Son Haberler

Petrol gündeminde başlıklar çoğaldı

*Petrol fiyatları salgın ile birlikte tek haneli rakamları görmesinin ardından toparlanıyor. Toparlanma eğilimi için önemli dayanaklar karantina önlemlerinin gevşetilmesi, petrol fiyatının ucuz seviyelerde bulunma düşüncesi ve OPEC+’nın ek üretim kısıntısı kararı oldu. Bu üç gelişmeye ABD – Çin ticaret savaşı endişesi de eklendi.

*30 dolar sınırı hızlı aşıldı. Bu ivmeyle Mart’ın ilk yarısındaki fiyat boşluğu da dolmaya başladı. Boşluğun üst sınırı Batı Teksas’ta 41, Brent’te ise 45 dolar…  Fiyatın aştığı her kademe, petroldeki denge arayışını riske sokuyor. Çünkü ABD dahil üretimini kısan her ülke, feragat ettiği pazar paylarını tekrar kapmak için zaman kolluyor.

GCM Menkul Kıymetler Araştırma Uzmanı Umut Tuncer, emtia piyasalarındaki son gelişmeleri, Turcomoney için analiz etti…

Petrol fiyatları salgın ile birlikte tek haneli rakamları görmesinin ardından toparlanma eğilimini sürdürüyor. Toparlanma eğilimi için önemli dayanaklar karantina önlemlerinin gevşetilmesi, petrol fiyatının ucuz seviyelerde bulunma düşüncesi ve OPEC+’nın ek üretim kısıntısı kararı oldu. Bu gelişmelerle birlikte petrolün varili tekrar 30 doların üzerine tırmanmayı başardı.

Bahsettiğimiz üç başlık için de mutlak bir yön yok. Hatta karşısında tekrar ortaya çıkan ABD – Çin ticaret savaşı endişesi de bulunuyor. Bunlara kısaca değineceğiz.

EKONOMİLERİN TEKRAR TOPARLANACAĞI BEKLENTİSİ

Karantina önlemlerinin gevşetilmesi tartışmalı olsa da birçok ülkede başladı. Ekonomilerin tekrar toparlanacağı beklentisini oluşturan bu gelişme ile birlikte talepte canlanma petrol fiyatlarını yukarı çekiyor.

Burada dikkat edilmesi gereken iki durum var. Bunlardan ilki, salgında olası bir ikinci dalga riski bulunuyor olması. İkinci risk ise toparlanmanın fiyattaki ivmeyi karşılayabilecek kadar hızlı olmama ihtimali-ki bu durum çok ciddi yön değişimlerine yol açabilir. Bu maddedeki olumlu senaryo ise, toparlanmanın para politikaları ve mali teşviklerle birlikte ikinci bir dalga oluşmadan sağlanması olacaktır. Ancak her ihtimalde toparlanmanın da çok hızlı olmayacağı unutulmamalı.

PETROLÜN UCUZ SEVİYELERDE BULUNMA İHTİMALİ

İkinci madde petrolün ucuz seviyelerde bulunma ihtimali. Haziran ayı kontratı negatif fiyatı görerek tarihte bir ilk olarak manşetleri süslemişti. Stoklardaki yığılma ve fiili teslimattan kaçınmalar nedeniyle oluşan bu durumun ardından fiyatlar toparlanmaya başladı.

Ancak bu bizi ilk maddedeki, toparlanmanın ekonomilerdeki toparlanmadan daha hızlı olması, yön değişimine neden olabilir.

OPEC+ PETROLDE DENGEYİ KORUYABİLECEK Mİ?

Petrolde 2008 ve 2014 yıllarındaki sert düşüşte olduğu gibi gözler tekrar OPEC ve OPEC+ tarafına çevrildi. Örgüt ise 9,7 milyon varillik üretim kısıntısı ile piyasayı desteklemeye koyuldu. OPEC+ başlığını ise iki maddede incelemek gerekiyor.

Bunlardan ilki, piyasayı desteklemeyi amaçlayan üretim kısıntısı kararına uyum Mayıs ayında yüzde 74 oldu. (Kaynak: Reuters) Bu daha önce de rastlanan bir gelişme. Ancak Örgüt’e güvenin bu kadar zayıfladığı bir süreçte daha yüksek uyum oranları ummak yanlış olmamalı.

Kota anlaşmasının başlamasından hemen önce piyasaları petrole boğan ülkelerin, ikinci maddede bahsedeceğimiz konuda nasıl davranacakları, aynı kotaya uyum oranındaki gibi güvene bağlı.

OPEC+’nın mevcut kota anlaşmasını ileriye taşıyıp taşımayacağı Haziran ayı içerisinde belli olabilir. Örgüt’ün takvimdeki toplanma tarihi 9 – 10 Haziran. 9 Haziran her zamanki gibi OPEC, 10 Haziran da OPEC+ görüşmeleri için ayrılmış durumda. Fakat her zamanki gibi kaynak haber akışı 9’undan itibaren yakından takip edilecek.

ANLAŞMA VEYA ANLAŞAMAMA

Anlaşmanın uzatılması petrol piyasasının desteklenmeye devam edilmesi açısından önemli. Anlaşma olsun olmasın, petrol fiyatları bir süre sonra dengeye oturacak. Fakat bu dönemin ne kadar sancılı geçeceği politika yapıcıların çabaları kadar OPEC+ tarafının katılımına da bağlı olacak.

Anlaşmanın uzatılmaması halinde 30 dolar bölgesinin üzerine tırmanan petrol fiyatları için tekrar baskılanma süreci başlayabilir. Bundan sonra ise tekrar sıkıntı çeken üretici haberleri yoğunluk kazanacak, gözler tekrar Örgüt’e çevrilecek. Bu aşamada salgın sonrası toparlanan ekonomiler bile daha istikrarlı seyir gösterebilir.

30 DOLAR SONRASINDA 40 – 41 DOLAR BÖLGESİ ÖNEMLİ OLABİLİR

Petrolde 30 dolar sınırı oldukça hızlı aşıldı. Bu ivme ile birlikte Mart ayının ikinci haftasında oluşan fiyat boşluğu da dolmaya başladı. Bu boşluğun üst sınırı ABD petrolünde 41, Brent petrolde 45 dolar olarak karşımıza çıkıyor.

Fiyatın aştığı her kademe, üretim kanadından incelediğimizde petroldeki denge arayışını riske sokuyor. Çünkü ABD dahil, istekli veya isteksiz bu dönemde üretimini kısan her ülke, feragat ettiği pazar paylarını tekrar kapmak için zaman kolluyor. Örnek olarak, OPEC+’nın petrolün 30 Doları aşması sonrası anlaşmanın uzatılması konusundaki rahat açıklamaları, muhtemelen tek haneli fiyatlar sırasında yaşanamazdı.

Dolayısıyla yükselen fiyatlara karşı üretici ülkelerin tutumları önemli. Özellikle fiyat boşluğunun kapanabileceği 40 – 41 Dolar bölgesinin hem direnç, hem destek olarak tutumu önümüzdeki süreçte yakından takip edilecek.

YASAL UYARI

Bu doküman yalnızca bilgi amaçlı olarak sunulmaktadır, belirli bir kullanıcının yatırım amaçlarıyla ilgili değildir. Burada yer alan bilgilerin doğru ve/veya tatmin edici olduğu teyit veya garanti edilmez ve yalnızca yol gösterici olarak kabul edilmelidir. Tüm yorum ifadeleri bildirimde bulunulmaksızın değiştirilmeye tabidir. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir.

 

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası