Son Haberler

OPEC üretimi beklenildiği kadar artırmayınca petrol 7 yılın zirvesinde

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubu, Ağustos-Aralık dönemi için daha önce belirlenen günlük petrol üretim kesintilerinin kararlaştırıldığı gibi sürdürülmesini ve Kasım ayı için günlük 400 bin varil üretim artışına gidilmesini kararlaştırdı.

Suudi Arabistan liderliğindeki 13 üyeli OPEC ile Rusya önderliğindeki OPEC dışı petrol üreticisi 10 ülkenin enerji ve petrol bakanlarının piyasa koşullarını değerlendirmek ve üretim kesintisi miktarını görüşmek üzere bir araya geldiği 21. Bakanlar Toplantısı yapıldı. Toplantıda, petrol üretimini her ay için günlük 400 bin varil artırma kararı alındı.
Ancak, ABD ve Hindistan gibi ülkeler fiyatların istikrara kavuşması için daha fazla üretim artışı yönünde baskı yapıyordu.

Üretim artışı piyasa beklentisi seviyesinde gerçekleşmeyince, petrol fiyatları son yılların en yüksek seviyesine çıktı.
ABD’nin Batı Teksas ham petrolü bugün TSİ 12.57’te 77.90 dolara çıkarak, son 7 yılın en yüksek seviyesine çıktı. Batı Teksas petrolü dün 78.36 doları gördü. Bu seviyeler Kasım 2021’ten bu yana en yükseği…

Brent petrolün varili de son 3 yılın en yükseği olan 81.66 dolardan işlem görüyor. Ekim 2018’den bu yana en yüksek seviyelerde seyreden Brent petrol 81.80 doları gördü. Brent dün 78.22 dolar seviyesinden 81.80’e fırladı.

PETROL FİYATLARI BİR YILDA % 91,5 YÜKSELDİ
Yılbaşından bu yana Brent petrolündeki artış yüzde 57,1, Batı Teksas’ta ise 60,5 oldu. Son bir yıllık artış ise, her iki petrol türünde de yüzde 91,5’e ulaştı.
5 Ekim itibarıyla bon bir ayda Batı Teksas ve Brent petrolü yüzde 13.1 değer kazandı.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası