmek isteyen, daha da önemlisi ürettiğini dış pazarlara satarak ülkeye döviz girdisi sağlamak isteyen ihracatçı sektörlerimiz için KDV reformu da büyük önem taşıyor. Bunu da başarabilirsek küresel ekonominin daraldığı bu dönemi en az hasarla atlatacağımızı düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Hırdavat Sanayici ve İş Adamları Derneği (HISİAD) Başkanı Çetin Tecdelioğlu da yeni ekonomi paketinin son derece yerinde olduğuna dikkati çekerek “Özellikle 24 ay geri ödemesiz kredi paketi finansmana erişimde zorlanan KOBİ’lerimiz için can suyu olacaktır. Demir ve demir dışı metaller sektörünün gerçek kahramanları olan üretici firmalarımızın ihracat yolunu ne kadar açarsak ülkemiz o kadar kazanmış olur.” görüşünü aktardı.

Diş Malzemeleri Sanayici ve İş Adamları Derneği (DİŞSİAD) Başkanı Erkan Uçar ise 60 milyar TL’lik üç yeni destek paketinin özellikle ihracatçı sektörler açısından büyük öneme sahip olduğuna işaret ederek “24 ay geri ödemesiz 96 ay vadeli kredi paketi finansman açısından firmalarımıza nefes aldıracak. Yatırıma ve üretime teşvik eden bir ekonomi paketi. Tüketerek değil, üreterek büyümek isteyen ülkemiz için hayırlı olsun.” değerlendirmesinde bulundu.

Ev ve Mutfak Eşyaları Sanayicileri ve İhracatçıları Derneği (EVSİD) Başkanı Talha Özger de yeni ekonomi destek paketinin, ihracatçı sektörleri, özellikle de KOBİ’leri çok yakından ilgilendirdiğini vurgulayarak şunları kaydetti:

“Ülkemiz sanayisinin üretim potansiyeli görünenden çok daha fazla. Potansiyelimizin aşağıda kalmasının en büyük nedeni finansmana ulaşımdaki zorluklar. 60 milyar TL’lik üç yeni destek paketi bu noktada üretici KOBİ’lerimize nefes aldıracak. İhracatla büyümek isteyen ülkemiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

 

 

 

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası