Son Haberler

Karşılıksız çekte yüzde 50 artış

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi, Ekim Ayı Çek Raporu’nu yayımladı. Bankalara ibraz edilen çek sayısı, bu yılın ilk 10 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2 artarak 17 milyon adet olurken, bankalara ibraz edilen çek tutarı, bu yılın 10 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18 artarak 771 milyar lira olarak kayda geçti. Aynı dönemde karşılıksız işlem yapılan çeklerin tutarında ise yüzde 50 artış görüldü.

Rapora göre, bu yılın Ocak-Ekim döneminde bankalara ibraz edilen 520 bin keşideciye ait 17 milyon çekin toplam tutarı 771 milyar lira oldu. Geçen yılın aynı dönemine göre çek tutarı yüzde 18 ve çek adedi yüzde 2 arttı, keşideci sayısı ise yüzde 2 azaldı.

Bu yılın Ocak-Ekim döneminde, bankalara ibraz anında karşılıksız çıkan 43 bin keşideciye ait 426 bin adet çekin toplam tutarı ise 21 milyar lira oldu. Karşılıksız işlem yapılan 26 bin keşideciye ait toplam 3,6 milyar lira tutarındaki 85 bin adet çek daha sonra ödendi.

Karşılıksız çek adedi yüzde 50 arttı

Geçen yılın aynı dönemine göre, karşılıksız işlem yapılan çeklerin tutarı yüzde 50 ve çek adedi yüzde 12 arttı, keşideci sayısı yüzde 3 azaldı. Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı, tutar olarak geçen yılın aynı dönemine göre 2,5 puan artarak yüzde 4,6; adet olarak da 1,9 puan artarak yüzde 3,9 oldu.

Rapora göre, karşılıksız işlemi yapılan çek tutarının, adedinin ve keşideci sayısının en yüksek olduğu 5 il sırasıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya olarak kayıtlara geçti.

Tutar olarak karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en yüksek olduğu 5 il ise yüzde 7,4 ile Osmaniye, yüzde 7,2 ile Mardin, yüzde 6,4 ile Bingöl, yüzde 6,1 ile Muş ve yüzde 5,6 ile Artvin olarak sıralandı.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası