Son Haberler

İşte dünya sosyetesinin gizli cenneti…

Keyifli bir tatil yapmak, yorgunluğunuzu üzerinizden atmak istiyor musunuz? O halde İtalya’nın Carpi adası size bekliyor…

Begonviller ve limon ağaçlarıyla birleşen masmavi deniziyle karşınızda CAPRI. Sadece doğal güzellikleriyle değil farklı tarzı, şıklığı, lezetleri ve dünyaca ünlü markalara ev sahipliği yapmasıyla ilgi çeken Capri Adasına gitmediyseniz bu yaz gidilecek yerler listesine eklemenizi öneririm.

Capri Adası İtalya’nın güneyinde Sorrento’ya yakın bir konumda. Ulaşım Amalfi kıyılarındaki hemen hemen tüm limanlardan ve Sorrento’dan direk var. Tatilinizi sadece Capri’de kalacak şekilde planlayabileceğiniz gibi, Amalfi kıyılarında dolaşırken, 3 – 4 gününüzü ayırabilirsiniz.

Capri için önerdiğim dönem kesinlikle yaz ayları masmavi denizinin keyfini çıkarmak farklı ve gizli kalmış koyları keşfetmek bol bol güneşlenmek iyi gelecektir.

Capri Adasına indiğinizde sizi küçük bir sahil kasabası görüntüsüne sahip “Marina Grande” karşılıyor. Üstü sonradan açılmış Fiat marka araçlardan yapılmış taksiler, motor kiralayan küçük dükkanlar ve minübüslerle kolayca adanın merkezi noktalarına ulaşılabiliyor.

GİZEMLİ “GROTTA AZZURA”

Adanın iki merkezi var diyebiliriz biri Anacapri bir diğeri de asıl merkezi Capri denilebilir. Anacapri’de görmeden ayrılmamanız gereken Grotta Azzurra’ya yürüyerek ya da araçla ulaşabilirsiniz. Ben Ancapri’de kaldığım için yürümeyi tercih etmiştim. Mavi Mağara dünya çapındaki ününü, adını aldığı, gümüş ışıklar saçan berrak mavi sudan alıyor.

Grotta Azzurra’ya turistleri tekneyle getiriyorlar daha sonra küçük kayıklar ücret karşılığı gelenleri yansımasıyla meşhur rengiyle insanları büyüleyen mağaraya sokup kısa bir turun ardından tekrar teknelerine bırakıyorlar. Tabi bu arada lüks tekneleriyle gelen zenginlerde tur teknelerinin gitmesini bekliyor boş kaldığında onlarda mağaraya göz atıp çıkıyorlar.

CAPRI’DE TASARIM HAYATIN VAZGEÇİLMEZİ…

Capri sokaklarında yazlık villaların yanlarından geçerken gözünüze size şaşırtıcak birşeyin çarpmaması nerdeyse imkansız. Bahçe dekorasyonlarından, yürüyüş yollarına, balkon demirlerinden, ahşap işlemelere kadar tasarımsal bir ögeye rastlamanız mümkün. Yazlık evlerden bazılarının yanından geçerken ev sahibinin mesleğini bile tahmin edebilirsiniz. En beğendiğim örneklerden biri de bir denizciye ait olduğunu düşündüğüm kapı demirleri gemici halatından yapılmış giriş kapısında dümen olan villaydı.

Ayrıca enterasan gelen tasarımlardan biri ki Capri için oldukça sıradan sayılır J örümcek ağı şeklinde olan bahçe demirleriydi.

Abaragandi…

Ünlü İtalyan karikatürist Osvaldo Cavandoli namı diğer Cava’yı da unutmamak lazım Capri’de hepimizin çok yakından tanıdığı Bay Meraklı’nın çizeri bu fotoğrafı bir dondurmacının duvarında gördüğümde çektim. Sanırım bir çoğumuzun hafızasında garip sesler çıkaran sevimli kahraman olarak kalacak. 1936 ve 1940 yılları arasında Alfa Romeo’da teknik ressamlık da yapan Cava unutulmazlara arasına yarattığı karakterle adını yazdırmayı başardığının düşünüyorum.

ZEYTİN YAĞLARI AYVALIK’TAN…

Capri’de tavsiye üzerine gittiğim Ristorante Le Arcate kesinlikle favori mekanlarım arasında mütevazi bir İtalyan restaurantı pizza ve pastaları ise azımsanmayacak kadar lezzetli. Mekanın sahibiyle sohbet ederken zeytinyağının tadını beğendiğimi aktarınca kendisi geçtiğimiz yaz İtalya’da kaliteli zeytin hasadının olmadığını ondan dolayı Ayvalık’tan İstanbul’da yaşayan bir dostu aracılığıyla getirdiğini aktardı. İtalya’da Türk zeytinyağının beğeniyle servis edilmesinin mutluluğu paha biçilmezdi. Umarım bu ve bu tarz tarım ürünlerimiz dünya mutfaklarında yerini alır ve tarımcılık gelişerek devam eder.

Lüks Markalar Capri’de…

Gucci, Dolce & Gabbana, Ralph Lauren, Roberto Cavalli ve Fendi gibi dünyaca ünlü markalardan alışveriş yapılabileceği gibi sadece Capri’de bulabileceğiniz İtalyan tasarımcılarının ürünlerinden de satın alma şansı bulabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası