Son Haberler

Piyasalar, haftaya düşüşle başladı

Yurtiçi piyasalar, hafta sonu düzenlenen bombalı saldırı ve düşüşe geçen petrol fiyatlarıyla beraber küresel piyasalarda azalan risk iştahına paralel olarak haftaya negatif bir başlangıç yaptı.

Borsa İstanbul (BİST) 100 endeksi 167 puan düşüşle 82.775 puandan açıldı. Açılış itibariyle hisse senetleri ortalama yüzde 0,20 oranında değer kaybetti.

Cuma günü kapanışa yakın 2.86 civarında işlem gören dolar/TL, bu sabah 2.8770/2.8775 seviyesinde işlem görüyor. Cuma günü 3.0450 civarında olan sepet bazında TL aynı saatte 3.0582/3.0609, 3.23 civarındaki euro/TL ise 3.2404/3.2430 seviyesinde bulunuyor.

BIST 100 endeksi geçtiğimiz haftayı Fed’in yarattığı olumlu havayla yükselerek kaydederken, hafta genelinde yüzde 4.5 yükselerek 82,943.44 puandan kapandı.

Küresel piyasalar yeni haftaya petrol fiyatlarındaki düşüşle beraber temkinli başlarken, bugünden başlamak üzere Fed yetkililerinin açıklamaları yakından takip edilecek. Bugün sabah saat 10:15’te Richmond Fed Başkanı Jeffrey Lacker ve 18:40’ta Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart’ın konuşmaları takip edilecek.

Yurt içinde ise bugün açıklanacak Mart ayı tüketici güven endeksi ve TCMB beklenti anketi takip edilecek. Öte yandan haftanın önemli ekonomik gelişmeleri arasında Perşembe günü Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın görev süresi dolmadan son Para Politikası Kurulu toplantısı takip edilecek.

Dış borsalarda son durum

Asya borsalarının birçoğu üç haftadır devam eden kazançların ardından bugün petrol fiyatlarının düşmesi üzerine yatırımcıların temkinli davranmasıyla gerilerken, bu gerilemeler Çin’de yuanın üzerinde baskının azalmasının Çin Merkez Bankası tarafından bir faiz indirimi daha getirebileceği beklentileriyle sınırlı kaldı.

Japonya dışındaki Asya Pasifik borsalarını takip eden MSCI endeksi Cuma günü bu yıl ilk kez pozitif alana girmesinin ardından bugün yüzde 0.3 geriledi. Endeks Ocak ayının en düşük seviyelerinden yüzde 16 yukarıda seyrediyor.

Çin’de sermaye çıkışının azalması ve doların değer kaybetmesi yuan üzerindeki baskıyı azaltırken, piyasayı yakından takip eden bazı isimler bu durumun Ocak ve Şubat aylarında açıklanan zayıf verilerin ardından merkez bankasına bir faiz indirimi için daha alan yaratabileceğini belirtiyor.

Çin’de CSI300 endeksi bugün sabah seansının sonu itibariyle yüzde 2.2 yükselerek 3,241.83 puanı görürken, Shanghai bileşik endeksi de yüzde 1.8 artışla 3,008.04 puan oldu.

ABD vadelileri ise negatif bölgede bulunuyor.

Avrupa borsalarının yeni haftaya düşüşle başlamaları bekleniyor. Analistler FTSE 100’ün 31, Dax’ın 34 ve Cac-40’ın 23 puan düşüşle açılacağını tahmin ediyorlar.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler