Son Haberler

İşte FED’in faiz kararı

Piyasaların merakla beklediği Fed Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısından faiz artırımı yönünde bir karar çıkmadı. ABD Merkez Bankası, gösterge faiz oranını yüzde 0,25-0,50 aralığında bıraktı.

ABD’de Federal Açık Piyasa Komitesi 2 gün süren toplantısının ardından piyasa beklentilerine paralel olarak faiz oranlarını değiştirmedi. Ancak, Ocak ayı toplantısından sonraki açıklamaya göre daha şahin bir tutum takınması beklenen Fed bu beklentileri karşılamadı.

Aralık ayındaki FOMC toplantısından sonra 2016 yılında 4 faiz artırımı olabileceğini öngören Fed, bugün sona eren toplantıda ortaya konan projeksiyonlarda 2016 için faiz artırımı sayısı projeksiyonunu 2’ye çekti.

Fed, faiz oranlarını değiştirmemesine ve 2016’da kısa vadeli faizlerin ne kadar artmasının beklendiğine yönelik tahminlerini düşürmesine neden olarak yavaşlayan global büyüme ve finansal  piyasalardaki oynaklığın yarattığı risklere işaret etti.

FOMC açıklamasında, “Ekonomik aktivite son aylardaki global ekonomik ve finansal gelişmelere rağmen ılımlı bir hızla büyüyor.Güçlü istihdam kazanımlarını da içeren bir dizi gösterge istihdam piyasasında güçlenmeye işaret ediyor” ifadelerine yer verdi.

Bununla birlikte istihdam ve üretim büyümesi için görünümün karışık olduğunu belirten Fed, enflasyon için görünümün kendi belirsizliklerini devam ettirdiğini vurguladı. Açıklamada, “Enflasyon son aylarda toparlandı, bununla birlikte yüzde 2 olan uzun vadeli hedefin altında seyretmeye devam ediyor. Enflasyon kısmen enerji fiyatlarında ve enerji dışı ithal fiyatlarda düşüşü yansıtıyor. Enflasyon bekleyişleri için piyasa ölçükleri düşük olmayı sürdürüyor, Anket bazlı ölçümler çok azdeğişti” denildi.

Dolar/TL sert düştü

Fed faiz kararının ardından euro/dolar 1,1086’dan 1,1152’ye yükselirken dolar/TL geriledi.  Dolar/TL 2,9142’den 2,8884’e geriledi.

Altının ons fiyatı ise 1230 seviyelerinden 1245 seviyesine kadar yükseldi.

Fed kararı ardından VIX endeksi yılın en düşük seviyesini gördü.

Fed üyesi Ester George çeyrek puan faiz artışı yönünde oy kullandı.

Büyüme beklentisini düşürdüler

Öte yandan Fed yetkilileri ekonomik büyümeye ilişkin tahminlerini bu yıl ve gelecek yıl için aşağı çektiler.

Fed’in açıkladığı ‘Ekonomik Projeksiyon’ raporuna göre, 2016 yılı için büyüme tahmini yüzde 2,4’ten yüzde 2,2’ye çekildi. Banka gelecek yıl için büyüme tahminini yüzde 2,2’den yüzde 2,1’e revize ederken, 2018 ve uzun dönem beklentisini yüzde 2,0 olarak bıraktı.

Banka’nın bu yıl için işsizlik oranı tahmini yüzde 4,7 olarak kalırken, gelecek yıl için yüzde 4,7’ten yüzde 4,6’ya, 2018 için yüzde 4,7’den yüzde 4,5’e çekildi. Uzun dönem işsizlik oranı  beklentisi yüzde 4,9’dan yüzde 4,8’e inidrildi.

Bankanın PCE enflasyon beklentisi bu yıl için yüzde 1,6’dan yüzde 1,2’ye çekilirken, 2017 yılı için yüzde 1,9, 2018 yılı ve uzun dönem için yüzde 2,0 olarak kaldı.

Çekirdek PCE için tahmin bu yıl için yüzde 1,6 olarak kaldı. Gelecek yıl için tahmin yüzde 1,9’dan yüzde 1,8’e indirilirken, 2018 yılı için beklentisini yüzde 2,0 olarak değişmedi.

Banka yetkililerinin bu yıl için faiz tahmini yüzde 0,9, gelecek yıl için yüzde 1,9, 2018 için yüzde 3,0 ve uzun dönem için yüzde 3,3 olarak açıkladı. Bir önceki tahminler sırasıyla yüzde 1,4, yüzde 2,4,  yüzde 3,3 ve yüzde 3,5 seviyesindeydi.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası