Son Haberler

MEGA PROJELER HAYAT VERİYOR

MEGA PROJELER HAYAT VERİYOR

Tarihi miras, stratejik konum, Kanal İstanbul projesi, iki kıtayı denizin altından birleştiren Marmaray, dünyanın en büyük havaalanı yapımı ve üçüncü köprü gibi mega projelerin yanında uluslararası finans merkezi olma yolunda emin adımlarla ilerleyen İstanbul, gayrimenkul sektörünü için mega projelerin üssü oluyor.

8 MİLYONLUK İSTİHDAM SAĞLIYOR

Türkiye’deki gayrimenkul sektörü ekonominin belkemiğini oluşturuyor. İstihdama 2 milyonun üzerinde katkı sağlanırken; tedarikçi, alt yüklenici, paydaşlar ve 200’ün üzerinde ilişkili sektör ve aileleriyle birlikte 8 milyon civarında kişi bu sektörle ayakta kalıyor.

İnşaat sektörü büyüyor

Dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olma hedefiyle hızla büyüyen Türkiye ekonomisine paralel olarak gayrimenkul sektörü de son yıllarda önemli bir ivme kazandı. Hükümetin önemli projelerinden biri olan kentsel dönüşüm, sektöre hareket getirirken konut talebi canlanıyor ve aynı zamanda talep yapısında dikkat çekici bir değişim yaşanıyor. Bu süreçte özellikle yeni nesil yapıların giderek yaygınlaşması ile pazar, yeniliğin sürüklediği hızlı ve sürekli bir gelişim yakalıyor. Bu değişimin etkilerinin hissedildiği bir diğer alan ise İstanbul’un marka değerindeki artış oldu. Mütekabiliyet yasasındaki düzenlemelere bağlı olarak yurt dışı gayrimenkul talebinin de konut piyasasında etkileri derinden hissediliyor.

İnşaat sektörünün toplam yıllık gelir vergisi içerisindeki oranı 2004 yılında yüzde 3,1 seviyesinden 2012 yılında yüzde 6,7 seviyesine, toplam yıllık kurumlar vergisi içerisindeki oranı ise yüzde 6,6 seviyesinden yüzde 18,3 seviyesine yükseldi. 2006-2012 yılları arasında gayrimenkul ciro değeri ortalama yüzde 5 büyürken, üretim yüzde 3 arttı. Ciro ile üretim arasındaki bu farkın yine projelendirme ve şehirlerin marka değerindeki artıştan kaynaklandığı söylenebilir.

GAYRİMENKULDE 5 BüYüK İLDE EN çOK KAZANDIRAN BöLGELER

Geçen yıl en çok hangi bölgelerdeki gayrimenkul yatırımları kazandırdı? Konut, ticari gayrimenkul ve arsa fiyatlarında Türkiye’nin 5 büyük ilinde durum ne oldu? Satılık ve kiralık metrekare fiyatlarında son durum…

Yatırımcılar için son yılların en gözde enstrümanlarından biri olan gayrimenkul yatırımlarında geçen yıl en çok kazandıran şehir ve bölgeler belli oldu. En karlı yatırım araçlarından biri olan gayrimenkulde en çok hangi bölgelerin değer kazandığı açıklayan Hürriyetemlak.com’un 2013 Emlak Endeksi’ne göre; yükselişte olan bölgeler, konut, ticari gayrimenkul ve arsa fiyatlarındaki son durumlar ortaya çıktı. İşte Türkiye’nin 5 büyük ilinde gayrimenkul fiyatlarında son durum…

İSTANBUL İLK SIRADA

özellikle son 1 ayda İstanbul‘da konut fiyatlarının en çok arttığı ilçelerin ilk sırasında Silivri var. Silivri‘de fiyatlar yüzde 21.8 oranında artış gösterdi. İkinci sırada yüzde 9.5 artışla Küçükçekmece, üçüncü sırada ise yüzde 7 artışla Şişli yer alıyor. Kasım ayında fiyatların azaldığı ilçeler ise Beşiktaş, Şile ve Başakşehir. Beşiktaş‘ta düşüş yüzde 8.4, Şile‘de yüzde 3.3, Başakşehir‘de yüzde 1.7. Amortisman süreleri baz alındığında ilk sırada 12 yıl ile Eyüp, ikinci ve üçüncü sıralarda 13 yıl ile Esenyurt ve Sancaktepe bulunuyor. İstanbul‘da satılık konutların metrekare ortalaması 2.500 TL‘ye ulaştı. Yıllık artış yüzde 18‘i buldu. Kiralıklarda ise fiyatlar yüzde 15 artarak metrekaresi 16 TL‘ye ulaştı.

BAHçELİEVLER‘DE DüKKAN FİYATLARI UçTU

Son 1 ay içinde ticari gayrimenkul fiyatlarına bakıldığında en yüksek artış Bahçelievler‘de. Bölgede fiyatlar yüzde 15.4 arttı. Fatih‘te yüzde 14, Kartal‘da ise yüzde 8.3 arttı. Arazi fiyatları göz önüne alındığında Sancaktepe yüzde 17.3 artışla ilk sırada, çatalca yüzde 17.2 artışla ikinci sırada, Arnavutköy ise yüzde 1.5 artışla üçüncü sıradaki yerini aldı.

ANKARA’DA EN çOK ALTINDAĞ KAZANDIRDI

Ankara‘da metrekare konut satış fiyatları 1.292 TL ortalamasında. Son 1 yıllık artış yüzde 15 oranında. Amortisman süresinin 16 yıl olduğu Ankara‘da kiralar ise yüzde 8 artarak 7 TL ortalamasına geldi. Ankara‘da satılık konutlar baz alındığında, son 1 ayda en çok değerlenen ilçeleri arasında ilk sırada yüzde 3.6 ile Altındağ, ikinci sırada yüzde 1.7 ile Sincan ve Gölbaşı var. Ticari gayrimenkulde Ankara ortalaması 2.000 TL civarında belirlenirken, satılık arsa fiyat ortalaması 39 TL olarak açıklandı.

İZMİR’DE KONAK öNE çIKTI

İzmir‘de Kasım 2013 itibariyle satılık konutların ortalama metrekare fiyatı 1.615 TL, kiralık konutların fiyatı ise 8 TL. Fiyatların son 1 ayda en çok arttığı ilçeler Konak, Gaziemir ve Bornova. Konak‘ta fiyatlar yüzde 4.8 artarak 1.480 TL‘ye, Gaziemir‘de yüzde 4 artarak 1.880 TL‘ye, Bornova‘da yüzde 2.8 artarak 1.851 TL‘ye ulaştı. İzmir‘de amortisman süresi ortalaması ise 18 yıl olarak belirlendi.

GAYRİMENKULDE 2023 VİZYONU

Gayrimenkul sektörünün gelecek 10 yıllık (2023) vizyonu için sektörün, kendi içerisindeki beklentiler, devletten beklenenlerden daha ağırlıkta. Gayrimenkul sektörünün makro planlar çerçevesinde hareket etmesi gerektiği gelecek 10 yılı (2023) vizyonu için en önemli adım olarak nitelendiriliyor. Kentsel dönüşüm sektör için iyi bir atılım olarak görülüyor.

ANTALYA’DA EN çOK ARTAN KONYAALTI OLDU

Antalya‘da satılık konutların ortalama metrekare fiyatı 1 yılda yüzde 4 artarak 1.170 TL oldu. Kiralık konutlarda ise fiyatlar yüzde 15 artarak metrekaresi 7 TL‘ye ulaştı. İlde ortalama amortisman süresi ise 14 yıl. Antalya‘nın satılık konut fiyatları en çok artan ilçelerinde ilk sırada yüzde 2.9 ile Konyaaltı var. Serik yüzde 2.4 ile ikinci, Muratpaşa yüzde 1.5 ile üçüncü sırada.

İSTANBUL’DA “KENTSEL DöNüŞüM”

Kentsel dönüşüm ile ilgili görüşler ağırlıklı olarak olumlu. Kentsel dönüşüm ile ilişkili algıların başında deprem konusu geliyor. Kentsel dönüşüme ilişkin beklentiler konulu araştırma sonuçlarına göre yüzde 16’lık kesim için kentsel dönüşüm daha sağlam yapıları, yüzde 12’si içinse deprem için önlemi ifade ediyor. Katılımcıların yüzde 10’u İstanbul’da kentsel dönüşümün gereklilik olduğunu vurgularken bu sürecin yavaş işlediğinden ve daha hızlı ilerlemesi gerektiğinden de söz ediliyor. Sürecin yavaş ilerlemesinin nedenlerinden biri olarak sermaye eksikliği öne çıkıyor. Ayrıca kentsel dönüşüm bir gereklilik olarak görülmekle birlikte bu süreçte ev sahiplerinin iyi bilgilendirilmesinin ve rızalarının alınmasının da şart olduğu ifade ediliyor.

BURSA’DA EN çOK NİLüFER’DE FİYATLAR ARTTI

Bursa‘da satılık konutların metrekare ortalaması 1.107 TL oldu. Kiralık konutların ortalama fiyatı ise metrekaresi 5 TL. Amortisman süresinin 17 yıl olduğu Bursa‘nın son 1 ayda en çok değerlenen ilçesi Nilüfer oldu. Nilüfer‘de satılık konut fiyatları yüzde 10.4 artarak 1.214 TL‘ye ulaştı.

İŞTE İSTANBUL’A DEĞER KATAN UNSURLAR

İstanbul’a değer katan 3 önemli unsur arasında tarihi miras ilk sırada yer alıyor. İstanbul’daki iş imkânlarını, ticaret merkezi olmasını, istihdam imkânlarını ifade eden “ticari hareketlilik” ise 2. sırada yer alıyor. İstanbul’un doğal güzelliği ve konumu, iki kıtayı birleştirmesi de İstanbul’a değer katan unsurlar arasında en sık dile getirilenlerdendir. İstanbul’a değer kattığı düşünülen diğer unsurlar; Kültürel Zenginlik, Sosyal Yaşam, Ulaşım Ağı, Boğaz, Yeni Projeler, Kamusal Hizmetler – Yönetim, Nüfusu (genç, dinamik), Kozmopolit Yapısı, Potansiyeli, Turist Sayısının Artması ve Mütekabiliyet Yasasıdır.

KONUT ALIRKEN BUNLARA DİKKAT EDİN!

Konut alırken 3 önemli hususa dikkat edilmeli. Konut tercihinde en önemli unsur, konutun bulunduğu yerdeki ulaşım imkânlarıdır. Sosyal çevre de öne çıkan ikinci unsur. Depreme dayanıklılık da öne çıkan bir diğer özellik. Konut alımında en çok önem verilen unsurlar olan ulaşım ve sosyal çevreyi sosyal imkânlar ve otopark faktörleri takip ediyor.

İSTE FİYATLARA ETKİ EDEN FAKTöRLER

Konut fiyatlarına etki eden en önemli unsur, konutun bulunduğu yerdeki ulaşım kolaylığıdır. Otopark ikinci sırada geliyor. Konutun bulunduğu yerdeki sosyal imkânlar ve sosyal çevre de konut fiyatını etkiliyor. Konutun yeni bina olması ve bulunduğu yerdeki yeşil alan da diğer öne çıkan faktörlerdendir.

DUMANKAYA’DAN KâRLI YATIRIM TEKLİFİ:

Athletic-o Towers

Gayrimenkul sektöründe yeniliklerin öncüsü Dumankaya İnşaat Bahçeşehir’de hayata geçireceği spor ve yaşamı bir arada sunan yeni projesi Athletic-o Towers ile bilinen ev konseptlerini değiştirmeye hazırlanıyor.

Kente kimlik katan projeler geliştirme misyonuyla İstanbul’da önemli projelere imza atan Dumankaya İnşaat, Bahçeşehir bölgesindeki hayata geçireceği Athletic-o Towers ile bilinen mimari yaklaşımları ve ev konseptlerini yeniden yorumlayarak daire sahiplerinin hayatlarına yüksek standartlarda yepyeni bir yorum getiriyor. Modern yaşam ve şehirleşme anlayışını tercih eden bireyler, aileler ve yatırımcılar tarafından kısa süre içerisinde ilgi odağı haline gelen Bahçeşehir bölgesinde yer alan Athletic-o Towers, stüdyo, 1+1 ve 2+1 toplam 610 daireden oluşuyor.

28 ve 32 katlı iki bloktan oluşan projede yer alan 17 farklı kat bahçesinde daire sahipleri 20. katta bulunan açık hava spor aletleri ile keyifli bir spor deneyimi yaşayabilecek, 23. katta golf oynayabilecek ya da 32. katta yer alan gökyüzü gözlem terasından muhteşem manzarayı ve gökyüzünü izleyebilecekler.

Athletic-o Towers hakkında bilgi veren Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya sektöre yepyeni bir ev konsepti kazandıracaklarının altını çizdi.

Dumankaya, sözlerine şöyle devam etti: “Projenin konsepti ile ilgili tüm hazırlıklar tamamlandı. Sektöre yepyeni bir ev konsepti getiriyoruz. ön satış döneminde bu farklılığın ve farkındalığın sahibi olanlar çok kazanacak. Lansmana kadar alım yapacak olan yatırımcılarımıza büyük bir avantaj sağlıyoruz. Bu avantaj kısa bir süre daha devam edecek. Bu projemizden daire sahibi olanlar hem çok farklı bir konseptin hem de çok karlı bir yatırımın sahibi olsun istiyoruz” dedi.

ARTAŞ GRUBU VE AVRUPA KONUTLARI YöNETİM KURULU BAŞKANI SüLEYMAN çETİNSAYA:

TüRK İNŞAAT SEKTöRü 2014’TE BüYüMESİNİ SüRDüRECEK

2014 yılında konut projelerinde çevreye duyarlı, enerji verimliliği olan, günlük yaşantımızı kolaylaştıracak pratik konutlar daha çok talep görecek. Proje geliştiricileri için konutta markalaşmanın önemi daha da artacak.

2013 yılının ilk yarısında yüzde 3,7 oranında büyüme gösteren Türkiye ekonomisinin Ekim ayında açıklanan Orta Vadeli Plana göre 2013 yılsonunda yüzde 3,6, 2014 yılsonunda ise yüzde 4 oranında büyüme beklenmektedir. İnşaat sektörüne bakıldığında ise 2013 yılının ilk yarısında yüzde 6,8 büyüyen sektörün yılsonunda aynı seviyede büyümesini sürdürmesi beklenirken, 2014 yılında yine ekonominin üstünde bir büyüme oranı sergilemesi bekleniyor. 2014 yılını, inşaat sektörünün gelişimini sürdüreceği bir yıl olarak gördüğünü belirten Artaş Grubu ve Avrupa Konutları Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman çetinsaya, yeni yıl itibariyle sektörün daha da aktif olacağı alanlardan birinin kentsel dönüşüm projeleri olacağını belirterek; “2014 yılında konut projelerinde çevreye duyarlı, enerji verimliliği olan, günlük yaşantımızı kolaylaştıracak pratik konutlar daha çok talep görecek. Proje geliştiricileri için konutta markalaşmanın önemi daha da artacak” diyor.

YATIRIMLARIMIZA HIZLA DEVAM EDİYORUZ

Maslak, Ayazağa ve Atakent’te projelere ait inşa çalışmalarına devam ettiklerini dile getiren çetinsaya, “2014 yılında Topkapı’da hayata geçireceğimiz Avrupa Konutları Kale projemiz olacak. Avrupa Konutları Kale proje aşamasında.

Avrupa Konutları markalı tüm projelerimizde oluşturduğumuz konsepti ve sürdürülebilir kalite anlayışını Kale projemizde de yaşatacağız. Kale projemizin yanı sıra Kayseri’de inşasına devam ettiğimiz Kayseri Radisson Blu Hotel’i tamamlayacağız. Avrupa Konutları markalı konut projelerimizle İstanbul’daki yatırımlarımıza devam ediyor olacağız. Türkiye’nin en büyük iki projesi olan, Aydınlı Grup ve Keleşoğlu İnşaat ortaklığıyla inşasına devam ettiğimiz Vadistanbul ve Mesa, öztaş, Kantur – Akdaş ortaklığıyla hayata geçirdiğimiz Tema İstanbul projelerimizle Türk inşaat sektörünün sembollerine imzamızı atıyoruz” açıklamasında bulunuyor.

SOYAK HOLDİNG CEO’SU DR. M. EMRE çAMLIBEL:

KENTSEL DöNüŞüM BüTüNSELBAZDA ELE ALINMALI

Gayrimenkul Zirvesi, 10 Aralık 2013 tarihinde Four Seasons The Bosphorus’ta gerçekleştirildi. Bu yıl 13.’sü düzenlenen zirvede Soyak CEO’su ve GYODER Yönetim Kurulu üyesi Dr. M. Emre çamlıbel ‘Oyunun Yeni Kuralları ile Sürdürülebilirlik’ başlıklı panele başkanlık yaptı. Panele konuşmacı olarak Konutder Yönetim Kurulu üyesi Altan Elmas, çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul İl Müdürü Ahmet Ayyıldız, İş GYO Hukuk Müşavirliği İK ve Eğitim Grup Başkanı Avukat Pınar Ersin Kollu ile Cushman&Wakefield Yönetim Kurulu Başkanı, Emlak Konut GYO Yönetim üyesi Haluk Sur katıldı. Panelde, son dönemde değişen Tüketiciyi Koruma Kanunu ve Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliğinin yanı sıra, kentsel dönüşüm nasıl olmalı ve Gayrimenkul sektörünün değişen mevzuat ve ekonomik ortam çerçevesindeki yeni çehresi konuları üzerinde duruldu.
Soyak Holding CEO’su ve GYODER Yönetim Kurulu üyesi Dr. M. Emre çamlıbel, “Kentsel dönüşüm bütünsel olarak düşünülmeli. Hem mevzuatta hem uygulamada kentsel dönüşümde bütünsel yaklaşım, master plan ve kentsel tasarım çalışmaları yapılması çok önemli” dedi. Bu konuyla ilgili olarak Konutder Yönetim Kurulu üyesi Altan Elmas, kentsel dönüşüm nasıl yapılmalı sorusunu “Faydalı ve devrimci diyebileceğimiz bir niyetle kanun hazırlanıyor. Aksayan yönlerini uygulamalar başlayınca göreceğiz” diye cevapladı.
Dr. çamlıbel’in başkanlığındaki panelde Tüketiciyi Koruma Kanununda ayıplı mal tanımının daha detaylı tariflenmesinin gayrimenkul sektörü açısından önemli olduğu, sektörün doğası gereği oluşabilecek telafi edilebilir nitelikteki hatalı imalatların ayıp kapsamında ele alınmasının yanlış olacağı belirtildi. İlaveten, sektörün ön satış yaparak finansman sağladığı göz önüne alınarak, cayma hakkı ile ilgili de ilave düzenlemelere ihtiyaç olduğu belirtildi. Tüketiciyi koruma kanunun kapsamında, maketten satışın inşaat ruhsatını takiben yapılabileceği, müşteriyi yanıltıcı reklamlardan kaçınılması konuları da ele alındı.

DEİK TüRK-KUVEYT İŞ KONSEYİ BAŞKANI / HEKTAŞ YöNETİM KURULU BAŞKANI İBRAHİM EKŞİ:

KöRFEZ SERMAYESİ
EN öNEMLİ MüŞTERİMİZ

Körfez ülkelerindeki sermayenin Türkiye’ye gelmesinde gayrimenkul sektörünün önemli bir yer tuttuğunu ifade eden Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk-Kuveyt İş Konseyi Başkanı İbrahim Ekşi, 15-18 Aralık‘ta Kuveyt’te düzenlenen Gayrimenkul Zirvesi’ne, Türkiye’den 70 kişilik iş adamı heyetiyle katıldıklarını belirtti. Aynı zamanda HEKTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı olan Ekşi, Türkiye ile Kuveyt arasındaki mevcut ilişkileri daha da geliştirmeyi amaçladıklarını belirterek, ‘grup olarak önceki yıllarda 23 milyon dolarlık ‘İdealist Kent’ projesini üreterek Kuveyt’teki yatırımcılara sattık. O dönemlerin krize denk gelmiş olmasına rağmen yüzde 70’e varan kazanç elde etmiştik. Daha fazla Kuveytliyi ev sahibi yapmayı hedefliyoruz.

Türkiye’deki gayrimenkul sektörüne yakın ilgi gösteren Kuveytliler, Karadeniz bölgesinin güzelliklerini ve turizmini de yavaş yavaş keşfediyor ve bu bölgemize gelmek istiyorlar. özetle gayrimenkulün yanında turizm sektöründe de katma değer oluşturmak istiyoruz.”
Körfez fonlarına sahip yatırımcılarla birlikte hem Türkiye’de, hem de yurtdışında gayrimenkul projeleri üretmeyi amaçladıklarını belirten Ekşi, Suriye ve Mısır’daki olayların, yatırımlara olumsuz etki yaptığını belirterek şu görüşleri savunuyor: “Konjonktürden kaynaklanan bir takım negatifliklere rağmen yılların tecrübesiyle kurmuş olduğumuz birebir ilişkilerle biz çalışmalarımıza devam ediyoruz. önümüzdeki 10 yılda en büyük müşterilerimiz yine Körfez bölgesi ülkelerinden olacaktır.”
KENTSEL DöNüŞüM
HAYATİ öNEME SAHİP
Türkiye’nin en önemli projelerinden biri olan kentsel dönüşümün hayati öneme sahip olduğunu ifade eden Ekşi, ‘bu zor ve zamana yayılan bir proje. İnşaatın yanında, sektöre bağlı 280 alt sektörü de ilgilendiren kentsel dönüşüm önümüzdeki 20 yıl ekonomiye pozitif katkı sunacak. Şu anda belki yavaş işleyen dönüşüm hızlandığında, Türkiye ekonomisine önemli katkı sağlayacak. Kentsel dönüşüme sadece ekonomik açıdan bakmamak lazım, insanların can güvenliğiyle ilgili durum sözkonusu… Kentsel dönüşüm, önümüzdeki 20 yılda hem ekonomiyi canlandıracak, hem istihdam sağlayacak, hem de çağdaş kentlerin oluşmasına imkan sunacak. Dönüşümün sağlıklı ve hızlı ilerleyebilmesi için yerel yönetimler, özel sektör, mülk sahipleri ve medyanın üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerekiyor.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası