Son Haberler

Markada Süreklilik

Günümüzde tüm ticari işletmelerin marka oluştururken dikkat etmeleri gereken hususlar büyük önem arz ediyor. Bu hususlardan ilki, üretilen ve pazarlanan ürünlerde kullanılacak markanın her şeyden önce kanuni olarak koruma altına alınmasının ihmal edilmemesi gerektiğidir. Marka ya da markaların kullanım ve tanıtım öncesi tescilinin alınmasının gereğini vurgulamakta ısrarla yarar olduğu düşüncesiyle tescil müracaatında ve sonrasında önemli olan birkaç hususu belirtmekte yarar vardır.
Tescili alınarak üretilen ürünlerin ve sunulan hizmetlerin tanıtımında firmanın kimliği olarak kullanılacak hatta belli bir süre sonra sahibi olan firmanın önüne geçecek markalarda, tescil ettirilirken ve tescil müracaatı yapılırken dikkat edilmesi gereken hususların başında markayla hedeflenen müşteri kitlesi, satış miktarı ve ciro ile uyumlu hareket stratejilerinin geliştirilmesi ticari işletmelerin ana hedefi olmalıdır.
DOĞRU MARKA, KISA SüREDE BAŞARI GETİRİR
Marka oluştururken öncelikle tescil ile koruma altına alınacak markanın telaffuzunun kolaylığı, değişik bölgelerde farklı anlamlara gelip gelmediği, zaman içinde ürünle bütünlük sağlayıp sağlamayacağı gibi kriterler yanında ürünlerin hitap ettiği tüketici kitlesi veya pazarlamanın yapılacağı bölge vb. detaylar marka oluşturma ve konumlandırma çalışmasında dikkate alınması gerekenlerin başında geliyor. Yukarıda sıralanmaya çalışılan asgari kriterler dışında koruma altına aldırılacak ve kullanılacak marka sadece pazarlamada hedeflenen bir bölgeye hitap edebileceği gibi değişik bölge ve ülkeler yanında uluslararası pazarlara da hitap edecek tarzda oluşturulmalıdır.
İşin başında, kullanacağı markaya önem vererek tescil öncesi ve sonrasında gerekli hassasiyeti gösteren firma ve kuruluşlar sahip oldukları marka ile ticaret veya hizmet sektöründe hedeflerine kısa sürede ulaşıyorlar. Toplum tarafından bilinen, tanınan ve zaman içinde kullanım sonrası bilinirliliğe ve tanınmışlığa ulaşan marka sahibinin bundan sonra yapması gereken, sahip olduğu markasının imajını ve tüketici nezdindeki itibarını korumaktır. Tüketici tercihlerine göre markanın gelişim stratejisini sürekli yenilemek ve yeni ekonomik şartlara göre imajını koruyacak çalışmalar yapmak markanın getirisini arttıracağı gibi sahibine artı değerler katacağı muhakkaktır.
Güzel günler dileklerimle,

Marka Dünyası
Kemal Yamankaradeniz
Destek Patent A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı
yamankaradeniz@turcomoney.com
Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası