Son Haberler

MB’den piyasalara hayat öpücüğü

Merkez Bankası toplantısı sonrasında dolar kuru, 3.45’e kadar gevşerken, Borsa İstanbul yüzde 2.5 yükseliş yaşadı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya, 2017 yılına yönelik para ve kur politikası konulu bir sunum gerçekleştirdi ve açıklamalarda bulundu. Çetinkaya, TCMB’nin temkinli duruşuna devam edeceğini ve enflasyon görünümüne bağlı olarak para politikasında değişikliğe gidilebileceğini belirtti. Döviz kurundaki oynaklığın, enflasyondaki iyileşmeyi zorlaştırdığını yineledi. Analistler, Çetinkaya açıklamalarında en önemli mesajın “Merkez Bankası’nın dövize yüksek frekanslı müdahalede bulunmayacağı” şeklinde olduğunu düşünüyor. Merkez Bankası tarafında yapılan sunum ve gelen açıklamalar piyasalar tarafından olumlu karşılandı. Güne 3,54 seviyesinin hemen altında başlayan dolar, sunum sonrası kademeli bir düşüşle 3,45’e kadar indi. Kurda işlemler piyasaların kapanış saatleri itibariyle 3,4520’den geçiyor. Öte yandan euro/TL’de de önemli bir gerileme yaşandı. Bu sabah 3.7862/3.7883 seviyesinde olan euro/TL ise 3.70 seviyesinde bulunuyor.

Borsada yüzde 2.5 kazanç

Dövizdeki düşüş hisse senetlerine alım olarak yansıdı. Güne hafif yukarıda pozitif bir başlangıç yapan Borsa İstanbul, doların sert değer kaybı sonrasında yüzde 2,5’i bulan bir kazanç elde etti. BİST 100 endeksi, 1833 puan (yüzde 2,49) artışla 75.433 puana yükseldi.

‘Oynaklık devam edecek gibi görünüyor’

Yurt içinde bu hafta perşembe günü açıklanacak Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) kararları kurun yönü üzerinde belirleyici olabilir. İntegral Menkul Değerler A.Ş. Analisti Eda Karadağ, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: Toplantıda beklenen oldu ve EKK ile ilgili bir açıklama geldi. Murat Çetinkaya net bir şekilde, perşembe günü gelecek EKK kararlarının reel sektörle ilgili olduğunu ve Merkez Bankası’na ait kararlar olmadığını belirtti. Yani, EKK toplantılarında piyasaların faiz hamleleri beklememesini ve faizle ilgili kararların Merkez Bankası’nın toplantıları dışında alınmayacağının sinyalini verdi. Açıkçası, Çetinkaya’dan gelen bu açıklamalar, perşembe gününe yönelik beklentilerin biraz daha yumuşamasına neden oldu, anlaşılan döviz kurundaki oynaklık bir süre daha devam edecek gibi duruyor.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası