Son Haberler

Petrol cephesinde anlaşma sinyali

Kuveyt’in Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) yöneticisi ve iki kaynak, bütün işaretlerin İran’ın üretimi artırma planlarına rağmen petrol üreten ülkelerin 17 Nisan’da yapacağı toplantıda üretimi dondurmak için anlaşmaya varılacağına işaret ettiğini belirtti.

Kuveytli yetkili Nawal Al-Fuzaia, petrol bakanlığında yaptığı konuşmada, petrol pazarının yılın ikinci yarısında arz ve talep arasında bir denge yakalayarak daha yüksek fiyatların ortaya çıkmasını sağlayacağına inandığını belirtti.

Al-Fuzaia, “Bu toplantıda üretimi dondurmak için bir ön anlaşmaya varılacağı yönünde olumlu göstergeler var” dedi. OPEC yöneticisi genel olarak ülkenin petrol bakanının ardından OPEC konusunda en yetkili ikinci isim.

Konuya yakın diğer iki yetkili de geçtiğimiz hafta Suudi Arabistan veliaht prens vekilinin Bloomberg ile yaptığı bir röportajda anlaşma umutlarını azaltmasına rağmen anlaşma yolunda ilerlendiğini söyledi.

‘Bir anlaşma olacak’

Körfez bölgesi dışından bir OPEC yetkilisi olan kaynaklardan birisi, “Evet bir anlaşma olacak” diyerek petrol üretiminin dondurulmasının hayata geçirileceğini belirtti.

Körfez bölgesinden bir petrol yetkilisi ise Katar’ın başkenti Doha’da gerçekleştirilecek toplantıda anlaşmaya varılacağı konusunda güveninin tam olduğunu belirtti.

Reuters’ın ulaştığı ve toplantıya ev sahipliği yapacak Katar’ın davetli ülkelere gönderdiği programa göre dört saatlik kısa bir toplantı beklenirken, anlaşmanın onaylanması için gerekli tartışmalara yarım saat ayrılması planlanıyor.

Şubat ayında petrol üretiminin dondurulması için varılan ön anlaşma sonrası, Ocak ayında 27 dolara kadar gerileyerek 12 yılın en düşük seviyesini gören fiyatlar yeniden 38 dolara yükselmişti.

Kuveytli OPEC yöneticisi, fiyatların yılın ilerleyen döneminde daha da artabileceğini ve Brent petrolün 2016’nın ikinci yarısından 2018’e kadar 45 ve 60 dolar arasında bir ortalama tutturabileceğini söyledi.

Fuzaia, Doha’da gerçekleşecek toplantıda hangi sinyallerin anlaşmaya işaret ettiği konusunda daha fazla bilgi vermezken, katılımcıların petrol üretimini Şubat ayı seviyelerinde veya Ocak-Şubat ortalaması seviyesinde dondurmak konusunda anlaşmaya varabileceğini söyledi.

Suudi Arabistan, Katar, Rusya ve Venezuela’nın Şubat ayında yaptığı ilk teklif, üretimin Ocak ayı seviyesinde dondurulması yönünde olmuştu.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası