Son Haberler

Konya Şeker, 31’inci sıraya yükseldi

Konya Şeker, İstanbul Sanayi Odası tarafından açıklanan ‘Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu ‘ listesinde yer almaya devam ediyor. Konya Şeker geçtiğimiz yıla göre 6 basamak yükselerek 31. sıraya yükselmeyi başardı.

Konya Şeker İSO araştırmasına göre gıda sektöründe üretim yapan sanayi devleri arasında 4’üncü sırada yer aldı. Bir çiftçi iştiraki olan ve %100 yerli sermaye girişimi olan Konya Şeker İSO 500 sıralamasında sermayesinin tamamı yerli olan şirketler içinde 17’nci en büyük şirket olurken, sermayesinin % 50’sinden fazlası yerli sermayeye ait olan şirketler içinde ise 21’nci büyük şirket oldu.

İlk 500’ün ortalama satış hâsılatı % 8,8 artarken Konya Şeker’in %15,6 arttı

İstanbul Sanayi Odasının her yıl düzenli olarak açıkladığı Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu araştırmasının 2016 sonuçları açıklandı. 500 Büyük Sanayi Kuruluşunun üretimden satışları bir önceki yıla göre ortalama %8,8 artarken Konya Şeker 2016 yılında ülke ortalamasının yaklaşık 2 katı performans sergileyerek üretimden satışlarını 2015 yılına göre 2016’da %15,6 arttırdı.

Konya Şeker’in cirosu 2 milyar 414 milyon TL olarak gerçekleşti

2016 yılı verilerini kapsayan araştırmada Türkiye’nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu içerisinde 11 kamu kuruluşu bulunurken ilk 100 içerisinde ise 7 kamu kuruluşu bulunuyor. Konya Şeker, yine geçen yıl olduğu gibi bu yılda ilk 100 içerisinde yer alan tek çiftçi kooperatifi kuruluşu olma özelliğini sürdürdü. 2 milyar 414 milyon 94 bin 742 TL tutarında üretimden satış gerçekleştiren Konya Şeker, bu yıl da ilk 50 içerisinde yer alan tek Konya firması oldu.

Türk çiftçisi sanayiye el attı, sanayi devleri arasında yerini aldı

İSO 500 araştırmasının açıklanmasından sonra kısa bir değerlendirmede bulunan AK Parti Karaman Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu ve Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, İSO(İstanbul Sanayi Odası) gibi dünyada kabul görmüş bir kuruluşun her yıl yaptığı ve Türk sanayisinin fotoğrafını ve ivmesini yansıtan araştırmasında Konya Şeker’in Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları içinde genel sıralamada 31’inci, özel sektör kuruluşları sıralamasında ise 29’uncu sıraya yükselmesinin haklı gururunu yaşadıklarını belirterek şu açıklamayı yaptı;

“Türkiye’nin en önde koşan kooperatif şirketi olmanın onurunu yaşıyoruz. Bu araştırma aynı zamanda şunun da göstergesi, Türk çiftçisi kafasını tarladan kaldırdığında sanayiye de el attığında neleri başarabileceğinin de göstergesi, ispatıdır bu tablo. Biz bu araştırmada yıllar içinde Konya Şeker’in seyrini bu açıdan önemli buluyoruz. Konya Şeker olarak çeşitli kuruluşların yaptıkları araştırmalarda, anketlerde, istatistik ve sıralamalarda ön plana çıkmak gibi bir derdimiz ve kaygımız yok. Bizim tek derdimiz var o da her yıl bir önceki yıla göre daha çok yatırım yapmak, daha çok üretim gerçekleştirmek ve yaptığımız yatırımlarla üretici ortaklarımızın daha çok üretmesi için zemin hazırlamaktır. Bu tabloya yansıyanlar yani üretimden satışlarımızın artması asıl itibarıyla tarladaki üretimin ve üreticinin ürün bedeli olarak kazancının arttığının da göstergesidir ve biz tablonun bu kısmı ile yani görünmeyen kısmıyla daha çok ilgiliyiz” dedi.

Konya Şeker’in hedefi; gıda ve tarım sektöründe dünyada ilk 5’e girmek

Konya Şeker’in bugüne kadarki mücadelesinin, bu toprakların bereketli atmosferinde hep ileriye dönük, daha çok üreten, daha çok büyüyen bir Türkiye mücadelesi olduğunu belirten Başkan Konuk, “Konya Şeker hedefleri olan bir şirket. Dünyanın geleceğinde stratejik öneme sahip sektörlerden biri gıda sektörüdür ve bu sektörde ülkemizin dünyada söz sahibi olabilmesi için elinde son derece değerli bir hazine var. Konya Ovası dünyanın en önemli tarımsal üretim havzalarından biri. Biz ovanın önemini kavramış, sahip olduğu hazinenin kıymetini bilen bir şirket olarak o potansiyeli harekete geçirmekle kendimizi yükümlü sayıyor ve bu yükümlülüğün gereğini de adım adım yerine getiriyoruz. Ovanın potansiyelini harekete geçirmek ve üretileni kıymetli hale getirmek için yaptığımız yatırımlar ve yapacağımız yatırımlar büyük bir hedefin parçalarıdır. Biz ülkemizin 2023 vizyonu ile uyumlu bir şekilde hedefini dünyanın en büyük beş gıda markasından birini Konya Ovasından çıkarmayı kendisine hedef seçmiş bir şirketiz” diye konuştu.

2004’te İSO 500’de 61’inci sırada olan Konya Şeker 12 yılda 30 sıra ilerledi

AK Parti Karaman Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu ve Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, açıklamasında, “2004 yılında İSO 500 sıralamasında Türkiye’nin sanayi devleri arasında 61’inci sıradaydı. Bugün, yani 12 yılda 30 sıra ilerleyerek ülkemizin sanayi devleri arasında 31’inci sıraya yükseldik. Bu tablo şekeri şeker olarak satmakla yetinmeyip, onu çikolatada, bisküvide, kekte, gofrette değerlendirerek, sıvı şeker gibi ürünlerle ürün çeşitlemesi yaparak, yan ürünleri işleyecek tesislerle yatay büyüme adımları atarak, seracılıktan, yeme uzanan bir dizi ana faaliyet alanımızı daha verimli işler yapacak hale getirerek ulaştığımız sonuçtur. İnşallah farklı sektörlerde lokomotiflik yapan diğer çatı şirketlerimiz de Konya Şeker’deki seyri takip edecek ve onlar da kendi faaliyet alanlarında Türkiye’nin devleri arasında boy gösterecekler ve onlarında uzun dönemli seyirlerini yıllara sanayi üretim rakamlarından net şekilde takip edebileceğiz” dedi.

Konya Şeker sermayesi %100 yerli şirketler içinde 17’inci büyük şirket

Yaptığı yatırımlar ve koyduğu vizyon ile Konya Şeker’in Sanayi devleri arasında üst sıralara tırmanmasına öncülük eden Recep Konuk, Konya Şeker’in Türkiye Sanayisinin sadece belli bir coğrafi bölgede kurulu olursa gelişim gösterebileceği ya da başarılı olabileceği ezberini de tarımsal sanayinin rantabl olmadığı yanılgısını da çok ortaklı şirketlerle ilgili yanlış algıları da kooperatif şirketlerin başarılı olamayacağı ön yargısını da gösterdiği performansla yerle bir ettiğini belirtti. Konuk, Anadolu’dan da, tarım sektöründen de sanayi devleri çıkabileceğini, kooperatif şirketlerin de başarılı olabileceğini tüm Türkiye’ye ispatladığını sözlerine ekledi.

Konuk şöyle devam etti: “İstanbul Sanayi Odasının her yıl yaptığı bu sıralama bir tespittir. Yani İSO ülkedeki sanayi kuruluşlarının bir yıllık fotoğrafını çekiyor. 2016 yılı için hazırlanan raporda Konya Şeker tüm kuruluşlar arasında 31’inci özel sektör kuruluşları arasında 29’uncu sırada yer aldı. Bir başka ayrıntıya bakarsak sermayesi %100 yerli olan şirketler içinde Türkiye’nin en büyük 17’nci Sanayi Kuruluşudur. Bu çok önemlidir. Önemlidir çünkü çiftçi sanayiye el atmış, tarladaki süreci sanayicilikle taçlandırmış ve omuz omuza vererek, yabancı sermaye kaldıracını kullanmadan Türkiye’nin en büyük yerli sermayeli 17’nci büyük sanayi kuruluşunu ortaya çıkarmıştır. Çok ortaklı şirketlere karşı yanlış bazı ön yargıları, ezber haline gelmiş yaklaşımları, Konya Şeker’in gösterdiği bu performans bozmuştur. Bir diğer ayrıntı, listenin üst sıralarında artık bir tarımsal sanayi kuruluşu vardır ve oradan kopmayacağını, daha da yukarılara tırmanacağını ispatlamıştır. Bu da ülke tarımı ve tarım sektörü açısından son derece önemlidir. Biz bir ezberi bozduk, bir tabuyu yıktık, yolu açtık. Şimdi beklentimiz bizim açtığımız yoldan çok daha fazla Kooperatif Şirketinin geçmesidir. Çok daha fazla tarımsal üretimle ve üreticiyle iç içe tarımsal sanayi kuruluşunun o yolda yürümesidir.”

 

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler