Son Haberler

Kadınlar, iş dünyasına damgasını vuruyor

Türkiye’de kadınlar, seçme ve seçilme hakkını birçok Avrupa ülkesinden önce, 1934 yılında kazandı. Bu kadınlar açısından, bir devrimdi. İşte o devrim, son yıllarda meyvelerini birer birer veriyor. Birçok alanda büyük başarılara imza atan kadınlar, iş dünyasında da çok etkin konumdalar.

Başarılı genç kadın liderler ve yöneticiler, hem çalışma hayatında başarılarının yanında hem de sosyal sorumluluk projeleri ve özellikle eğitime katkı konusunda öne çıkıyor. Genç kadınlar, ülkemizin saygın şirketlerinin yönetim kurullarında yer alıyorlar ve yaptıkları atılımlarla eski kuşaktan devraldıkları kurumları daha da geliştiriyorlar. Diğer yandan, donanımlı genç kadınlar hem Türkiye hem de dünyada önemli şirketlerin CEO’su olmaya başladı. Görünen o ki,  onların liderliğinde şirketler daha da ileri gidiyor. Özetle, genç kadın girişimci ve yöneticiler hızla iş dünyasına yön veriyor.  Turcomoney Dergisi olarak Türkiye’nin 40 yaş altı en güçlü kadınlarını belirledik. Gurur veren iş kadınlarını tanımak istiyorsanız, “bu dosyamızı okuyun” derim.

YAPAY ZEKA, GELECEĞİMİZİ ŞEKİLLENDİRECEK

Bilgisayar mühendislerinin sağladığı en şahane teknoloji olan internet, salgın döneminde kendini daha iyi gösterdi. Birçok şeyi kapıdan çıkmadan daha iyi yapabileceğimizi anladık. Mesela iş toplantıları dijital ortamda daha verimli yapılabiliyor. Yeni dönemle birlikte  yapay zeka teknolojilerinin geleceğimizi büyük ölçüde şekillendireceği anlaşıldı. Yapay zeka kitabının yazarı Prof. Dr. Cem Say, bu konuda konuşurken “Koronovirüs salgınında büyük bir devrim yaşandı” diyor. Peki nasıl bir devrim?  Deneyimli ekonomi gazetecisi Levent Gürses sordu, Prof. Dr. Cem Say yanıtladı. Bu ilginç söyleşiyi okumanızda fayda var.

TÜRKİYE’NİN 3. NESİL ÜNİVERSİTESİ: OSTİM

2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı’nda öğrenci kabul etmeye başlayan OSTİM Teknik Üniversitesi, yeni döneme bir hayli iddialı giriyor.  Bir sanayi üniversitesi olarak kurulan OSTİM Teknik Üniversitesi, üçüncü nesil üniversite olarak akademik hayattaki yerini alıyor. Yenilikçi ve girişimci bir misyonla start veren OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek, hedeflerini Turcomoney’e anlattı…

PANDEMİ HANGİ SEKTÖRÜ NASIL ETKİLEDİ?

Pandemi ABD ve Avrupa ülkeleri dahil dünyanın bir çok ekonomilerinde deprem etkisi yarattı. Doğal olarak Türk ekonomisi de bu depreme maruz kaldı. Birçok sektör, tökezledi. Peki pandemiden en çok hangi sektör yara aldı? Sesmir Yönetim Kurulu Başkanı ve Turcomoney yazarı Orhan Ökmen, bu soruyu masaya yatırdı ve çok çarpıcı bir analiz yaptı.

TÜRK LİRASI, NASIL DEĞERLİ PARA OLUR?

Son birkaç yıldır döviz kurlarındaki hareketlilik ile birlikte ciddi bir oranda değer kaybeden Türk Lirası, pandemi süreci ile birlikte iyice hırpalandı. Türk Lirası, bugün itibariyle ne yazık ki en değersiz paralar arasında bulunuyor. Bu durum, hiç kuşkusuz hepimizi üzüyor. Peki Türk Lirası, nasıl değerli para olur? Bunun için ne yapılmalı? İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ertuğrul Kızılkaya, bu sorunun cevabını yazdı… Okumanızda fayda var.

10 MADDEDE FINDIK SORUNU NASIL ÇÖZÜLÜR?

Türkiye, dünyanın en önemli fındık üreticisi konumunda. Türkiye, fındık üretim miktarında, dikim alanında ve fındık ihracatında dünyada ilk sırada yer alıyor. Ülkemizde üretilen fındığın yüzde 80-85’i ihraç ediliyor ve tarım ürünleri ihracatında birinci sırayı alıyor. Yani fındık, ülkemiz için stratejik bir ürün. Dolayısıyla bu ürünü katma değeri yüksek ürünlere dönüştürmek ve ciddi bir döviz geliri elde etmek gerekiyor. Ancak fındık üreticilerinin, sektörün çok sorunu var. Duayen bankacı, Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) Genel Sekreteri ve Turcomoney yazarı Osman Akyüz, “10 soruda fındık sorunu nasıl çözülür” başlığı ile konuyu ele aldı ve çözüm önerilerini yazdı… Bu önemli analizi okumanızı öneriyorum.

Hepinize sağlıklı, mutlu, bol kazançlı bir ay diliyorum.

Dr. Kazım Kılınç

kakilinc@turcomoney.com

 

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası