Son Haberler

Markanızı iyi koruyun!

Marka almak önemli, markayı korumak daha da önemli. Bu yüzden zaman zaman ciddi analizlerle markanın takibinin yapılması gerekir.


Markalar Kanunu’na göre markalar tescil edildiği şekilde kullanılmak zorunda. Bu hüküm ilgili kanunda çok açık belirtilmiştir. Bu nedenle markayı tescil ettirirken kullanılma şeklini ve markaların tescil alanlarını belirlemek gerekir.

Markaların tescil edildiği 45 sınıf, markanın korunacağı sektörleri belirlemek için kullanılan uluslararası alanlardır. Markaların daha etkin korunması, tescil edildiği sektörler için kullanılması zorunlu. Bu nedenle Türk Patent Enstitüsü’nde var olan markaların sahipleri markayı nasıl kullandığını değerlendirmeli. Zira markanın şekli olarak geçerliliği ve kullanım içeriği bir tartışma konusu yapılmamalı. Bunun için bu konu üzerinde hassasiyetle durulmalı. Şirketimizin geleceğinde en önemli değer olarak yer alan markalarımızın böyle bir tartışmanın içine çekilmiş olması firmamızda ciddi boyutlarda zarara neden olabilir. Markanın değer olarak hiçbir şekilde riskli bölgelerde tutulmaması, firmanın değer arttırımında önemli unsurlardan biri haline gelecektir. üzerinde durulması gereken bu konuları takip etmek hiçbir şekilde zor değil. Sadece ciddi analizlerin zaman zaman yapılarak güncellemelerin takip edilmesi gerekir.

Markaların tescilinden sonra geçen zaman içinde şekli ve tasarımsal bazı değişikliklerin olması normaldir. Ancak son güncel hali ile marka için Türk Patent Enstitüsü’ne yeniden müracaat edilerek, kullanıldığı şekilde tescilinin yapılması gerekiyor.

Aynı şekilde yıllar içerisinde markanın kullanıldığı ürün grupları genişliyor. Bunların da tespit edilerek gerek yurt içinde gerekse yurt dışında bu kapsamda markanın yeniden müracaatının yapılması, markanın sahibi olan firmanın riskini azaltmış olacaktır. Amacımız markanın değerini arttırmaksa markanın güncel tutulması ana işlerimizden birisi olmak durumundadır.

Bol kazançlı günler dileklerimizle

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası