Son Haberler

Körfez ülkelerinde 1,5 trilyon dolarlık pazar fırsatı

önümüzdeki 10 yıl içinde 1.5 trilyon dolarlık yatırıma ev sahipliği yapacak körfez ülkeleri, Türk firmalarını için önemli bir pazar konumunda. Yatırımların lokomotifi altyapı ve enerji sektörleri olacak.

Dünya ekonomisinin büyümesi enerji yatırımlarına bağlıdır. önümüzdeki 10 yılda Körfez’deki altyapı yatırımları 1.5 trilyon doları bulacak. Sadece Suudi Arabistan’daki yatırımların bile önümüzdeki 5 yılda 400 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Körfez ülkelerinde petrol, doğalgaz ve enerji yatırımlarının yanısıra bu ülkelerin sosyal devlet sorumlulukları çerçevesinde yürüttükleri altyapı yatırımları büyük bir hız kazanmış durumda.

Arap baharı olarak nitelenen Kuzey Afrika ve Ortadoğu’daki gelişmelerin Körfez ülkelerine yayılmaması için ülke yönetimleri eğitim, sağlık ve sosyal alt yapı yatırımları alanlarında hızlı hareket etme kararı aldı. önümüzdeki yıllarda bu ülkelerin petrol gelirlerinin önemli bir bölümünü kendi ülkelerindeki yatırımlara tahsis edilecek. Bu yatırımlar ara-sında çok sayıda konut, okul, üniversite ve hastaneler yer alıyor. Bu yatırımlarda Türk inşaat sektörü, eğitim ve sağlık sektörü önemli paylar alabilir.

Sağlık sektöründeki yatırımlar kamu ve özel sektör işbirliği ile gerçekleştirilecek ve Türk sağlık sektörü bu anlamda, hastanelerin işletmelerinde de önemli roller alabilir.

Konut sektöründe alt ve orta gelir düzeyindeki aileler için yüz binlerce villa ve konut yapılacak. Rekabetin çok yo-ğun olduğu bu alanda Türk taahhüt sektörü ancak maliyetleri aşağı çeken ileri inşaat teknolojileri ile rekabet edebilir.

Kuzey Afrika ülkelerinde geçici olarak kaybettiğimiz pazar payımız bu ülkelerdeki imkanlar ve fırsatlarla doldurulabilir.

Bölgedeki diğer bir önemli yatırım alanı özellikle Demiryolu ağı ve ulaştırma yatırımlarıdır.
Türkiye bu konuda son zamanlarda hızlanan demiryolu yatırımlarıyla elde ettiği tecrübeyi, dünya devi yatırımcılarla işbirlikleri oluşturarak kullanabilir ve bu projelerde önemli roller üstlenebilir. Kaldı ki; bu demiryolu ağlarının hedeflenen Avrupa ülkeleri ile bağları ancak Türkiye üzerinden sağlanabilir. Bunun Türkiye’ye çok önemli bir ayrıcalık ve avantaj sağlayacağı da açık bir gerçek.


Fehmi AKIN
Türk Kuveyt
İş Konseyi Başkanı

akin@turcomoney.com

1 Yorum

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  • Avatar
    Gencay Kantarlı
    5 Ağustos 2011 01:08 -

    Haydi Türk girişimciler daha daha bekliyorsunuz

  • Site Haritası