Son Haberler

Japonya, benzinli araç kullanımını sonlandırıyor

Japonya, 2030 yılına kadar benzinli araç kullanımını sonlandırmayı ve 2050 yılına kadar yeşil büyümeden yılda yaklaşık 2 trilyon dolar elde etmeyi amaçlıyor

Japon devlet yetkilileri, Japonya’nın önümüzdeki 15 yıl içinde benzinle çalışan araçların kullanımını sonlandırmayı hedeflediklerini açıkladı. Hedefler arasında, mutlak sıfır karbon emisyonuna ulaşılması ve 2050 yılına kadar yeşil büyümeden yılda yaklaşık 2 trilyon dolar gelir elde edilmesi yer alıyor.

Başbakan Yoshihide Suga, Covid-19 salgınının negatif etkilediği Japon ekonomisini canlandırmak için yeşil yatırımı öncelikler listesine aldı. Hidrojen ve otomobil endüstrilerini hedefleyen “yeşil büyüme stratejisi” ile Japonya, Çin ve Avrupa Birliği üye ülkelerinin iddialı emisyon amaçlarını yakalamayı hedefliyor.

Japonya, yeşil yatırım ve satış yoluyla 2030 yılına kadar yılda 90 trilyon yen (870 milyar dolar) ve 2050 yılına kadar 190 trilyon yen (1,8 trilyon dolar) ek ekonomik büyümeyi hedefleyen şirketlere vergi teşvikleri ve diğer mali destek programları sunacak.

2 trilyon yenlik fonun, yeşil teknolojiye yapılacak olan yatırımları destekleyeceği bekleniyor.

Tokyo Üniversitesi profesörü Yukari Takamura, “Hükümet, 2050’de sıfır karbon emisyonuna ulaşmak için iddialı hedefler belirledi. Yeşil büyüme stratejisinde net hedefler koymak ve politika yönlendirmesi yapmak, şirketlerin yatırım yapmaları için teşvikler sağlayacaktır.” açıklamasında bulundu.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası