Son Haberler

Piyasanın gözü kulağı Merkez’de

Merkez Bankası’nın yılın ilk faiz toplantısında nasıl bir aksiyon alacağı sorusu bugün yanıt bulacak. Son iki haftada ‘örtülü faiz artışı’ yapan MB’nin faizleri doğrudan artıracağı beklentisi hakim.

Piyasaların merakla beklediği Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı bugün yapılacak ve toplantıda alınan kararlar saat 14:00’te paylaşılacak. Piyasa, MB’nin son iki haftada geç likidite penceresi kullanımı yoluyla gerçekleştirdiği örtülü faiz artırımını açık hale getirebileceği görüşünde. Yani faizlerde artış beklentisi hakim. Ancak artırım miktarına ilişkin beklentiler çeşitlilik gösteriyor. Yeni likidite yönetim araçlarının devreye alınıp alınmayacağını takip edecek olan piyasa, Merkez Bankası’nın politika faizi, koridorun üst bandı ve geç likidite penceresi faizlerini artırmasını bekliyor. Mevcut durumda yüzde 8 seviyesinden fonlamayı kesen ve yüzde 8.5 faizle BIST repo pazarından fonlamayı kısan TCMB, bankaları yüzde 10 faiz ile fonlama yaptığı geç likidite penceresine yönlendiriyor. Ortalama fonlama faizi dünkü repo ihalesi ile birlikte yüzde 9.12’den yüzde 9.01’e çekildi.

Piyasalar sakin

Merkez Bankası’nın bugünkü faiz kararı öncesi piyasalar beklemede. Haftaya 3.76-3.77 seviyelerinde başlayan dolar/TL’de bu seviye korunuyor. Kur saat 09:05 itibariyle 3.7654 seviyesinde. Dün bankacılık hisselerinde bir miktar satış görünse de BIST-100’de yatay seyir etkili oldu. BIST-100 endeksi yüzde 0.02 düşüşle 83,047.8 puandan kapandı.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası