Son Haberler

Lapseki şeftalisi coğrafi ürün işareti aldı

ÇANAKKALE (AA) – Çanakkale'nin Lapseki ilçesinde yetiştirilen şeftali bölgenin 10. coğrafi işaret tescilli ürünü oldu.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, yaptığı yazılı açıklamada, coğrafi işaretin, tüketiciler için ürünün kaynağını ve kalitesini garanti altına alırken üreticiler için ise pazarlama ve markalaşma anlamında büyük bir önem taşıdığını ifade etti.

Lapseki şeftalisinin coğrafi işaret tescili aldığını ve bölgenin 10. tescilli ürünü olduğunu bildiren Turan, şunları kaydetti:

"Çanakkale’miz tarım alanındaki ürünleri ile geniş yelpazeye sahip, ülkemizin nadide şehirlerinden biri. Ürettiğimiz ürünlerin markalaşması demek, Çanakkaleli üreticilerimizin, çiftçilerimizin ürettiği ürünlerin kalitesinin garanti altına alınması demek. Lapseki şeftalisi, coğrafi işaret tescili alarak, bundan sonra kendi adıyla bir marka olarak raflarda yerini alacak. Çanakkale’miz markalarıyla büyümeye devam edecek. Coğrafi işaret tescilli ürün anlamında şehrimiz önemli bir aşama kaydetti. Tüm ilçelerimizdeki ilgilileri ve kurumlarımızı coğrafi işaret tescilli ürünlerimizi artırmaya davet ediyoruz."

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) Yönetim Kurulu Başkan Selçuk Semizoğlu ise Lapseki şeftalisinin, tadı, rengi ve kokusuyla piyasanın en çok aranan ürünleri arasında yer aldığını hatırlattı.

Lapseki Ziraat Odasının girişimleriyle, Türk Patent Enstitüsünün "Resmi Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı Bülteni"nde yayınlanarak coğrafi işaret aldığını vurgulayan Semizoğlu, bunun kendileri ve üreticiler için büyük bir mutluluk ve gurur kaynağı olduğunu anlattı.

Semizoğlu, Çanakkale'nin tarıma dayalı ekonomisine katma değer yaratacak bir ürününün daha coğrafi işaret almayı başardığını belirtti.

Daha önce, Çanakkale el halısı, Ezine peyniri, Bayramiç beyazı, Bayramiç elması, Bozcaada çavuş üzümü, Geyikli zeytinyağı, Yenice kırmızı biberi, Bayramiç tahin helvasının ardından Bayramiç zeytinyağının coğrafi işaret aldığını hatırlatan Selçuk Semizoğlu, "Lapseki şeftalisinin coğrafi işaret çalışmalarını yürüten Lapseki Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Sevim başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." ifadesini kullandı.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası