Son Haberler

Le Maire’den Renault’ya çağrı

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, Renault-Nissan-Mitsubishi ittifakının CEO’su ve Başkanı Carlos Ghosn’un tutuklanmasının ardından Ghosn’un, Renault’daki görevinde kalmaması gerektiğini belirterek, Renault’u zararı sınırlamak için kendi içinde geçici bir yönetim ekibi kurma konusunda hızlıca harekete geçmeye çağırdı.

Renault’un ortağı Nissan Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Carlos Ghosn, şirket parasını kişisel amaçlı kullandığını ve gelirini eksik beyan ettiğini belirttikten sonra dün Japonya’da tutuklandı. Otomotiv dünyasını şoka sokan bu gelişme sonrası Fransa Maliye Bakanı Le Maire konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“Carlos Ghosn artık Renault’yu yönetebilecek bir pozisyonda bulunmuyor” diyen Bakan Maire, “Yine de, Ghosn’un basit bir nedenden dolayı yönetim kurulundan resmi olarak ayrılmasını talep etmedik, elimizde hiçbir kanıtı yok ve gerekli yasal prosedürleri izliyoruz” ifadelerini kullandı.

Renault yönetim kurulu, maliye bakanının çağrısı üzerinde gün içinde toplanarak geçici yönetim yapısı kurmayı görüşecek. Öte yandan Nissan da perşembe günü Ghosn’u yönetim kurulu başkanlığı görevinden almayı planlıyor. Le Maire, konuyla ilgili Japon mevkidaşıyla görüşeceğini ve Fransa’nın önceliğinin Renault şirketinin istikrarını sağlamak olduğunu söyledi.

Fransız devleti Renault’nun yüzde 15’ine sahip ve bunun karşılığında da Nissan’da yüzde 43.4 hisseye sahip.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası