Son Haberler

Petrol talebi, salgın öncesi döneme ulaşır mı?

Aşı ile ilgili gelişmelere rağmen OPEC’in başı çektiği birçok örgüt 2021’in ikinci yarısından önce petrol talebinin salgın öncesi seviyelere ulaşmayacağını öngörüyor. Gerçekleşen yükselişleri her zamanki gibi dikkatli takip etmek gerekiyor.

Trump petrol şirketlerini destekleyici politikalarıyla ön plana çıkıyordu. Biden’ın bu konuda Trump kadar istekli olmayacağı düşünülebilir. Fakat bunun kısa vadeli hareketlerle yorumlanmasından çok, orta – uzun vadede etkisini göstermesi beklenebilir.

GCM Yatırım Araştırma Uzmanı Umut Tuncer yazdı

Petrol piyasasında etkisini hissettiren başlık sayısı ve etki miktarı gittikçe artmaya başladı. Kasım ayıyla birlikte salgın gündeminde aşı haberleri etkisini hissettirirken, ABD’de seçim galibi Biden dönemine hazırlık gerçekleşiyor.

Öte yandan 30 Kasım – 1 Aralık tarihinde gerçekleşecek OPEC ve OPEC+ toplantısı da yarattığı beklentiler nedeniyle şu ana kadar fiyatları destekledi. Bu değerlendirmemiz toplantı öncesinde hazırlanmıştır.

AŞI HABERLERİ BÜYÜME BEKLENTİLERİNİ DESTEKLEDİ

Pfizer & Biontech ortaklığı ile Astrazeneca’nın geliştirdikleri aşılar ve etkinlik oranları Kasım ayında risk iştahını önemli ölçüde artırdı. ABD endekslerinde rekor seviyelerin görülmesi, bir balon oluşup oluşmadığı yönündeki soruları doğal olarak çoğaltıyor. Bu durum önümüzdeki günlerde petrol için de konuşulabilir.

Fakat aşı ile ilgili gelişmelere rağmen OPEC’in başı çektiği birçok örgüt 2021’in ikinci yarısından önce petrol talebinin salgın öncesi seviyelere ulaşmayacağını öngörüyor. Dolayısıyla piyasa hassasiyetiyle birlikte gerçekleşen yükselişleri her zamanki gibi dikkatli takip etmek gerekiyor.

BİDEN SÜRECİ

Trump petrol şirketlerini destekleyici politikalarıyla ön plana çıkıyordu. Biden’ın bu konuda Trump kadar istekli olmayacağı düşünülebilir. Fakat bunun kısa vadeli hareketlerle yorumlanmasından çok, orta – uzun vadede etkisini göstermesi beklenebilir.

Bu süreçte fiyatlama sürecini daha belirgin etkileyebilecek şey, Biden ile birlikte daha FED dostu bir Hazine Bakanlığı görülebilir. Yellen’ın güçlü aday olduğu Hazine Bakanlığı, risk iştahında pozitif etkinin devamını sağlayabilir.

Bu aşamadaki risk ise Biden’ın Kongre’den her programını kolayca geçiremeyecek olması. Diğer faktör ise hali hazırda piyasa dostu senaryonun satın alınıyor oluşu. Dolayısıyla Ocak ayında göreve gelmesinin ardından tablo değişim gösterebilir.

OPEC+ BEKLENTİLERİ

30 Kasım’da gerçekleşecek OPEC ve 1 Aralık’ta gerçekleşecek OPEC+ toplantısı için en çok konuşulan senaryo kotanın gevşetilmesi kararının 3 ay ötelenmesi. Bu gerçekleştiği takdirde kotanın gevşetilmesi Mart ayı sonuna alınacak.

Piyasa bu beklenti ile birlikte yükseliş trendini genişletti. Dolayısıyla bu kararın alınması halinde olası kar realizasyonlarının da fiyat senaryoları içinde yer alabileceği unutulmamalı.

Beklentinin 3 ay öteleme olmasına karşın, beklentiler arasında yeni üretim kesintileri veya Örgüt’ün hiçbir aksiyon almaması gibi uç senaryolar yer alıyor. Bunlar söz konusu maratonun devamı veya sert düşüş ihtimallerini gündeme getirebilir.

ABD STOK KAPASİTESİ

ABD’de stoklarındaki yığılma ve kapasite sorunu Haziran vade kontratında tarihte ilk kez negatif fiyatlamanın oluşmasına yol açmıştı. Piyasa iyimser fiyatlamalarını sürdürse de, ABD’de stok seviyeleri tehlikeli bölgelerde seyretmeye devam ediyor. Dolayısıyla beklentiler fiyatlanırken, bir taraftan somut rakamları da takip etmekte fayda olacaktır.

HAM PETROLDE GÖRÜNÜM

Batı Teksas petrolünün fiyat seyri (Varil/$)

Batı Teksas ham petrol fiyatı Kasım ayında 33,70 dolar bölgesinden aldığı destekle 43,65 dolar bariyeri üzerinde kalıcılık sağlamayı başardı. Önümüzdeki süreçte 21 periyotluk Envelopes’un desteklediği 43,65’in destek olarak tutumunu takip edeceğiz. Bu bölge üzerinde tutunma eğilimiyle 49,30 ve 54,50 dolar seviyeleri gündeme gelebilir.

Gündem etkili fiyatlama potansiyeli taşıdığı için alternatif senaryonun da takibi önemli olabilir. Olası düşüşlerde 41,65 – 43,65 dolar bölgesinin destek konumunu sürdürmesi yükseliş eğiliminin güncel kalabilmesi açısından önemli olabilir.

43,65 dolar altındaki fiyatlamalar ve günlük kapanışlar 33,70 ve 30,70 dolar seviyelerinin tekrar gündemimize gelmesine yol açabilir.

BRENT PETROLDE GÖRÜNÜM

Kuzey Denizi Brent petrolünün fiyat seyri (Varil/$)

Brent petrol fiyatı 36,00 dolar bölgesinden aldığı destekle 46,75 dolar bariyerini aştı. Önümüzdeki süreçte fiyatlamalar, 21 periyotluk Envellpes’un desteklediği 43,50 – 46,75 dolar bölgesi üzerinde kaldığı müddetçe yükseliş beklentisi ön planda olabilir. Gerçekleşebilecek yükselişlerde 53,00 ve 56,70 dolar seviyeleri gündeme gelebilir.

Olası düşüşler 43,50 – 46,75 dolar bölgesi ve üzerinde kaldığı müddetçe yeni yükseliş potansiyeli oluşabilir. Dolayısıyla düşüş isteğinin devamı için 43,50 dolar altındaki seyri ve günlük kapanışları görmek gerekebilir. Bu durumda 36,00 ve 32,00 dolar seviyeleri gündeme gelebilir.

 YASAL UYARI

Bu doküman yalnızca bilgi amaçlı olarak sunulmaktadır, belirli bir kullanıcının yatırım amaçlarıyla ilgili değildir. Burada yer alan bilgilerin doğru ve/veya tatmin edici olduğu teyit veya garanti edilmez ve yalnızca yol gösterici olarak kabul edilmelidir. Tüm yorum ifadeleri bildirimde bulunulmaksızın değiştirilmeye tabidir. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir.

 

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası