Son Haberler

KOSGEB’ten KOBİ’lere destek yağmuru

KOBİ’ler, Türk ekonomisinin belkemiğini oluşturuyor. Türkiye’de yaklaşık 3,5 milyon KOBİ faaliyet gösteriyor. Tüm işletmelerin yüzde 99’unu KOBİ’ler oluşturuyor. İstihdamın yüzde 72’sini, katma değerin yüzde 54’ünü, ihracatın yüzde 55’ini, toplam cironun yüzde 62’sini, brüt yatırımların ise yarısını KOBİ’ler gerçekleştiriyor. KOBİ’lerin yüzde 13’ü sanayi, yüzde 9’u tarım, yüzde 51’i perakende ve ticaret, geri kalanı ise diğer sektörlerde faaliyet gösteriyor. Görüldüğü üzere KOBİ’ler, Türkiye ekonomisinin lokomotif gücünü oluşturuyor.

Türk ekonomisinin yükünü taşıyan KOBİ’ler’in finansal açıdan desteklenmesi, teşvik edilmesi büyük önem taşıyor. İşte KOBİ’lere destek olmak amacıyla kurulan KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı) bu noktada önemli bir fonksiyon icra ediyor. Peki KOSGEB, halihazırda KOBİ’ler için ne gibi teşvikleri veriyor, 2020 yılında hangi destekleri, teşvikleri sağlayacak? Yazı İşleri Müdürü’müz Hayreddin Turan sordu, KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt cevaplandırdı. Yeni girişimde bulunanlar, işletmelerini büyütmek planlayanlar, teknolojiye dayalı yeni bir açılım yapmak isteyenler, bu önemli röportajı okumanızda fayda var.

YENİ NESİL KOOPERATİFLER GELİYOR
Tek amacı daha fazla kar elde etmek olan küresel şirketler, doğayı talan etti, ormanları, ağaçları yok etti, gölleri, nehirleri, ırmakları kuruttu, denizleri kirletti, insanların sağlığını hiçe saydı. Öte yandan büyük emekler veren üreticiler, hakkını alamaz hale geldi, büyük işletmelerin insafına maruz kaldı. Tüketiciler ise yüksek fiyatlarla ve kimyasal ürünlere boğulmuş ürünleri tüketmek zorunda kaldı. Bu problemlere benzer durum, sağlık, eğitim alanı dahil olmak üzere birçok sektör için söz konusu. İşte bu çarpıklığa, vahşi rekabete karşı ve yüksek fiyatların ilacı, yeni nesil kooperatifler olacak. Kooperatiflere ilgi yeniden ve daha büyük boyutlarda artarak devam ediyor. Ne demek istediğimi daha iyi anlamanız için Kooperatifçilik Dosyası’nı okumanızı öneriyorum.

GİRİŞİMCİLERE VE YATIRIMCILARA KİTLE FONLAMASI İMKANI
Bir fikriniz var… Güzel bir projeniz… Ya da işinizi, projenizi büyütmek istiyorsunuz… Fakat finansman sorunu yaşıyorsunuz… İşte bu projeler/ girişimler için çok büyük önem taşıyan Paya Dayalı Kitle Fonlaması Tebliği, uzun tartışmalardan sonra nihayet hukuk zeminine kavuşturuldu. SPK’nın Paya Dayalı Kitle Fonlaması Tebliği geçen ay Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu tebliğ ile riske girmeyen istemeyen ve küçük fonlarla, bu girişimlere ortak olmak isteyenlere de imkan doğdu. Girişimciler, yatırımcılar bu tebliğin detaylarını ve neleri getirdiğini okuyun lütfen diyorum…

İNGİLTERE BAŞBAKANI BORIS JOHNSON NEREYE KOŞUYOR?
Boris Johnson… İngiltere’nin yeni başbakanı… Fakat başı dertte… Brexit nedeniyle başbakanlık koltuğunu terk etmek zorunda kalan önceki başbakanlar gibi Johnson da veda etmek zorunda kalabilir. Erken seçim kararı alan Johnson, koltuğunu sağlamlaştırmaya çalışıyor. Peki Osmanlı torunu Boris Johnson, bunu başarabilecek mi? Bunu önümüzdeki ay, 12 Aralık’ta yapılacak seçimlerin sonucunda göreceğiz. Sözleri ve uygulamalarıyla hem İngiltere’de de de dünyada tartışmaların odağında yer alan Boris Johnson’u daha iyi tanımak istiyorsanız bu yazıyı okumanızı öneriyorum…

İSRAF EKONOMİSİNE DUR DENİLMELİ
İsraf, gerek dünyanın gerekse Türkiye’de en çok tartışılan konuların başında geliyor. Bir tarafta yoklukla, yoksullukla boğuşan, hatta hayatını kaybeden milyonlarca insan hayatını kaybederken, diğer tarafta büyük bir israf söz konusu… Mesela Türkiye’de 3.7 trilyon lira olan milli gelirin yüzde 15’inin israf edildiği tahmin ediliyor. Peki ne yapılmalı? 58. ve 59. Hükümet döneminde Sanayi ve Ticaret Bakanı olarak görev yapan Turcomoney yazarı Ali Coşkun, israf konusunu ele aldı ve seferberlik önerisinde bulundu… Dikkate değer bir öneri… Okuyun, siz de hak vereceksiniz…

TÜRKİYE’YE VE DÜNYAYA DEĞER KATANLAR BULUŞUYOR
Geleneksel hale gelen TURCOMONEY TÜRKİYE’YE VE DÜNYAYA DEĞER KATANLAR ÖDÜLLERİ, Aralık ayında sahiplerini bulacak. Turcomoney Jürisi, geçen ay son değerlendirmelerini yaptı ve ödüle layık görülen kuruluşları ve kişileri belirledi. WOW İstanbul Hotels&Convention Center’de düzenlenecek muhteşem törenle, ödüller sahipleri bulacak. Bu konuyla ilgili detaylı duyuruyu önümüzdeki ay yapacağız.

Bu düşüncelerle hepinize sağlıklı, mutlu ve bol kazancı bir ay diliyoruz…

Yorum yok

Yorum Yazın

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

*

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Site Haritası