Son Haberler

Metavarse dünyasına girmek isteyen yatırımcılar, nelere dikkat etmeli? 

-İnternet deneyimini üç boyutlu hale getiren metaverse, temelde blok zincir teknolojilerine dayanan bildiğimiz gerçek dünyanın ötesinde bir evren vaat ediyor, sanal şehirler yaratıyor.  Katılımcılar, metaverse ile sanal dünyada etkileşime girerken, fiziksel ortamda da eş zamanlı olarak etkileşimde bulunabiliyor ve internet bağlantısı olan herkes aynı anda giriş yapabiliyor. Ayrıca metaverse’de ticari işlemler, kripto para birimleri aracılığıyla yapılıyor.

-Yatırım kuruluşları açısından metaverse sayesinde hem eski usulde yatırımcıya yakın temas ile hizmet verme imkanı hem de yatırımcıya teknolojinin imkanlarını sunabilecek. Yani Anadolu’nun farklı noktalarında şube açmadan yatırımcıya dokunabilmek mümkün hale geliyor. Sadece Anadolu’da değil, dünyanın herhangi bir noktasındaki yatırımcı metaverse ile yüz yüzeymiş gibi hizmet alabilecek.

Son dönemde sık sık duyduğumuz metaverse kavramının yatırım dünyasına ne gibi etkileri olabilir? Yatırımcıların metaverse yatırımlarında dikkat etmesi gereken noktalar nelerdir? İşte bu sorular, yazımızın konusunu oluşturuyor. .

Öncelikle yatırım kuruluşlarındaki dijitalleşme süreci metaverse ile farklı bir boyut kazanacak. Son yıllarda yaşanan dijitalleşme ile yatırımcı ve yatırım kuruluşu arasındaki zayıflayan birebir ilişkinin, metaverse ile çok daha yakın temasın olduğu bir boyuta geçeceği döneme şahit olabiliriz.

Bu nasıl olacak?

METAVERSE İLE YATIRIMCILARA SEANS SALONU BENZERİNDE HİZMETLER VERİLEBİLECEK

Geçen yazımda yatırım kuruluşlarının dijitalleşmesiyle yatırımcılara, müşteri temsilcisi/yatırım danışmanları ile fiziki şubeler ya da telefonlar aracılığıyla verilen hizmetlerin robotlar ile ya da yatırımcının kendi kararı ile dijital kanallar kullanılarak gerçekleşeceğini ifade etmiştim. Yani dijitalleşmenin getirdiği müşteri ile kurum arasındaki zayıflayan ilişki metaverse ile yeniden pekişebilecektir. Metaverse ile avatarlar kullanılarak yatırımcılara ilgili kuruluşun şubesini fiziken ziyaret etmeyle eşdeğer bir tecrübe sunulabilecek. Aynı şekilde yatırımcılara metaverse ile seans salonu benzerinde hizmetler verilebilmesi bile mümkün hale geliyor.

TİCARİ İŞLEMLER, KRİPTO PARA İLE YAPILIYOR

Öncelikle metaverse kavramından biraz bahsetmekte fayda var. Kısaca internet deneyimini üç boyutlu hale getiren metaverse, temelde blok zincir teknolojilerine dayanan bildiğimiz gerçek dünyanın ötesinde bir evren vaat ediyor, sanal şehirler yaratıyor.  Metaverse ile katılımcılar sanal dünyada etkileşime girerken, fiziksel ortamda da eş zamanlı olarak etkileşimde bulunabiliyor ve internet bağlantısı olan herkes aynı anda giriş yapabiliyor. Ayrıca metaverse’de ticari işlemler, kripto para birimleri aracılığıyla yapılıyor.

Metaverse fikri, Neal Stephenson’un 1992’de yayınlanan “Snow Crash” adlı bilim kurgu romanı ile hayatımıza girdi. Romanda, kahramanların gerçek dünyadan kaçtığı sanal bir dünya anlatılıyor. Son dönemdeki popülaritesi ise, Mark Zuckerberg’in   Ekim 2021’de Facebook’un adının Meta olarak değişeceğini ve şirketin stratejik yönünün Metaverse inşa etmek olacağını duyurması ile arttı.

ABD DİJİTAL BANKASI QUANTIC, METAVERSE’DE ŞUBE AÇTI

Metaverse ekonomisinden ciddi bir beklenti söz konusu olduğunu görüyoruz. Teknolojik araştırma ve danışmanlık firması olan Gartner’a göre, 2026 yılına kadar her dört kişiden birinin alışverişten sosyalleşmeye, iş etkinliklerine katılmaya ve uzaktan öğrenmeye kadar bir dizi görev ve aktivite gerçekleştirerek metaverse’de günde en az bir saat geçireceği tahmin ediliyor. Bu beklenti nedeniyle büyük yatırım bankalarının da bu alana yatırım yaptığını görüyoruz. Ülkemizden de bazı banka ve aracı kurumlar metaverse’de alan satın almaya başladı. Dünyada ise ABD dijital bankası Quontic Metaverse’de şube açmış durumda. Yine Güney Kore’nin en büyük finans kuruluşlarından biri olan KB Kookmin Bank, müşterilerin kişiselleştirilmiş finansal bilgilere erişebilecekleri ve VR’deki finansal danışmanlarıyla bire bir etkileşime girebilecekleri sanal bir banka sunuyor.

ANADOLU’NUN FARKLI NOKTALARINDA ŞUBE AÇMADAN YATIRIMCIYA DOKUNABİLMEK MÜMKÜN OLUYOR

Yatırım kuruluşları açısından metaverse sayesinde hem eski usulde yatırımcıya yakın temas ile hizmet verme imkanı hem de yatırımcıya teknolojinin imkanlarını sunabilecek. Yani Anadolu’nun farklı noktalarında şube açmadan yatırımcıya dokunabilmek mümkün hale geliyor. Sadece Anadolu’da değil, dünyanın herhangi bir noktasındaki yatırımcı metaverse ile yüz yüzeymiş gibi hizmet alabilecek. Bu sayede her yatırımcı için kişiselleştirilmiş bir deneyim sunulabilmek mümkün. Bu yenilik, aynı zamanda Artırılmış Gerçeklik (AR) ve Sanal Gerçeklik (VR) teknolojileri ile müşteri temsilcilerine/yatırım danışmanlarına veri görselleştirme yoluyla müşterilerle daha iyi etkileşim kurma yeteneği de sağlıyor. Özellikle özel bankacılık hizmeti veren yatırım kuruluşları açısından önemli bir nokta olduğunu vurgulamakta fayda var.

YATIRIMCILAR, KULAKTAN DOLMA BİLGİLERLE DEĞİL, ARAŞTIRARAK MERTAVERSE DÜNYASINA GİRMELİ

Diğer yandan yatırım kuruluşları, yatırımcılara fiziken farklı şehirlerde verilen eğitimleri metaverse sayesinde avatarlar aracılığı ile web üzerinden gerçekleştirme imkanı bulabilecek.

Metaverse dünyasına yatırım yapacak yatırımcılar için ise; metaverse dünyasının henüz gelişim aşamasında olduğunu, hangi metaverse projesinin ön planda olacağını bugünden kestirmenin mümkün olmadığını vurgulamakta fayda var. Yani “bugün alayım bir kenarda dursun, ileride değerlenir” bakış açısının faydalı sonuçlar vermeyeceğini ve yatırımın değersiz hale gelebileceğinin göz önünde bulundurulmasında fayda var. Kısacası bu alana yatırım yapacakların kulaktan dolma bilgiler yerine, ciddi şekilde araştırmalarını yapıp riskleri görerek yatırım yapmalarında fayda var.

Sonuç olarak, metaverse bir çok alanda olduğu gibi yatırım kuruluşlarının iş yapışlarını ve bir yatırımcı olarak bizlerin yatırım dünyası deneyimlerimizi değiştirecek nitelikte bir teknoloji. Umarız hem kurumların hem yatırımcıların faydasına olur.

Mahir Kubilay Dağlı

Eliptik Yatırım Menkul Değerler Genel Müdürü

dagli@turcomoney.com

 

 

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası