Son Haberler

Monarşi karşıtları, İsveç Kralı Carl 16. Gustaf’ı protesto etti

İsveç Kralı Carl 16. Gustaf, kraliyet tahtına çıkışının 50. yıl kutlamaları münasabetiyle dün kortejle Stockholm turu attı.

Kortej, kara, hava ve deniz kuvvetlerinden 3 bin askerin İsveç Kralı 16. Gustaf’ı selamlasıyla başladı.

 

Hemen ardından Kraliyet Sarayı’ndan atlar ve atlı arabaların geçişi başladı.

Kral 16. Gustaf, atlı arabalarla halkı selamlarken, eşi de yanındaydı…

Daha sonra ise otomobile geçildi. Tören, daha sonra deniz yoluyla gondollarla devam etti ve  ardından Kraliyet Sarayı’na geri dönüldü.

Kortej, Hava Kuvvetleri’nin Saray üzerinde Kralı selamlamasıyla son buldu.

İsveç’in yerli ve milli SAAB Safir marka pervaneli uçaklarından sonra, İsveç yapımı jet uçakları da Kral Carl. 16. Gustaf’ı selamladı.

 

MONARŞİ VE SALTANAT KARŞITLARI, KUTLAMALARI PROTESTO ETTİ

Öte yandan İsveç Kralı’ın kortej yürüyüşünde monarşi karşıtları da oradaydı. “50. Yıl Kutlamaları”nı protesto eden göstericiler, İsveç Kralı ve monarşi hakkında şu açıklamalı yaptı: “Monarşi ve Kral bizi temsil etmiyor. İsveç’te demokrasi var. Sadece küçük bir grup, bizleri temsil etme ayrıcalığına sahip olamaz. Kralın ailesi dışında hiç kimse bu görevlere gelemiyor ve bizleri bu görevlerde temsil edemiyor. İsveç demokratik bir ülkedir. Biz bu sebeple monarşiye karşıyız.”

GÖSTERİCİLER PANKART AÇTI

Monarşi’ye karşı olan gençler ‘Krallığa 147.000.000 İsveç Kronu (Yaklaşık olarak 400 milyon Türk Lirası) fakat biz ne alıyoruz ? ‘ sloganı taşıyan bir pankart açtılar. Kral’ı protesto edenlerin bir hayli kalabalık olduğu gözlendi.

 

 

Caner Aktürk

Twitter : caner__ak

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.