Son Haberler

Nuh`un mirası: Yeniden başlamak ve Cizre

Türkiye’nin en önemli sanayici ve iş insanları; binlerce yıl önce Nuh’un gemisinde yaşanan yeni süreçte olduğu gibi, bugün ülkemizde filizlenen barış süreci çerçevesinde bölgeye yapılacak yatırımlar için Cizre’de biraraya geldi.

“Hepimiz aynı gemideyiz. Nasıl ki; bundan binlerce yıl önce Nuh’un Gemisi’nde yeni bir dünya için aynı gemide olunduysa ve hatalar, sevaplar, günahlar geride bırakılarak yeni bir sayfa açmak için o gemiye binildiyse bugün de; bunun benzerini Cizre’de, Nuh’un Gemisi’ni karaya oturttuğu yerde yine yapabiliriz. Bu buluşma Nuh’un Gemisi’nin bizlere aktardığı mirasın, yenilenmenin, yeni bir sayfa açmanın, yeni bir şans vermenin buluşmasıdır. Tüm ülkenin barış heyecanı yaşadığı bir zamanda Cizre buluşması işte böyle özel bir anlam ifade ediyor…” sözleriyle açmıştım Cizre’de gerçekleştirdiğimiz TüSİAD toplantısını.

25 Haziran’da gerçekleştirdiğimiz Cizre’deki toplantıya gelirken iki saatlik bir otobüs yolculuğu yaptık. Bu süre içerisinde Türkiye-Suriye sıfır noktasından geçerken hemen yanı başımızda süren iç savaşı düşündük hepimiz. Orada bir iç savaş yaşanıyordu ve biz ise filizlenen barış süreci dolayısıyla Türkiye’nin en önemli sanayici ve iş insanlarıyla birlikte ilk defa böylesine büyük bir katılımla barış için Cizre yollarındaydık. Heyettekiler de, bölgedekiler de barışın nelere kadir olduğunu herkese ispatlamak için elini taşın altına koymaya kararlıydı. Nitekim toplantı sonrasında Türk basınında, “barışın adı bile yetti” manşetleri atıldı.

Cizre, bizleri her zamanki sıcaklığıyla karşılarken duyduğu heyecanı da aktarmak ister gibiydi. Bu heyecan yatırımların habercisi olan bu buluşmanın ekonomik yönüne vurgu yapıyor olsa da; çok kritik psikolojik ve sosyal etkileri olacak bir buluşmanın heyecanıydı ayrıca.

Toplantının Cizre’de yapılması da elbette çok sembolik bir anlam ifade ediyordu. Zira bu bölgede yıllardır yaşanan çatışmalı süreçten etkilenmeyen, ekonomik, sosyal ve siyasal açıdan yıkıma uğramayan şehir yok denecek kadar azdı. Bu anlamda toplantıdaki katılımcılar Cizre’nin yanında, Şırnak, Diyarbakır, Batman, Erzurum, Tunceli, Mardin, Elazığ ve Kars’ı da temsil ediyordu. Toplantıda tüm bölgeye yapılacak yatırımların konuşulması sanıyorum bunun ispatıydı. Ziyaret sonrasında edindiğim intiba şu oldu: Yatırımcı dostlarımız bölgedeki fırsatları ve imkanları yerinde gördükleri için yatırım konusunda daha rahat karar verebilecek duruma geldiler. Bu da zaten yatırım yapılması için en öncelikli şartlardan birisi. Cizre’deki ziyaretin ülkemiz için öneminin farkında olan ve bizlerle Cizre’ye gelen, gelemeyip de kalplerinde bizimle olan tüm dostlarıma şükranlarımı sunuyorum.

Tarkan KADOOĞLU

kadooglu@turcomoney.com

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.