Son Haberler

Madenciler enerji üretimi için izin bekliyor

İSTANBUL (AA) – İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Yönetim Kurulu Üyesi Gökhan Murathan, madencilerin yenilenebilir enerji üretimi için gerekli kanuni altyapının düzeltilmesini ve bürokratik engellerin ortadan kaldırılmasını beklediğini bildirdi.

İMİB'ten yapılan açıklamaya göre, maden sektörü 2022'nin ilk sekiz ayında, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 16,99 artışla 4,45 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi.

Ağustosta aylık bazda ihracat ise geçen yılın aynı ayına oranla yüzde 18,02 artışla 600,7 milyon dolar olarak gerçekleşti. Ocak-Ağustos döneminde ürün grubu bazında metalik cevherler yüzde 12,35 artışla ilk sırada yer alırken ikinci sırada yüzde 3,34 artışla doğal taşlar ve üçüncü sırada yüzde 34,07'lik artışla endüstriyel mineraller yer aldı.

– En fazla ihracat Çin'e

Maden sektörünün ocak-ağustos döneminde en fazla ihracat yaptığı ülke, geçen yılın aynı ayına göre değer ve miktar bazında düşüş yaşansa da 950,1 milyon dolarla Çin oldu.

Çin'i, miktar bazında yüzde 7,47 düşüş, değer bazında yüzde 17,46 artışla 435,6 milyon dolarla ABD takip ederken Bulgaristan ise geçen yılın aynı dönemine göre değer bazında yüzde 118,59 arttı ve 280,112 milyon dolarlık ihracatla üçüncü sırada yer aldı.

Doğal taş ihracatında 2022'nin ağustos ayında geçen yılın aynı ayına oranla yüzde 5,27'lik artış yaşandı. Ocak-ağustos dönemine bakıldığında ise toplam doğal taş ihracatında geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 3,34'lük artış görüldü.

8 aylık dönemde blok doğal taş ihracatında yüzde 20,19'luk düşüş yaşanırken, işlenmiş doğal taş ihracatında ise yüzde 19,32'lik artış yaşandı. Doğal taş grubunda ise sekiz aylık dönemde en çok ihracat, 339,9 milyon dolarla ABD'ye yapıldı. Çin, 285,7 milyon dolarla ikinci, Hindistan 80,3 milyon dolarla üçüncü sırada yer aldı.

– Düşük tonajla yüksek gelir

Açıklamada görüşlerine yer verilen İMİB Yönetim Kurulu Üyesi Murathan, ağustos ayı ihracat rakamlarını değerlendirerek, "2021 itibarıyla yüksek ivme kazanan maden ihracatı, dünyada konuşulan resesyon ihtimaline karşın 2022 yılında da yükselişini devam ettirdi." ifadelerini kullandı.

Murathan, ihracatta ağustos ayı itibarıyla doğal taş, metalik maden ve endüstriyel mineral gruplarının tamamının döviz bazında yüzde 18,02 düzeyinde yükselişini sürdürdüğünü, 2022'nin başından itibaren de aynı şekilde toplam ihracatın 16,99 artış gösterdiğini kaydetti.

İhracat verilerine bakıldığında daha düşük tonajlarda daha yüksek bir döviz geliri elde ettiklerini ifade eden Murathan, "Bunun en önemli nedeni ham mamul olarak sattığımız ürünleri artık daha fazla oranda işlenmiş ürün (bitmiş mamul) olarak satmamızdır. Bu neticeyle hem ihracat girdilerimiz artmakta hem de iç ekonomimizde istihdam ve üretimde yükselen bir dinamizm gerçekleşmektedir." değerlendirmesini yaptı.

Murathan, "En büyük ihracatı gerçekleştirdiğimiz ülke olan Çin, bu yıl genelinde değerde yüzde 16,10'luk bir düşüş göstermiştir. Yapmış olduğu ihracat montanında ciddi bir yere sahip olan Çin'in bu düşüşüne rağmen genel ihracat rakamlarımızın yükselmesi, gelecek yıllarda daha yüksek rakamlara ulaşacağımızın bir göstergesidir." ifadelerini kullandı.

Madencilik yapmak için en gerekli kaynak olan enerji maliyetlerinin artması ve enerji ihtiyacının ulaşılabilirlikten uzaklaşmasının madencilerin endişesini artırdığını aktaran Murathan, şunları kaydetti:

"Bugün neredeyse madencilerin tümü yenilenebilir enerji üretimi için gerekli kanuni alt yapının düzeltilmesi, bürokratik engellerin de ortadan kaldırılmasını beklemektedir. Gerek madencilik yaptığımız sahalarda, gerekse işletmelerimizde yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmak ve yatırım yapmak için finansman desteği, teşvik gibi konularda da devletimizden destek beklemekteyiz."

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası