Son Haberler

Merck, Covid 19’a karşı ilaç geliştirdi

Merck, Covid 19’a karşı ilaç geliştirdiğini ve ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) onayını almayı hedeflediğini açıkladı.
ABD’nin önde gelen eczacılık şirketi Merck ve Ridgeback Biotherapeutics Cuma günü yaptığı açıklamada, hafif veya orta derecede Covid 19 hastaları için hastaneye yatış veya ölüm riskini yaklaşık yüzde 50 azaltan bir ilaç geliştirdiklerini belirtti. Şirketler, ilacın klinik deneylerde “ikna edici sonuçlar” göstermesinin ardından antiviral Covid tedavisi için acil durum izni almayı planlıyor.

Etken maddesi molnupiravir olan ilaç, ağızdan uygulanıyor ve koronavirüsün vücutta çoğalmasını engelleyerek çalışıyor.İlaçla ilgili 3. Faz çalışmasının ara analizi, molnupiravir ile tedavi edilen hastaların yüzde 7.3’ünün 29 gün içinde hastaneye kaldırıldığını buldu. Plasebo alan hastaların yüzde 14.1’i hastaneye kaldırıldı veya 29. günde öldü. 29 günlük süre içinde molnupiravir verilen hastalarda ölüm bildirilmezken, plasebo ile tedavi edilen hastalarda sekiz ölüm bildirildi.

Beyaz Saray baş tıbbi danışmanı Dr. Anthony Fauci, “Bu özel antiviralin etkinliğine dair veriler açıkçası çok iyi bir haber. Şirket, verilerini yakında FDA’ya sunacaklarından bildirdi” dedi.
Kaynak: www.cnbc.com

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası