Son Haberler

Paylaşım Ekonomi Zirvesi, İzmir’de gerçekleştirilecek

Paylaşım Ekonomisi Derneği tarafından 15 Kasım 2022 Salı günü İzmir Ahmed Adnan Saygun Kültür ve Sanat Merkezi’nde İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin himayelerinde İzmir İnovasyon ve Teknoloji A.Ş. ve İZELMAN A.Ş. destekleriyle PAYDER tarafından 1. Uluslararası Paylaşım Ekonomisi Zirvesi bu amaçla gerçekleştiriliyor.

Geçen zaman içinde geleneksel ekonomik modeller insanların ihtiyaç duydukları ne varsa onları sahiplenme duygularını tetikler şekilde gelişti. Kapitalizmin dikte ettiği bu lineer modellerde; doğadan elde edilen hammadde ve ürünleri işlenerek insanların satın alması için pazarlandı. Bunları satın alanlar kullandı ve bir süre sonra doğaya attı. Bunun sonucunda dünya kirlendi, kaynaklar israf edildi, gereksiz harcamalar yapıldı. Ancak 2000’li yıllardan itibaren dijital uygulamaların yardımıyla ekonomide yeni bir eğilimin ortaya çıktı.  Bir varlığa sahip olmaktansa, ona önemli bir miktar ödeme yapmaktansa, ihtiyaç duyulan süre için kullanıp bırakmak giderek daha ilginç gelmeye başladı. Böylece atıl bekleyen varlıkların sahiplerine gelir kazandırması, kullananların ise küçük ödemelerle ihtiyacı kadar o varlıklardan yararlanması insanlara oldukça akılcı geldi.

Özellikle dijital dünyada baş döndürücü gelişmeler, hayatımıza giren akıllı telefonlar bu yeni ekonomik eğilimi milyonlarca insanın kısa sürede benimsemesini sağladı. Paylaşım ekonomisi olarak adlandırılan bu yeni ekonomi modeli aslında sosyal yeniliği tanımlıyor. Demokratik, şeffaf, çevreye duyarlı ve israfı reddeden yeni gelişme fırsatları veriyor.

Genç girişimcilerin önüne sınırsız imkanlar sunan paylaşım ekonomisi ile toplumların kültürlerinde var olan paylaşım davranışı ciddi oranda gelişiyor. Böylece kaynakların giderek tükenmeye başladığı gezegenimize önemli katkılar yapılırken demokratik sosyal hayat güçleniyor ve rekabetçi girişimlerle ucuzluyor.

Paylaşım Ekonomisi Derneği tarafından 15 Kasım 2022 Salı günü İzmir Ahmed Adnan Saygun Kültür ve Sanat Merkezi’nde İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin himayelerinde İzmir İnovasyon ve Teknoloji A.Ş. ve İZELMAN A.Ş. destekleriyle PAYDER tarafından 1. Uluslararası Paylaşım Ekonomisi Zirvesi bu amaçla gerçekleştiriliyor.

Zirve; paylaşım ekonomisi içindeki yasal boşlukların doldurulmasına, ülkemizde milyonlarca iş arayan yetenekli genç girişimcilerin katma değer üreten yeni iş sahaları açmasına ve uluslararası düzeyde ülkemizin söz sahibi olmasına öncülük edecek.

Paylaşım ekonomisi ile toplumların kaynaklarını koruyarak gelişecek. Toplumların kültürlerinde hep var olan paylaşma ve bölüşme, ekonomik katma değere dönüşecek. Paylaşım ekonomisi 21. yüzyıla damgasını vuracak.

Paylaşım Ekonomisi Zirvesi’nin her yıl düzenlenmesi planlanıyor.

Paylaşım Ekonomisi Zirvesi ile ilgili gelişmeler, aşağıdaki linklerden öğrenilebilir.

www.paylasimekonomisidernegi.org
www.sharingaddsvalue.org

Yorum yok

Yorum Yazın

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

*

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlgili Haberler

Site Haritası