Son Haberler

VİZYONER LİDER: BERDİMUHAMEDOV

Berdimuhamedov, birbirinden ilginç projeleri ve reformları ile bölge ülkelerinin dikkatini çekmeyi başarıyor. Türkmen doğalgazını global pazara açmasıyla dünya medyası, Berdimuhamedov’u son yıllarda daha yakından tanımaya başladı…

ülkeyi kalkındırmak için adeta seferberlik başlatan Berdimuhamedov, sahip olduğu doğalgaz ve petrol kaynaklarını uluslararası piyasalarda değerlendirdi ve Türkmenistan’ın önünü açtı. Modern konutlar, geniş caddeler, devasa parklarla şehirleri yeniden inşa etti, altyapı yatırımlarıyla ülkenin çehresini değiştirdi.

Doğalgazı, akaryakıtı, elektriği ve suyu bedava denilecek fiyatlarla halkın kullanımına sunan Berdimuhamedov, refah seviyesini gözle görülür bir biçimde yükseltti. Hastaneler, okullar, fabrikalar ve turistik tesislerle Türkmenistan’ın cazibe merkezi haline getiren Berdimuhamedov, halkın büyük sevgisini kazandı. Türkmen halkı, kendisine zenginlik yolunu açan lideri, 12 Şubat 2012’de yapılan halkoylamasında yüzde 97,14 gibi rekor bir oy ile yeniden devlet başkanı seçti. Berdimuhamedov, bu büyük destekle Türkmenistan’ı daha ileriye götürmek için başta turistik Avaza bölgesi olmak üzere ülkeyi yatırım ağıyla donattı. Berdimuhamedov, bu hamlelerini “Büyük Türkmenistan Rönesans çağı” olarak tanımlıyor.

Peki Berdimuhamedov, ne yaptı da Türkmen halkının neredeyse tamamı tarafından yeniden devlet başkanı seçildi?

Detaylarını sonraki sayfalarda okuyacağınız reform ve kalkınma hamleleri, bu sorunun cevabını açık bir şekilde veriyor. özetlemek gerekirse, “bitaraflık” pozisyonu ile ülkesini dünyadaki kargaşa ve savaş ortamından uzak tutmayı başaran Berdimuhamedov, Türkmen doğalgazını çok akılcı politikalarla uluslararası pazarlara açtı. Bunu yaparken global aktörler Rusya, çin, Japonya, Amerika, Fransa ve tabii ki Türkiye ile çok önemli anlaşmalara imza attı. Türkmenistan’ı adeta yeniden inşa etti, kalkınma seferberliğini başlattı, doğalgazdan sağlanan gelirleri Türkmen halkının zenginliği için kullandı. Türkmenistan şimdi tekstilde, turizmde, sağlıkta, eğitimde dev adımlarla koşuyor, doğalgaz ve petrol anlaşmaları ile bölgesel güç olma yolunda hızla ilerliyor… Bu müthiş kalkınma hamleleri ve usta bir satranç oyuncusu gibi dünya dengelerini gözeterek sergilediği ileri görüşlü politikalarla başarıya koşan Gurbangulı Berdimuhamedov, Türkmenistan ve Orta Asya tarihine damgasını vuruyor.

SPORTMEN, ATAK, NEŞELİ… çOK RENKLİ BİR LİDER
Gurbangulı Berdimuhamedov, çok renkli bir kişiliğe sahip. Sağlıklı yaşamayı seven, spora büyük önem veren Berdimuhamedov, güleryüzlülüğü ile Türkmen halkının gönlünde taht kurmayı başardı. Berdimuhamedov, geleneksel ata sporunu, at binmeyi çok seviyor. O kadarki her yıl Nisan ayında düzenlenen At Bayramı’nda yarışlara katılıyor, Türkmenlerin dünyaca ünlü Ahal teke atlarının tanıtımı için büyük bir çaba harcıyor. Uçak ve helikopter kullanmaktan da büyük keyif alan Berdimuhamedov, yarış arabalarını kullanmayı da seviyor…

DOĞALGAZ, SU, ELEKTRİK, BENZİN BEDAVA
Türkmenistan bir yandan devasa yatırımlarla hızlı bir şekilde kalkınırken, sosyal politikalara da büyük önem veriyor. Devlet, ülkenin gelirlerini halkla paylaşıyor. Türkmenistan‘da doğalgaz, elektrik, su ve benzinin büyük bir kısmını halk bedava kullanıyor.

EĞİTİMDE REFORM
Türkmenistan’ın en çok önem verdiği konuların başında eğitim geliyor. Türkmen gençlerinin çok iyi bir eğitimle donanmalarını isteyen Berdimuhamedov, sistemi tümüyle revize etti, eğitim reformu için start verdi. Berdimuhamedov, 2007 yılında göreve başladığında zorunlu eğitimi, 9 yıldan 10 yıla çıkarmıştı. Yeni sisteme göre zorunlu eğitim 12 yıla çıkarıldı. Yeni uygulama 2013-2014 yılından itibaren başlatıldı. Buna göre yeni eğitim sistemi 4+6+2 şeklinde olacak. öğrenciler 6 yaşında okula kabul edilecek. Eğitim süreci kesintisiz zorunlu olacak.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası