Son Haberler

“Kronik sorunlar çözüm bekliyor”

 

Turcomoney Dergisi yazarlarından Doç. Dr. Ertuğrul Kızılkaya, Türkiye ekonomisini ekonomik veriler ışığında değerlendirdi. Türkiye’nin dört bir cephede ekonomik savaşlar verdiğini belirten Kızılkaya, “Ortadoğu’da iç savaş yangını, AB ile devam eden gergin ilişkiler ve terör saldırılarına rağmen Türk ekonomisi büyümeye devam ediyor. Yeni açılan Pazar kanalları ile ihracat, tarihi seviyelerine çıkarken, yabancı yatırımcı akımı da devam ediyor” dedi.

Bu büyümeye rağmen Türkiye’nin bazı kronik sorunları olduğunu belirten Kızılkaya, analizlerini, “Başta enflasyon ve işsizlik olmak üzere makroekonomik göstergeler, tehlike sinyalleri veriyor. Piyasalar, iş dünyası bu sorunlara köklü çözüm bekliyor” şeklinde sürdürdü.

Doç. Dr. Ertuğrul Kızılkaya’nın makro analizi şöyle:

 

 

Enflasyon, çift haneye oturdu, işsizlik ve cari açık yükselişte. Kronik sorunlar, köklü çözüm bekliyor. 

Türkiye tüm olumsuzluklara rağmen ekonomik büyümesini sürdürüyor, ihracatını tarihi seviyelere çıkartıyor. Ancak kronik sorunlar derinleşerek devam ediyor.

*Enflasyon yüzde 11’in üzerine çıktı.

*İşsizlik oranı, yüzde 10.7 seviyesinde gerçekleşti.

*Cari açık, 37 milyar dolara dayandı.

*Bütçe açığı , 32 milyar liraya yükseldi. 

 

ENFLASYON, YÜZDE 11’İN ÜZERİNDE

Eylül ayında tüketici fiyatları yüzde 0,65 oranında artarken; yıllık enflasyon yüzde 0,52 artarak yüzde 11,20 olarak gerçekleşti.

Analizin tamamını okumak için tıklayınız:

KRONİK SORUNLAR, KÖKLÜ ÇÖZÜM BEKLİYOR

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası